Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه

۵ مقاله اخیر

۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است

آموزش نگهداری از کاکتوس+ تفاوت با ساکولنت

آیا قصد خرید گیاهی مقاوم و جان‌سخت را دارید؟ کاکتوس خانگی یا کاکتوس آپارتمانی پیشنهاد ما به شماست. کاکتوس‌ها زیر مجموعه‌ای از گیاهان مقاومی به نام ساکولنت هستند. این گیاه با قرار گرفتن در نقاط مختلف منزل یا محل کار شما انرژی منفی را جذب می‌کند. اگر قصد نگهداری از کاکتوس را دارید باید به مواردی مانند خاک کاکتوس، کود کاکتوس، آبیاری کاکتوس و نور مناسب آن توجه کنید.

 چرا که اگر از هر یک از موارد مراقبت از کاکتوس غافل شوید گیاه شما به سرعت از بین خواهد رفت. روش‌های مختلفی برای نگهداری از ساکولنت‌ ها وجود دارد. شما می‌توانید از تراریوم کاکتوس برای زیباتر شدن محیط استفاده کنید. در این مقاله به روش‌های مختلف نگهداری از کاکتوس ها، تعویض گلدان کاکتوس، تکثیر کاکتوس و قیمت کاکتوس پرداخته‌ایم. اگر می‌خواهید با هر یک از موارد بیان شده آشنا شوید با ما همراه باشید.

سولینت | خرید و سفارش انواع گل و گیاه آپارتمانی در گلفروشی آنلاین سولین بازار

تفاوت کاکتوس و ساکولنت

برای خرید بهترین گیاه آپارتمانی مثلا کاکتوس ها یا ساکولنت ها برای خانه خود، اول باید این دسته از گیاهان را بشناسید. اگر فکر می‌کنید هر گیاهی که تیغ داشته باشد کاکتوس است یا فکر می‌کنید هر گیاهی که برگ گوشتی داشته باشد ساکولنت است، باید بگوییم سخت در اشتباهید. درست است که کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها گیاهانی شبیه به هم هستند اما در بسیاری از موارد با یکدیگر متفاوت‌ هستند که در این بخش از مقاله نگهداری از کاکتوس به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ساکولنت‌ها گیاهانی با اندام‌های گوشتی و سفت هستند که آب را در برگ‌ها و ساقه‌های خود ذخیره می‌کنند. این گیاه در آب و هوای خشک رشد می‌کند بنابراین برای نگهداری از ساکولنت‌ها محدودیتی ندارید. این گیاهان به دو گروه ساکولنت‌های سخت و ساکولنت‌های نرم تقسیم می‌شوند. از مهم‌ترین خاصیت‌های ساکولنت‌ها می‌توان به تصفیه هوای محیط، انتقال انرژی مثبت، افزایش شادابی و ایجاد رطوبت در محیط اشاره کرد.

 

 

 

Cactus Caring copy

آلوئه‌ورا معروف‌ترین نوع ساکولنت است که با قرار دادن ژل آن روی محل سوختگی می‌توانید به درمان پوست آسیب دیده کمک کنید. ساکولنت دلفینی از پرطرفدارترین انواع ساکولنت است. این گیاه برگ‌هایی شبیه به دلفین دارد که از ساقه‌های آن آویزان است. این نوع از ساکولنت در برابر سرما مقاوم نیست و به همین دلیل جزو گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شود. این گیاه در برابر کم‌آبی مقاوم است اما به نور زیاد نیاز دارد.

 کاکتوس‌ها زیر مجموعه‌ای از خانواده بزرگ ساکولنت‌ها هستند. خاستگاه اصلی این گیاه جنوب آمریکا است.  این گیاهان هاله‌هایی نرم و کُرکی دارند که محل رشد تیغ، گل و میوه هستند. برخلاف ساکولنت‌ها، کاکتوس‌ها برگ ندارند. از مهم‌ترین انواع کاکتوس‌ها می‌توان به کاکتوس افوربیا تریگونا، کاکتوس کابوی و کاکتوس دم موشی اشاره کرد. اگر به انرژی‌بخش بودن گیاهان اعتقاد دارید، می‌توانید نگهداری کاکتوس در منزل را در برنامه‌های خود قرار دهید و از کاکتوس در فنگ شویی منزل یا محل کار خود استفاده کنید.

cactus succulet 1 copy

 از دیگر فواید نگهداری از کاکتوس ها می‌توان به درمان زخم‌ و سوختگی اشاره کرد. همچنین استفاده از کاکتوس های آپارتمانی باعث افزایش تمرکز و آرامش انسان می‌شود. با نگهداری از یک گیاه در حال رشد، احساس شکوفایی به انسان منتقل می‌شود. کاکتوس گلدار از دیگر انواع کاکتوس های آپارتمانی است. اگر می‌خواهید از گیاهی گلدار و مقاوم نگهداری‌کنید از کاکتوس گلدار غافل نشوید. این گیاه در فصل گرم سال بیشتر رشد می‌کند و بهتر گل می‌دهد.

اگر قصد دارید کاکتوسی مناسب با محل زندگی یا محیط کار خود تهیه کنید، توجه به مواردی مانند سازگاری گیاه با محیط، سلامت برگ، عدم وجود آفت و بیماری و … الزامی است. در مقاله راهنمای خرید و نگهداری گل و گیاه آپارتمانی تمام نکته‌های مورد نیاز برای خرید بهترین گل و گیاه و نگهداری از کاکتوس را برای شما شرح داده‌ایم.

Cactus caring 2 copy

نحوه نگهداری از کاکتوس و ساکولنت

شرایط و نحوه نگهداری از ساکولنت‌ ها تقریبا یکسان است. اما روش نگهداری از گل‌ های کاکتوس بسته به نوع آن‌ها متفاوت است. برای خرید کاکتوس و ساکولنت توجه کنید که برخی از انواع کاکتوس خانگی به نور زیاد و مستقیم خورشید و آبیاری زیاد نیاز دارند و برخی از آن‌ها به نور و آبیاری کمی نیاز دارند. عدم توجه به هر یک از این موارد باعث کاهش طول عمر گیاه و از بین رفتن آن خواهد شد پس نحوه نگهداری از کاکتوس را حتما باید یاد گیرید که بتوانید گیاه سالمی را داشته باشید. اما نگران نباشید، در این بخش از مقاله به آموزش نگهداری از کاکتوس ها پرداخته‌ایم.

Cactus light copy

 • نور مناسب برای نگهداری از کاکتوس و ساکولنت ها:

برخی از انواع کاکتوس و ساکولنت‌ ها به نور زیادی نیاز دارند و برخی نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرند. ساکولنت‌های آفتابی به حداقل هشت ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارند. آئونیوم‌ها، آگاو، اکثر آلوئه‌ها، اکثر کاکتوس‌ها، ساکولنت سدوم و ساکولنت برگ پهن از جمله گیاهانی هستند که به نور زیاد نیاز دارند.

ساکولنت‌هایی که به نور غیر مستقیم و سایه نیاز دارند، مناسب نگهداری در آپارتمان نیستند. این گیاهان عبارتند از آئونیوم‌ها، آلوئه‌ ورا و ساکولنت غوره‌ای، کاکتوس کریسمس. برای نگهداری از کاکتوس و ساکولنت در فصل تابستان می‌تولنید آن‌ها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. در فصل‌های سرد سال می‌توانید گیاه را داخل محیط‌های بسته و نسبتا گرم قرار دهید و نور مورد نیاز آن را از طریق لامپ‌های مختلف تامین کنید.

قهوه‌ای شدن و بافت درشت برگ‌ها و ساقه‌ها از علائم وجود نور شدید و نامناسب برای کاکتوس است. در صورت وجود چنین علائمی قسمت آسیب دیده را به آرامی جدا کنید و کاکتوس را به محیطی با نور کم منتقل کنید. اگر کاکتوس شما به یک سمت منحرف شده به معنی کم بودن نور محیط است و باید گیاه را به محیطی با نور بیشتر منتقل کنید.

Cactus watering 1 copy

 • آبیاری مناسب برای نگهداری از کاکتوس و ساکولنت:

در نگهداری از کاکتوس و ساکولنت میزان آبیاری بسیار مهم می باشد. قبل از آبیاری ساکولنت ها توجه داشته باشید خاک گلدان حتما خشک باشد. آب دادن بیش از حد به این گیاه باعث زرد شدن برگ‌ها و پوسیدگی ریشه آن می‌شود. اگر تعداد دفعات آبیاری کاکتوس و ساکولنت ها کم باشد، برگ‌های گیاه شما قهوه‌ای و خشک خواهند شد.

 قبل از آبیاری ساکولنت دقت کنید خاک گیاه کاملا خشک باشد و آب حتما از زهکشی‌ها عبور کند. برای آبیاری گل کاکتوس نیز به ارتفاع گل خود توجه کنید. اگر گل شما حداکثر ۱۰ سانتی‌متر ارتفاع دارد، هر ۵ روز یک‌بار به آن آب دهید و اگر ۱۵ سانتی‌متر ارتفاع دارد، هفته‌ای یکبار به آن آب دهید. هرچقدر ارتفاع کاکتوس‌تان بیشتر باشد، نیاز این گل به آب کمتر است. برای نگهداری کاکتوس در منزل توجه کنید آب روی برگ‌های گل نریزد.

Cactus watering copy

 • کود مناسب برای نگهداری از کاکتوس و ساکولنت:

 کودهای بدون نیتروژن کود مناسب کاکتوس و ساکولنت هستند.  نیتروژن زیاد باعث پر آب شدن و پوسیدگی گیاه می‌شود. بهترین زمان برای استفاده از کود کاکتوس زمان رشد کردن و گل دادن گیاه و فصل بهار است. بعد از تهیه کود مخصوص کاکتوس و ساکولنت باید یک قاشق غذاخوری از آن را در حدود چهار لیتر آب حل کرده و هنگام آبیاری ساکولنت یا آبیاری گل کاکتوس خود از آن استفاده کنید.

توجه داشته باشید کودهای حیوانی از جمله کود مناسب کاکتوس و ساکولنت ها نیستند. برای تقویت کاکتوس خانگی یا پرورش کاکتوس آپارتمانی مقاوم می‌توانید مقداری پودر پوست تخم مرغ یا پودر زغال به خاک گلدان اضافه کنید. این کار مانع از بروز بیماری‌های قارچی، پوسیدگی ریشه و افزایش رطوبت در گیاه خواهد شد. جنس خاک از دیگر موارد مهم برای استفاده از کود کاکتوس و ساکولنت است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 • دمای مناسب برای نگهداری از کاکتوس و ساکولنت‌:

 ساکولنت‌ها را می‌توان در دماهای مختلف نگهداری کرد. بسیاری از این گیاهان در دمای ۴ الی ۳۵ درجه سانتی‌گراد رشد می‌کنند. اما برای این که ساکولنت سرحال‌تری داشته باشید باید بسته به نوع گیاه خود دمای محیط را تنظیم کنید.

Cactus Soil copy

 • خاک مناسب برای نگهداری از کاکتوس و ساکولنت:

خاک کاکتوس و ساکولنت باید دانه درشت باشد تا گیاه به راحتی در آن رشد کند و آب از منافذ آن عبور کند. شاید برایتان سوال باشد خاک کاکتوس چیست؟ برای کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت ها از خاکی با ترکیب ماسه، پیت ماس، پرلیت و ورمی کمپوست استفاده کنید.

 از دیگر روش های نگهداری از کاکتوس ها می‌توان به اضافه کردن مقداری زغال به خاک اشاره کرد که باعث رشد گیاه و از بین رفتن قارچ‌های آن خواهد شد. عوض کردن خاک گلدان از دیگر راه‌های افزایش طول عمر کاکتوس خانگی است. بهتر است خاک گیاه را یک الی دو سال یک‌بار عوض کنید. برای این کار ابتدا گیاه را از گلدان در آورده و خاک آن را تکان دهید. سپس آن را درون گلدانی با خاک غنی‌ شده و دارای زهکشی خوب قرار دهید.

کود و خاک از جمله موارد مهم در نگهداری کاکتوس هستند که عدم توجه به کیفیت آن‌ها باعث بیمار شدن و از بین رفتن گیاه می‌شوند. برای تهیه مرغوب‌ترین و بهترین کود و خاک کاکتوس با کارشناسان گلفروشی آنلاین سولین بازار در تماس باشید.

Cactus copy

 • گلدان مناسب برای نگهداری از کاکتوس ها و ساکولنت:

 قبل از تهیه کاکتوس خانگی و آپارتمانی باید گلدان مناسبی برای گیاه خود تهیه کنید. گلدان‌های پلاستیکی و سفالی برای نگهداری کاکتوس مناسب هستند که نسبت به سایر گلدان‌ها ارزان‌تر هستند و زهکشی و طول عمر بیشتری دارند. برای نگهداری از گل کاکتوس آپارتمانی باید به اندازه، جنس و زهکشی مناسب گلدان توجه کنید.

وجود آب بیش از حد در گلدان باعث از بین رفتن ریشه گیاه خواهد شد، بنابراین جنس گلدان باید طوری باشد که آب را طولانی مدت در خود نگه ندارد. اگر گل های کاکتوس آپارتمانی خود را در گلدان‌های سفالی نگهداری می‌کنید به این نکته توجه داشته باشید که سفال آب بیشتری جذب می‌کند به همین دلیل دفعات آبیاری کاکتوس در تابستان باید بیشتر باشد.

اگر قصد تعویض گلدان کاکتوس خود را دارید باید علاوه‌‌بر انتخاب خاک مناسب، گلدان مناسبی برای گل خود انتخاب کنید. گلدان خیلی بزرگ رطوبت بیشتری در خود نگه می‌دارد و باعث از بین رفتن ریشه گیاه خواهد شد. همچنین گلدان با ارتفاع زیاد باعث رشد بیش از حد ریشه گیاه و سست شدن آن خواهد شد.

 بعد از در آوردن گیاه از گلدان قبلی، ریشه‌های آن را بررسی کنید و مطمئن شوید آفت یا قارچ‌های سمی روی آن وجود ندارد. در صورتی که بخشی از ریشه گیاه پوسیده است آن را به آرامی جدا کنید. سپس مقداری خاک درون گلدان بریزید و بعد کاکتوس خانگی زیبای خود را درون آن قرار دهید و گلدان را با خاک مناسب پر کنید.

Cactus Reproduction copy

 • تکثیر کاکتوس و ساکولنت:

در نگهداری از کاکتوس ها و ساکولنت ها، مسئله ای که باعث دغدغه افراد می شود، نحوه تکثیر کاکتوس می باشد، در این قسمت به آموزش تکثیر کاکتوس و ساکولنت می پردازیم. برای تکثیر کاکتوس روش‌های مختلفی وجود دارد. از جمله مهم‌ترین روش‌ تکثیر کاکتوس می‌توان به قلمه زدن در آب، قلمه زدن در خاک و پاجوش استفاده کرد که در ادامه هر یک از این موارد را شرح خواهیم داد.

  • تکثیر از طریق قلمه زدن کاکتوس:

بهترین زمان برای انجام این کار فصل‌های بهار و تابستان است. زیرا گیاه در این فصل‌ها رشد می‌کند. برای تکثیر گل کاکتوس آپارتمانی خود ابتدا قسمتی از گیاه را با چاقویی تمیز جدا کنید. قسمت جدا شده را چند روز در هوای آزاد قرار دهید تا پینه ببندد. سپس گلدانی متناسب انتخاب کرده و گیاه را درون آن قرار دهید و اطرافش را با خاک پر کنید. قلمه زدن کاکتوس زبان مادر شوهر یا استفاده از بذر از جمله راه‌های تکثیر این نوع کاکتوس است. همچنین برای تکثیر انواع کاکتوس دراز می‌توانید از این روش استفاده کنید.

Succulents copy

  • تکثیر از طریق پاجوش کاکتوس:

 اگر می‌خواهید در سریع‌ترین زمان ممکن کاکتوس خود را تکثیر کنید، پیشنهاد می‌کنیم روش پاجوش را امتحان کنید. پاجوش در واقع قسمتی از گیاه مادر و چسبیده به ریشه گیاه است که می‌توانید را جدا کنید و در گلدان دیگری بکارید. بعد از جدا کردن پاجوش، باید تکه جدا شده را مدتی در هوای آزاد قرار دهید تا قسمت برش خورده خشک شده و پینه ببندد. سپس آن را در گلدانی مناسب بکارید. اگر قصد تکثیر و نگهداری از کاکتوس هاورتیا را دارید، پاجوش روشی مناسب است.

  • تکثیر از طریق بذر کاکتوس و ساکولنت:

 اگر برای تکثیر کاکتوس عجله‌ای ندارید، می‌توانید از این روش استفاده کنید. برای تکثیر کاکتوس از طریق کاشت بذر، گلدان با زهکشی مناسب انتخاب کنید. تعدادی بذر را با فاصله درون خاک بکارید. سپس روی گلدان را با نایلون بپوشانید و در محیطی با نور متوسط قرار دهید. بعد از چند هفته که گیاه شما رشد خواهد کرد، نایلون را بردارید و روزانه مقداری آب روی خاک گلدان اسپری کنید.

cactus succulet copy

 

خلاصه نکات مهم در مورد نگهداری از کاکتوس

در این مقاله ابتدا با ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها آشنا شدیم و به معرفی کاکتوس های مختلف پرداختیم. از مهم‌ترین فرق کاکتوس و ساکولنت ها می‌توان به برآمدگی‌های روی سطح آن‌ها، برگ و گل‌هایشان اشاره کرد. سپس به روش‌های نگهداری از کاکتوس و ساکولنت‌ ها و کاکتوس‌ها پرداختیم. توجه به دفعات آبیاری کاکتوس از مهم‌ترین نکات در نگهداری این گیاه است.

تعداد دفعات آبیاری ساکولنت در زمستان باید کم باشد چرا که آبیاری زیاد باعث از بین رفتن ریشه گیاه خواهد شد. بسته به نوع کاکتوس می‌توانید فاصله زمانی آبیاری انواع کاکتوس خانگی را تعیین کنید. علاوه‌بر این باید به نور مناسب کاکتوس توجه کنید. برخی از انواع کاکتوس مانند ساکولنت سدوم به نور زیاد و حداقل هشت ساعت در روز نیاز دارند و برخی از انواع آن، مانند آلوئه ورا، در نور غیر مستقیم و سایه رشد می‌کنند.

سولینت | خرید و سفارش انواع گل و گیاه آپارتمانی در گلفروشی آنلاین سولین بازار

اگر قصد تکثیر کاکتوس یا تعویض گلدان کاکتوس باید به مواردی مانند خاک کاکتوس، کود کاکتوس توجه کنید. گلدانی که انتخاب می‌کنید باید زهکشی مناسبی داشته باشد و با خاک دانه درشت پر شده باشد. عدم توجه به هر یک از این موارد باعث بروز لکه‌های قهوه‌ای روی گیاه، تغییر شکل برگ گیاه، زرد شدن و کاهش رشد گیاه خواهد شد.

 برای از بین آفت کاکتوس خود، گیاه را با الکل تمیز کنید و سپس سم‌ مخصوص را روی آن بپاشید. برای اطلاع از شرایط سفارش تراریوم کاکتوس، قیمت کاکتوس یا تهیه بذر این گیاه با کارشناسان گلفروشی آنلاین سولین بازار در تماس باشید. شما می‌توانید سوال‌ها و نظرهای خود درباره مراقبت از کاکتوس را در بخش دیدگاه را با ما به اشتراک بگذارید.

Terarrium Cactus copy

سوالات متداول

1. خاک کاکتوس چیست؟

خاکی با ترکیب ماسه، پیت ماس، پرلیت و ورمی کمپوست مناسب نگهداری کاکتوس در منزل و سایر محیط‌ها است.

2. تفاوت کاکتوس و ساکولنت ها در چیست؟

مهم‌ترین تفاوت کاکتوس و ساکولنت ها در برآمدگی‌های موجود روی سطح کاکتوس‌ها، برگ و گل است.

3. شرایط نگهداری از ساکولنت ها و کاکتوس‌ها چیست؟

از مهم‌ترین روش های نگهداری از کاکتوس ها و ساکولنت‌ها می‌توان به تامین نور کافی، آبیاری کافی و استفاده از بهترین کود برای کاکتوس و ساکولنت اشاره کرد.

4. آیا تیغ کاکتوس سمی است؟

خیر. تیغ کاکتوس سمی نیست اما در صورت برخورد با پوست ممکن است پوست شما را خراش دهد.

5. تعبیر خواب کاکتوس در گلدان چیست؟

دیدن کاکتوس در خواب به معنای دیدار با آدمی شجاع است. در فرهنگ دینی کاکتوس نمادی از وحدت با خداوند و به معنای پیدا کردن بخش‌های گمشده زندگی است.

6. مضرات کاکتوس در خانه چیست؟

نگهداری کاکتوس به تنهایی ضرری ندارد. اما اگر در منزل خود کودک دارید بهتر است از نگهداری از کاکتوس در منزل خودداری کنید.

7. فواید نگهداری از کاکتوس در خانه چیست؟

تصفیه هوا و انتقال انرژی مثبت از مهم‌ترین فواید نگهداری از کاکتوس در خانه است.

8. پرطرفدارترین انواع کاکتوس کدام است؟

انواع کاکتوس برگدار، انواع کاکتوس بدون تیغ، انواع کاکتوس گوشتی، انواع کاکتوس قاشقی از پرطرفدارتین انواع کاکتوس است.

9. قیمت میوه کاکتوس چقدر است؟

قیمت کاکتوس و میوه آن به عوامل مختلفی مانند فصلی که در آن قرار داریم بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت میوه کاکتوس و خرید کاکتوس دراگون فروت با کارشناسان گلفروشی آنلاین سولین بازار در تماس باشید.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه
من از روزی که از رشته مدیریت کسب‌ و کار فارغ‌التحصیل شدم، تصمیم گرفتم دنیای خودم و اطرافم رو بهتر کنم. در کنار کار، ورزش و مطالعه مهم‌‌ترین بخش برنامه‌های روزانه من هستن و به عنوان یک کارشناس محتوا، تلاش می‌کنم با قلمم دنیای محتوای فارسی رو قشنگ‌تر کنم.
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟
دیدگاه شما بعد از تائید توسط پشتیبانی سولین بازار نمایش داده خواهد شد .