لوگوی-سولین-بازار.png-05
ورود | ثبت‌نام

معرفی انواع گل رز+ رنگ ها و نماد ها

حتماً برای شما هم پیش‌آمده بخواهید برای مناسبتی خاص عزیزی را خوشحال کنید یا برای زیباتر شدن منزل خود به فکر خرید گل باشید. بسیاری از افراد، در چنین شرایطی گل رز را انتخاب می‌کنند؛ چرا که رز، رنگ و نوع متنوعی دارد. این گل به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. گل رز گلدانی که به آن، گل رز باغی یا باغچه‌ای می‌گویند و گل رز شاخه‌ای که به شکل سبد گل، باکس گل یا دسته‌گل آماده می‌شود.

گل رز رونده، گل رز ایرانی، گل رز مینیاتوری یا ساناز از جمله گل‌ رز گلدانی و گل رز هلندی و گل رز جاودان از جمله رزهای شاخه‌ای هستند. رز رنگ‌های متنوعی دارد؛ مانند گل رز مشکی یا سیاه، گل رز قرمز، گل رز سفید، گل رز زرد، گل رز آبی، بنفش یا صورتی که هرکدام معنای خاصی دارند.

roses copy

در این مقاله، ابتدا در مورد معرفی انواع گل رز و نماد هر گل، بعد در مورد رنگ‌ها و نمادهایشان و در نهایت در مورد مصارف دارویی و خوراکی گل رز که به ملکه گل‌ها معروف است، صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

سولینت

انواع گل رز

گل‌های رز، گونه‌های مختلف و کاربردهای متفاوتی دارند. هرکدام از انواع رز در نقاط مختلف ایران و جهان کاشته می‌شوند. در این بخش به معرفی انواع رز پرداخته‌ایم که در تصمیم گیری برای خرید انواع رز راحت تر باشید . همراه ما باشید:

 • معرفی گل رز ایرانی:

گل رز ایرانی یا گل رز شیرازی، گلی با ساقه‌های بلند و برگ‌های تیره و خارهای فراوان است. این گل در چهاررنگ مختلف پرورش داده می‌شود که رنگ‌های صورتی و سرخ آن طرف‌داران بیشتری دارد. ارتفاع ساقه رز ایرانی، ۵۰ الی ۶۰ سانتی‌متر و قطر آن حدود ۲ الی ۳ سانتی‌متر است. این گل بسیار ظریف است و حداکثر ۳ روز ماندگاری دارد. رز ایرانی به‌صورت شاخه‌ای و به‌ عنوان هدیه استفاده می‌شود. این گل نماد محبت و دوستی است.

 • معرفی گل رز هلندی:
roses–1 copy

 گل رز هلندی رایحه‌ای شیرین دارد. ارتفاع شاخه گل رز هلندی حداقل ۹۰ سانتی‌متر و قطر آن حدود ۵ الی ۶ سانتی‌متر است. این گل از دیوار بالا می‌رود و قد می‌کشد؛ بنابراین بهتر است در گلدان یا باغچه پرورش داده شود. رز هلندی به نور مستقیم آفتاب نیاز دارد و نسبت به میزان آب یا وزش باد حساس است. گل رز هلندی رونده را باید در محیطی با نور مناسب کاشت. رز هلندی اصل زردرنگ است و سایر رنگ‌های آن با استفاده از رنگ‌های مصنوعی کشت می‌شوند.

این گل به‌عنوان سمبل عشق و علاقه در دسته‌گل‌ها استفاده می‌شود. قیمت رز هلندی شاخه‌ای متغیر است؛ برای خرید گل رز هلندی با کارشناسان ما در ارتباط باشید. گل رز هلندی هفت‌رنگ به گل رنگین‌کمانی نیز معروف است. گلبرگ‌های این گل رز نماد عشق و محبت هستند و در مناسبت‌های خاص هدیه داده می‌شود. این گل بذر خاصی ندارد و با تغییرات ژنتیکی پرورش داده می‌شود.

 • معرفی گل رز جاودان:
rose 3 copy

اگر می‌خواهید رز، هدیه دهید و نگران خشک‌شدن یا پژمرده شدن آن هستید، خرید گل رز جاودان انتخاب مناسبی است. گل رز جاودان بدون نیاز به آب، خاک و نور مدت‌ها (حداقل یک‌ساله) زنده می‌ماند. این گل را به‌صورت شاخه‌ای و در رنگ‌های مختلف می‌توان تهیه کرد. برای نگهداری بهتر گل رز جاودان آن را درون ظرف‌های شیشه‌ای قرار می‌دهند تا مواد روی گلبرگ‌ها از بین نرود. جعبه‌های رز جاودان را باید در مکان‌های خشک و دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کرد.

 این گل در رنگ‌های مختلف تولید می‌شود و هر رنگ نماد منحصربه‌فردی دارد. دوستی و عشق از جمله مهم‌ترین نمادهای  رز جاودان هستند. قبل از خرید گل رز جاودان مطمئن شوید روی گلبرگ‌های آن گرده‌هایی وجود داشته باشد. این گرده‌ها با طول عمر گل ارتباط مستقیم دارند.

گل رز جاودان دیو و دلبر معمولاً ساقه و برگ دارد و در شیشه‌هایی استوانه‌ای‌شکل نگهداری می‌شود. رز در شرایط خاص نگهداری می‌شود و نسبت به ضربه بسیار حساس است. ترکیب گل رز جاودانه مشکی با باکس‌های طلایی‌رنگ برای هدیه‌دادن جذاب است. گل رز جاودان موزیکال ترکیبی از رز جاودان و جعبه موزیکال است. این گل احساسات را تشدید می‌کند و عشق و علاقه طرفین را افزایش می‌دهد. 

 • معرفی گل رز مینیاتوری:
miniature–rose copy

 گل رز مینیاتوری به گل ساناز نیز معروف است. این گل، گلبرگ‌های تیره و فشرده‌ای دارد و معطر است. بهتر است رز مینیاتوری در باغچه کاشته شود چرا که به نور کافی و هوای تازه نیاز دارد. این گل بسته به نوع مصرف به‌صورت بوته‌ای و یا به‌صورت شاخه در دسته‌گل‌های مختلف استفاده می‌شود.

هر رنگ از گل رز مینیاتوری معنای منحصربه‌فردی دارد. به‌عنوان‌مثال گل رز مینیاتوری نارنجی نماد هیجان و گل رز مینیاتوری قرمز نماد عشق حقیقی است. خرید گل رز مینیاتوری برای روز مادر نیز مناسب است. ترکیب گل رز مینیاتوری آبی و گل رز مینیاتوری سفید در دسته‌گل مراسم‌های عقد جذاب خواهد بود. رز مینیاتوری رایحه‌ای ملایم دارد.

 • معرفی گل رز رونده:
climbing roses copy

گل رز رونده را می‌توان در گلدان یا باغچه کاشت. این گل به نور مستقیم خورشید و آب به‌اندازه کافی نیاز دارد. قطر گل رز رونده حدود ۱۲ سانتی‌متر است. برگ‌های این گل ظریف و معطر هستند و معمولاً به‌صورت بوته‌ای استفاده می‌شوند. این گل نیز همانند انواع دیگر گل رز نماد عشق و محبت است و هر رنگ آن معنای متفاوتی دارد. گل رز مینیاتوری رونده نیز از جمله گل‌های پرطرفدار برای کاشت در گلدان یا باغچه هستند. گل رز رونده را تنها می‌توان به‌صورت گلدانی هدیه داد.

 • معرفی گل رز دمشقی:

 گل رز دمشقی به گل محمدی یا گل صدپر معروف است. این گل برگ‌های معطر و قطری حدود ۵ سانتی‌متر دارد و به‌صورت بوته‌ای استفاده می‌شود. برگ‌های رز دمشقی ظریف هستند و هنگام چیده شدن به‌آسانی پرپر می‌شود. شاخه رز دمشقی پر از خار است و برای برداشت آن بهتر است از دست‌کش استفاده شود. زمان برداشت این گل انتهای فروردین و ابتدای اردیبهشت است. از این گل در تهیه گلاب استفاده می‌شود و نماد پاکی و پاکیزگی است. بهتر است گل محمدی در ابتدای بامداد که عطر بیشتری دارد برداشته شود. رز دمشقی، مناسب ساخت انواع کرم برای مرطوب کردن و درمان التهاب‌های پوستی است.

اگر در مورد قیمت گل رز گلدانی، قیمت گل رز هلندی هفت‌رنگ و یا در مورد نحوه خرید انواع گل رز مانند دسته‌گل رز قرمز، یا گل رز صورتی، آبی و یا مشکی، سؤالی دارید، از کارشناسان گل‌فروشی آنلاین سولین بازار بپرسید. آن‌ها صبورانه و ۲۴ساعته پاسخگوی شما خواهند بود.

نماد گل رز از نظر رنگ

بارها پیش‌آمده در انتخاب گل مناسب برای هدیه‌دادن سردرگم شویم. آشنایی با نماد هر رنگ از رز می‌تواند به ما در انتخاب گل مناسب کمک کند. رنگ‌های مختلف رز در بسیاری از کشورهای معنای مشترک دارند. در این بخش شما را با نماد هر رنگ رز آشنا خواهیم کرد. امیدواریم در تصمیم‌گیری و انتخاب رنگ مناسب به شما کمک کند.

 • معرفی گل رز قرمز و نماد آن:
red–rose copy

 از گل رز قرمز برای ابراز عشق استفاده می‌شود. رز قرمز، نماد عشق و علاقه شدید و وفاداری است. از این گل در مناسبت‌هایی مانند مراسم خواستگاری، دسته‌گل عروس، روز عشق (ولنتاین) و… استفاده می‌شود. با خرید باکس گل رز قرمز، عشق رمانتیک را انتقال می‌دهید و با خرید گل رز قرمز تیره عشق ابراز نشده را. تعداد رز قرمز موجود در دسته‌گل می‌تواند معنای آن را عوض کند. بهتر است برای بیان عشق و گفتن دوستت دارم از سه رز قرمز در یک دسته‌گل استفاده شود. نماد گل رز به صورت تکی، بی همتا بودن و خاص بودن عشق شما می باشد.

 • معرفی گل رز مشکی و نماد آن:
black–roses 2 copy

 گل رز سیاه یا مشکی، خلاف باور عموم، حس خوبی به افراد منتقل می‌کند. این گل نماد شروع یک دوره جدید در زندگی، اعتماد، امید یا شجاعت است. اگر می‌خواهید افراد را به تلاش‌کردن بیشتر ترغیب کنید یا اگر می‌خواهید به کسی بگویید شجاع‌تر باشد، می‌توانید از دسته‌گل رز مشکی استفاده کنید. اگر می‌خواهید به کسی که عادت بدی را ترک کرده است، تبریک بگویید می‌توانید از رز سیاه استفاده کنید. رز مشکی را می‌توان در باکس‌های طلایی‌رنگ نگهداری کرد. این گل بیشتر در کشور ترکیه کاشته می‌شود و نسبت به سایر گل‌ها کمیاب‌تر است.

 • معرفی گل رز صورتی و نماد آن:
pink–rose–1 copy

 نماد گل رز صورتی به درجه رنگ آن بستگی دارد. گل‌های رز صورتی روشن احساس راحتی، قدردانی و همدلی را منتقل می‌کنند. گل رز صورتی تیره بیانگر احساس سپاسگزاری و تحسین هستند. برای همدردی با کسی که عزیزی را ازدست‌داده می‌توانید از گل رز صورتی روشن و برای سپاس‌گزاری از یار خود می‌توانید از گل رز صورتی تیره استفاده کنید.

از آنجایی‌که گل رز صورتی صرفاً به معنای ابراز عشق و محبت نیست، می‌توانید در مناسبت‌های مختلف از آن استفاده کنید. رز صورتی انتخاب مناسبی برای هدیه‌دادن در جشن‌های فارغ‌التحصیلی و یا روز پدر یا روز مادر است. اگر در روزهای ابتدایی رابطه خود هستید، خرید رز صورتی هدیه مناسبی برای این عزیزان است. اما اگر از مدت‌ها از رابطه‌تان گذشته است، می‌توانید گل رز قرمز هدیه دهید.

 • معرفی گل رز زرد و نماد آن:
yellow–rose copy

گل رز زرد به نماد دوستی و گرما و محبت معروف است. اگر می‌خواهید احساس خود را به دوستتان ابراز کنید، رز زرد انتخاب مناسبی است. گل رز زرد نماد خوش‌بینی، شادی و امید است. اما معنای دقیق آن به تعداد گل در هر دسته‌گل بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال سه عدد رز زرد به معنای دوستت دارم و دو عدد گل رز زرد به معنای عشق متقابل است. ترکیب گل زرد و سایر رنگ‌های رز نیز معنای متفاوتی دارد. با خرید گل رز زرد برای دوست خود، می‌توانید دوستی عمیق حاکم بینتان را به او یادآوری کنید.

 • معرفی گل رز آبی و نماد آن:
blue–rose copy

 گل رز آبی از جمله گل‌های کمیاب و خاص است. این رز نماد عشق و اشتیاق است. همچنین برخی از افراد رز آبی را نماد استمرار و مصر بودن در تصمیم‌گیری می‌دانند. از این گل می‌توان برای آشتی و برقراری صلح در روابط استفاده کرد. اگر می‌خواهید برای جشن‌های یک‌نفره به خودتان هدیه دهید، یا ارتباط خود را با دیگران تقویت کنید، می‌توانید گل رز آبی هدیه دهید. رز آبی مناسب هدیه‌دادن در مراسم‌هایی مانند روز پدر یا روز مادر یا به‌دنیاآمدن نوزاد است.

 • معرفی گل رز سفید و نماد آن:
white–rose copy

 رنگ سفید با پاکی و معصومیت گره‌خورده است. گل رز سفید نماد عشق و وفاداری است. این گل به گل عروس نیز معروف است. تعداد رز سفید در هر دسته‌گل معنای مختلفی دارد. بهتر است برای هدیه‌دادن به معشوق بیشتر از ۵ شاخه رز سفید در یک دسته‌گل قرار بگیرد. رز سفید آرامش‌بخش و تداعی‌کننده امید است.

از این رنگ گل در دسته‌گل‌های عروس، دسته‌گل روز مادر یا دسته‌گل روز ولنتاین است. اگر گل رز سفید را در روز ولنتاین هدیه می‌دهید به این معناست که شما عشقی آرام را تجربه می‌کنید. ترکیب گل رز سفید و گل رز قرمز به معنای تعهد دو روح به یکدیگر است. ترکیب گل رز سفید و گل رز سیاه به معنای منحصربه‌فرد بودن است. از مهم‌ترین کاربردهای رز سفید می‌توان به تاج‌گل، هدایای شرکتی یا دسته‌گل‌های ویژه مراسم یادبود اشاره کرد.

 • معرفی گل رز نارنجی و نماد آن:
orange–rose copy

گل رز نارنجی نماد اشتیاق و انرژی است. این گل‌ها برای تبلیغ در مراسم‌های مختلف مناسب هستند. اگر کسی قدم جدید برداشته یا به کمی انگیزه نیاز دارد، می‌توانید گل رز نارنجی را به وی هدیه دهید. این گل نشاط‌آور است.

با خواندن مقاله «معرفی انواع گل هدیه در هر مناسبی+ نمادها و نکات خرید»  می‌توانید در مورد نکات مهم خرید گل رز در مناسبت‌های مختلف، اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد.

خواص دارویی گل رز

roses 4 copy

تا اینجا متوجه شدیم انواع رز علاوه بر زیبایی و محبوبیت خواص دارویی و مصرفی نیز دارد. به همین دلیل مادربزرگان ما از این گل زیاد استفاده می‌کرده‌اند. در این بخش کاربردهای مرسوم رز را توضیح خواهیم داد:

پیشگیری از بیماری‌های قلبی: آنتی‌اکسیدان‌های موجود در  رز، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا حد قابل‌توجهی کاهش می‌دهد و فشارخون افراد را کنترل می‌کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن: رز سرشار از ویتامین E است. برای درمان التهاب‌های پوستی از روغن گل رز استفاده می‌شود.

درمان اسیدی شدن معده: مصرف منظم پودر گل رز می‌تواند به کاهش اسید معده و جلوگیری از افزایش آن کمک کند.

کاهش استرس: رز به‌عنوان شاداب‌کننده خلق‌وخو استفاده می‌شود. این گل خواص ضدافسردگی دارد که ذهن را آرام می‌کند و استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد.

درمان جوش: این گل برای از بین‌بردن چربی و آلودگی از منافذ پوست مناسب است و خواص التهابی دارد.

کاهش وزن: این گل سموم را جذب و به خارج‌شدن آن‌ها از بدن کمک می‌کند.همینطور، سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد و در نتیجه به کاهش وزن منجر می‌شود.

rose copy

درمان سرفه: رز به دلیل خواص التهابی که دارد به تسکین سرفه کمک می‌کند و  گلودرد خفیف و عفونت را کاهش می‌دهد.

درمان بوی بد و کنترل تعریق: از خمیر  رز می‌توان در درمان‌های گاستریت استفاده کرد. با استفاده از خمیر این گل و قراردادن آن روی پوست بدن می‌توان میزان تعریق را کنترل کرد و بویی مطبوع ایجاد کرد.

درمان یبوست: دم‌نوش جوانه رز، برای درمان یبوست مفید است و حرکات روده و دستگاه گوارش را تنظیم می‌کند.

درمان خشکی و التهاب پوست: کرم ساخته‌شده از رز برای درمان پوست‌های خشک یا التهاب پوست استفاده می‌شود.

roses–2 copy

نتیجه گیری درباره معرفی گل رز

انتخاب رنگ گل رز یکی از دغدغه‌های مهم هنگام سفارش دسته‌گل است. انواع گل رز شاخه‌ای و خرید دسته‌گل رز از محبوب‌ترین هدیه‌ها محسوب می‌شوند. اگر می‌خواهید گلی هدیه دهید که ماندگاری بالایی داشته باشد انواع گل رز جاودان انتخاب خوبی است. برای دسته‌گل‌های ظریف و کوچک می‌توانید خرید رز مینیاتوری را در برنامه خود قرار دهید. هدیه‌دادن تنها یک شاخه گل رز به معنای عشق در یک نگاه و هدیه‌دادن ۱۵ شاخه رز به معنای عذرخواهی است.

هنگام خرید گل رز ایرانی، به این نکته توجه داشته باشید که عمر مفید این گل حداکثر سه روز است. قیمت رز هلندی معمولاً بیشتر از رز ایرانی است و ماندگاری بیشتری نیز دارد. انواع گل رز طبیعی را می‌توان در قالب دسته‌گل، باکس گل یا سبد گل هدیه داد. امیدواریم این مقاله فرایند انتخاب گل مناسب هدیه‌دادن را برای شما آسان‌تر کرده باشد. با مجله سولینت همراه باشید تا به سؤالات شما در مورد گل‌های مختلف پاسخ دهیم.

سولینت

گل رز نماد چیست؟

گل رز نماد دوستی، عشق، محبت، علاقه، زیبایی، شور و هیجان و تعادل و صبوری است.

گل رز را چگونه می‌توان هدیه داد؟

گل رز را می‌توان به‌صورت دسته‌گل رز، باکس گل رز یا سبد گل رز هدیه داد.

مهم‌ترین مصارف دارویی گل رز چیست؟

از مهم‌ترین مصارف دارویی گل رز می‌‌توان به درمان سرفه و درمان التهاب‌های پوستی اشاره کرد.

در چه زمانی عطر گل رز بیشتر است؟

در فصول گرم و مرطوب سال عطر گل رز بیشتر است.

انواع گل رز برای باغچه کدام‌اند؟

 رز سرخ (گل محمدی)، رز مینیاتوری و گل رز شیرازی از جمله معروف‌ترین انواع گل رز برای کاشت در باغچه هستند.

آیا گل رز برای حیوانات خانگی ضرر دارد؟

خیر. گل رز هیچ‌گونه سمی ندارد و برای حیوانات خانگی خطرناک نیست.

معنی رنگ‌های مختلف گل رز چیست؟

هر رنگ از گل رز معنای متفاوتی دارد. گل رز سرخ، به معنای عشق، گل رز آبی به معنای صلح و آشتی، گل رز مشکی به اعتماد و گل رز سفید به معنای پاکی و معصومیت است.

گل رز جاودان چیست؟

گل رز جاودان نوعی رز فراوری‌شده با ماندگاری طولانی‌مدت است.

گل رز جاودان از چه موادی ساخته می‌شود؟

پرورش رز جاودان همانند سایر گل‌های رز است و تنها در نحوه نگهداری متفاوت است.

آیا می‌توان گل رز جاودان را در گلدان نگهداری کرد؟

خیر. گل رز جاودان نسبت به دما، نور و رطوبت حساس است؛ بنابراین بهتر است این گل را درون جعبه‌های شیشه‌ای نگهداری کرد.

کدام یک از انواع گل رز را می‌توان هدیه داد؟

گل رز هلندی، گل رز جاودان، گل رز ایرانی و گل رز مینیاتوری مناسب هدیه‌دادن هستند.

قیمت گل رز هلندی قرمز چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت رز هلندی قرمز با کارشناسان سولین بازار در ارتباط باشید.

مریم صالحی
مریم صالحی
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟
دیدگاه شما بعد از تائید توسط پشتیبانی سولین بازار نمایش داده خواهد شد .

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط سولین بازار و قوانین می باشد
سوالات متداول

در زیر می‌توانید پاسخ سوالات خود را بیابید. در غیر این صورت از ما بپرسید، ما همیشه به سوالات شما پاسخ خواهیم داد. (جهت ویرایش این قسمت به پیکربندی پوسته > تب متفرقه > سوالات متداول مراجعه نمایید.)