Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه

۵ مقاله اخیر

۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است

همه چیز درباره خرید و نگهداری از گل رز

راهنمای خرید و نگهداری از گل رز

در دنیای پر اضطراب امروز، خرید گل مخصوصا خرید گل رز یکی از بهترین کارها برای درمان استرس است. در میان انواع گل‌های گلدانی، گلدان گل رز انتخابی عالی برای همه است. این گل نسبت به تغییرات دما یا میزان نور مستقیم خورشید حساس است. اما در صورت توجه به شرایط نگهداری گل رز می‌توانید از پژمردگی زودهنگام گل خود جلوگیری کنید.

آبیاری گل رز،  نور مناسب گل رز، خاک گل رز و کود گل رز از مهم‌ترین نکات در مراقبت از گل رز گلدانی و گل کاشته شده در باغچه هستند که در این مقاله به مرور آن‌ها خواهیم پرداخت. اگر گل رز شاخه ای تهیه کرده‌اید و می‌خواهید از آن نگهداری کنید، با انجام کارهایی مانند تعویض مداوم آب گلدان یا برش ساقه‌ها می‌توانید به افزایش طول عمر گل خود کمک کنید. برای افرادی که دوست دارند خودشان انبوهی از گل‌های رز داشته باشند، روش‌های مختلف تکثیر گل رز چیده شده یا گل رز درون خاک را شرح داده‌ایم. با ما همراه باشید.

سولینت | خرید و سفارش انواع گل و گیاه آپارتمانی در گلفروشی آنلاین سولین بازار

نکات مهم خرید گل رز در گلدان

گل رز انواع مختلفی دارد، برخی از آن‌ها به صورت گلدانی و برخی به صورت شاخه‌ای به فروش می‌رسند. اگر قصد خرید گل رز مانند گلدان گل رز قرمز، گلدان گل رز هلندی، گلدان رز مینیاتوری و … را دارید، باید علاوه‌بر زمان چیده شدن گل به مواردی مانند فضای خانه، نور، دمای محیط و … توجه کنید. در این بخش از مقاله نکات اولیه راهنمای نگهداری از گل رز به این نکات مهم اشاره کرده‌ایم.

 • توجه به گلبرگ‌ها: هنگام خرید گلدان گل رز طبیعی، بهتر است گل‌هایی را انتخاب کنید که برگ‌های سالم و بدون لَک دارند. گلبرگ‌ها باید براق و پُرپشت باشند و علائم زنگ‌زدگی یا لکه‌های قهوه‌ای روی آن‌ها وجود نداشته باشد. محل اتصال گلبرگ‌ها به ساقه را فشار دهید. اگر احساس کردید نقطه اتصال گلبرگ به ساقه شُل است یعنی گل انتخابی شما تازه نیست.
 • ساقه و برگ: ساقه گل رز باید سفت و محکم باشند. همچنین به نور محیط گلفروشی توجه کنید. گل رز نباید برای مدت طولانی در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد.
 • سلامت ریشه‌ها: به کمک فروشنده سلامت ریشه گل را بررسی کنید. ریشه‌ها باید به آسانی از خاک جدا شوند و هیچ‌گونه شوره‌ای نباید روی ریشه‌ها وجود داشته باشد.
 • گلدان مناسب: گلدانی را انتخاب کنید که با گل رز شما متناسب است. همچنین خاک گل رز در گلدان باید زهکشی کافی داشته باشد تا آب به خوبی از آن عبور کند و رطوبت زیادی نداشته باشد.
Rose 1 copy
 • بررسی شرایط قرارگیری گلدان: گلدان گل رز طبیعی شما باید در محیطی با هوای تهویه شده قرار بگیرد تا از بروز مشکلاتی مانند به وجود آمدن قارچ‌های مضر جلوگیری کنید.
 • آبیاری مناسب: رز، نسبت به آبیاری بیش از حد یا خیلی کم حساس است. همچنین آبیاری گل رز در گلدان به دمای محیط بستگی دارد. اگر برنامه روزانه شما شلوغ است و ممکن است برنامه آبیاری گلدان گل رز خود را فراموش کنید، بهتر است از خرید این گل صرف نظر کنید.

تنوع زیاد گل رز ممکن است انتخاب را برای شما سخت کند. اگر درباره هر یک از انواع این گل و نمادهای آن اطلاعات کامل داشته باشید، می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین گل را انتخاب کنید. پیشنهاد می‌کنیم از خواندن «مقاله انواع گل رز و نمادهایشان» غافل نشوید.

Rose 2 copy

راهنمای نگهداری از گل رز در خانه

رز، گیاه بومی کشورهای آسیایی، اروپایی و شمال آمریکا است. این گل با آب و هوای ایران سازگار است. به همین دلیل بسیاری از افراد این گل را درون باغچه یا گلدان‌های مختلف می‌کارند. اگر شما هم قصد نگهداری از گل رز در خانه یا تکثیر آن را دارید موارد زیر می‌تواند راهنمای خوبی برایتان باشد:

 • نور مناسب گل رز:

 این گل به ۶ الی ۸ ساعت نور نیاز دارد. اگر نور محیط بیش از حد زیاد باشد گل شما به سرعت از بین خواهد رفت. اگر رز را درون باغچه یا گلدان نگه می‌دارید بهتر است آن را در بخش‌های جنوبی یا غربی قرار دهید. همچنین بهتر است برای نگهداری از گل رز آن در را فاصله صبح تا ظهر مقابل نور قرار خورشید قرار دهید. چرا که نور عصر ممکن است باعث سوختن یا زرد شدن برگ‌های گل شما شود.

Rose light 1 copy
 • نحوه آبیاری گل رز:

این گل در فصل‌های گرم سال به آبیاری منظم نیاز دارد. برای تشخیص زمان مناسب آبیاری، با انگشتان خود کمی خاک آن را زیر و رو کنید، اگر خاک کاملا خشک بود گل شما به آب نیاز دارد. برای نگهداری از گل رز و جلوگیری از پوسیدن ریشه‌ها، آبیاری گل رز در زمستان ده روز یکبار و آبیاری گل رز در تابستان باید هر سه روز یکبار صورت گیرد.

 • دما و رطوبت مناسب گل رز در گلدان:

 برای نگهداری از گل رز در گلدان، لازم است دمای محیط حدود ۱۵ الی ۳۰ درجه سانتی‌گراد باشد. اگر دما بیش از حد بالا باشد رشد و گلدهی گل متوقف خواهد شد. برای نگهداری از گل رز در گلدان توجه داشته باشید که رطوبت خاک گلدان نباید زیاد باشد زیرا ریشه‌های گل می‌پوسند.

Rose watering 1 copy
 • گلدان مناسب گل رز:

 برای نگهداری از گل رز در گلدان، به اندازه گل و ریشه‌های آن دقت کنید. برخی از انواع رز مانند رز بوته‌ای یا رز رونده برای نگهداری در گلدان مناسب نیستند. همچنین بهتر است گلدان‌های سفالی و گلدان‌هایی که سوراخ دارند را انتخاب کنید. این گلدان‌ها رطوبت را به‌اندازه کافی درون خود نگه می‌دارند. هنگام انتخاب گلدان برای نگهداری از گل رز به ارتفاع آن نیز توجه کنید. ریشه‌های این گل ترجیح می‌دهند در عمق رشد کنند. اگر قصد دارید گلدان گل رز خود را عوض کنید، فصل بهار مناسب‌ترین زمان برای این کار است. دقت کنید گلدان انتخابی شما از گلدان قبلی‌تان بزرگ‌تر باشد.

Rose soil copy
 • خاک مناسب گل رز:

 برای نگهداری از گل رز طبیعی در گلدان ph خاک گلدان شما باید ۶ الی ۷ باشد. خاک با بافت سست و خاک لومی شنی، خاک مناسب گل رز در گلدان است. خاک رس برای نگهداری از گل رز طبیعی مناسب نیست، چرا که آب را بیش از حد درون خود نگه می‌دارد و باعث از بین رفتن ریشه می‌شود.

 • کود گل رز و نحوه کوددهی گل رز:

کودهایی که فسفر، پتاسیم و نیتروژن دارند. این عناصر به ترتیب به رشد ریشه، تشکیل گل و رشد شاخ و برگ کمک می‌کنند. وجود آهن، کلسیم و منیزیم درون کود به نگهداری از گل رز کمک می‌کند. بهترین برای استفاده از کود مخصوص گل رز فصل‌های بهار و تابستان است. کوددهی در فصل سرما باعث از بین رفتن گل شما خواهد شد.

Rose 4 copy

گاهی ممکن است با در نظر گرفتن موارد فوق، گل شما زودتر از زمان انتظارتان پژمرده شود. تازه نبودن گل هنگام خرید یا عدم وجود شرایط مناسب برای نگهداری از گل رز باعث از بین رفتن گل شما خواهد شد. برای جلوگیری از مرگ زود هنگام گیاه دانستن نکاتی مانند بررسی برگ‌ها و ساقه‌ها و … الزامی است. در مقاله چطور گل تازه بخریم؟  به راه‌های مختلف خرید و نگهداری از گل تازه اشاره کرده‌ایم.

Rose light copy
 • آفات و بیماری‌های گل رز:

 آفت‌های مکنده که از شیره گل رز تغذیه می‌کنند، آفت‌های برگ‌خوار که از برگ و جوانه‌های رز تغذیه می‌کنند و آفت‌های گل‌خوار و چوب‌خوار که از شاخه و ساقه رز تغذیه می‌کنند از مهم‌ترین بیماری‌های این گل به شمار می‌روند. در ادامه به هر یک از این آفت‌ها و راه‌های نگهداری از گل رز در برابر آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

  • کنه تار عنکبوتی: این کنه روی گل تاری شبیه تار عنکبوت می‌بندد و روزانه حداقل ۱۰ تخم روی این تار می‌گذارد. برای نگهداری از گل رز در برابر کنه تار عنکبوتی مقداری آب و مایع ظرفشویی را با یکدیگر مخلوط کنید و روی گل اسپری کنید.
  • کرم سفید ریشه: این کرم در فصل گرم سال به وجود می‌آید و باعث زرد شدن گیاه و متوقف شدن رشد آن می‌شود. برای درمان کرم سفید ریشه خاک گلدان یا باغچه خود را در فصل‌های بهار و پاییز بیل بزنید تا کاملا زیر و رو شود و لاروها از بین بروند. برای مراقبت از گل رز رونده در برابر این آفت، علف‌های هرز باغچه خود را هر سال از بین ببرید.
  • شپشک سپردار سفید: این حشره شبیه پولک‌های سفید و گرد است که از ساقه گل رز و گل محمدی تغذیه می‌کند. برای نگهداری از گل رز در باغچه و درمان این آفت مقداری روغن ولک را در فصل زمستان روی گل خود اسپری کنید.
Rose soil 1 copy
 • تکثیر گل رز:

 آماده کردن دسته گل یا سبد گل رز حس خوبی به افراد منتقل می‌کند. اگر این گل‌ها را افراد پرورش دهید این حس خوب چند برابر می‌شود. روش‌های مختلفی مانند تکثیر گل رز در آب، تکثیر گل رز با سیب زمینی، تکثیر گل رز با بذر برای پرورش گل رز وجود دارد. اگر می‌خواهید در منزل گل رز دلخواه خود را پرورش دهید، این بخش از مقاله مناسب شما است.

  • تکثیر گل رز با سیب زمینی: با استفاده از چاقویی تیز حفره‌ای با قطر حدود یک سانتی‌متر روی سیب زمینی ایجاد کنید. سپس یک ساقه ۲۰ الی ۲۵ سانتی‌متری گل رز را درون این حفره قرار دهید. سیب زمینی را درون گلدان قرار دهید و روی آن خاک بریزید. گلدان را در محلی با نور مناسب قرار دهید. در روش قلمه زدن گل رز با سیب زمینی بعد از یک هفته گل شما رشد خواهد کرد.
  • استفاده از بذر گل رز: این روش یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای پرورش گل رز است. پس از تهیه بذر گل رز آن‌ها را به مدت ۶ الی ۸ هفته درون یخچال با دمای ۲ درجه سانتی‌گراد نگه دارید. سپس ظرفی با عمق ۳ سانتی‌متر تهیه کنید و بذرها را با فاصله ۵ سانتی‌متر درون آن بکارید. بعد از دو هفته گل شما رشد می‌کند. اگر بذر گل شما تازه و با کیفیت نباشد ممکن است بعد از مدتی کپک بزند و از بین برود. برای تهیه بذر گل رز هلندی، بذر گل رز رونده، بذر گل رز سیاه، بذر گل قرمز یا بذر گل رز رونده قرمز مرغوب به وب‌سایت گلفروشی آنلاین سولین بازار مراجعه کنید.
Rose 3 copy
  • تکثیر گل رز در آب: برای قلمه زدن گل رز در آب، ابتدا چند قلمه از گیاه اصلی خود جدا کنید. سپس آ‌ن‌ها را د محیطی تاریک قرار دهید انتهایشان بسته شود. سپس ظرفی از آب بدون کلر تهیه کنید و قلمه‌ها را درون آن قرار دهید. با کدر شدن آب درون ظرف، باید آب ظرف را عوض کنید. بعد از مدتی که ریشه قلمه‌ها به ۲ الی ۴ سانتی‌متر رسید، آن‌ها را از آب خارج کنید و درون خاک گل رز در گلدان مناسب بکارید.
  • قلمه زدن گل رز با عسل: برای قلمه زدن شاخه گل رز در این روش، ابتدا چاقو، قیجی و الکل تهیه کنید. ساقه گل را به چند قسمت ۱۵ سانتی متری تقسیم کنید. سپس هر کدام از بخش‌ها را به مقداری عسل آغشته کنید و به صورت عمودی درون خاک قرار دهید. بهتر است از قلمه زدن گل رز در زمستان پرهیز کنید.
  • تکثیر گل رز به روش خوابیدن: برای استفاده از این روش، شاخه‌ای که به گیاه مادر وصل است را زیر خاک دهید. محیط خاک را مرطوب نگه دارید. ساقه گیاه چند روز بعد ریشه‌دار و از ساقه مادر جدا خواهد شد. این روش برای تکثیر گل رز رونده مناسب است.
Rose 6 copy

نگهداری از شاخه گل رز در آب

گل رز شاخه بریده حداکثر یک هفته دوام می‌آورد. با رعایت نکته‌های نگهداری از شاخه گل رز در گلدان، به افزایش طول عمر گل خود کمک کنید. این نکته‌ها عبارتند از:

 • تمیز نگه داشتن گلدان و تعویض آب آن: برای نگهداری از گل رز شاخه‌ای، گلدان خود را با آب و صابون‌های ضدباکتری بشویید تا باکتری‌ها از بین بروند. همچنین تعویض مداوم آب گلدان باعث جلوگیری از رشد عوامل بیماری‌زا و پژمرده شدن گل رز خواهد شد.
 • استفاده از آب ولرم: دمای بیش از حد سرد یا بیش از حد گرم باعث وارد شدن شوک به ساقه‌های گل رز می‌شود به همین دلیل توصیه می‌شود برای نگهداری از شاخه گل رز از آب ولرم استفاده کنید.
 • برش دادن ساقه‌ها: این کار باعث آب‌رسانی بهتر ساقه‌ها می‌شود. با استفاده از چاقویی تیز و ضدعفونی شده با الکل پایین ساقه‌ها را به صورت مورب برش دهید. این کار را زیر آب انجام دهید تا قسمت برش خورده ساقه با هوا تماس نداشته باشد و خراب نشود.
 • استفاده از غذای گل: استفاده از غذای مخصوص گل که در گلفروشی‌ها موجود است یا حل کردن مقداری قند یا شکر در آب باعث تغذیه مناسب گل شما و افزایش زمان نگهداری از گل رز خواهد شد.
 • استفاده از سفیدکننده‌ها: یک قاشق غذاخوری سفیدکننده را در یک لیتر آب حل کنید و گل رز را درون آن قرار دهید. این کار باعث از بین رفتن باکتری‌های موجود در آب خواهد شد.
 • جدا کردن برگ‌های پایینی: برگ‌های گل رز که درون آب قرار می‌گیرند را از ساقه جدا کنید. در غیر این صورت برگ‌ها به مرور در آب می‌پوسند و باعث زودتر از بین رفتن گل شما خواهند شد.

توجه داشته باشید نکته‌های فوق برای نگهداری از دسته گل رز نیز به کار می‌روند.

Rose watering copy

نتیجه گیری درباره راهنمای نگهداری از گل رز

گل رز جزو ده گل پرطرفدار در دنیا است. عمر این گل محبوب یک هفته الی ده روز است. اما با در نظر گرفتن نکته‌های مراقبت از گل رز می‌توان طول عمر آن را کمی افزایش داد. برای نگهداری از گل رز گلدانی باید به خاک گل رز، کود گل رز، آبیاری گل رز و نور مناسب گل رز توجه کنید. بهتر است. رز گیاه رطوبت دوست است، بنابراین بهتر است جنس گلدان گل رز شما سفالی باشد.

اگر قصد خرید گل رز شاخه‌ای و نگهداری از آن را دارید، باید هر روز آب گلدان را عوض کنید و انتهای ساقه گل را برش دهید تا آب تازه به ساقه و گلبرگ‌های آن برسد. برای نگهداری از گل رز در آب باید حتما آب بدون کلر و املاح را انتخاب کنید. بسیاری از افراد نیز تمایلی به خرید مداوم این گل ندارند و ترجیح می‌دهند خودشان در خانه اقدام به تکثیر گل رز کنند که در این مقاله روش‌های مختلف تکثیر گل رز را شرح دادیم.

امیدواریم از خواندن مقاله راهنمای نگهداری از گل رز لذت برده باشید. پیشنهاد می‌کنیم سوالات متداول مخاطبان را نیز مطالعه کنید و اگر سوالی درباره خرید، نگهداری از گل رز یا تکثیر این گل دارید در قسمت کامنت‌ها، با کارشناسان گلفروشی آنلاین سولین بازار در میان بگذارید.

سولینت | خرید و سفارش انواع گل و گیاه آپارتمانی در گلفروشی آنلاین سولین بازار

۱. خاک گل رز باید چگونه باشد؟

خاک گل رز باید سبک و دارای زهکشی مناسب باشد. برای غنی‌تر کردن خاک می‌توانید از کمی کمپوست و پیت ماس استفاده کنید.

۲. بهترین کود گل رز چیست؟

کودهای دارای پتاسیم، فسفر و نیتروژن بهترین کود تقویتی گل رز هستند. بهتر است کوددهی این گل هر دو الی سه هفته و به صورت منظم در فصل‌های بهار و تابستان انجام شود.

۳. از چه روش‌هایی می‌توان برای تکثیر گل رز استفاده کرد؟

خوابانیدن در خاک، استفاده از بذر، قلمه زدن گل رز در سیب زمینی بهترین روش‌ها برای تکثیر این گل هستند.

۴. برای نگهداری از شاخه گل رز در آب باید به چه مواردی توجه کرد؟

برای نگهداری از گل رز شاخه‌ای در آب، تعویض روزانه آب، برش دادن ساقه و شستن گلدان با آب و مایع‌ظرفشویی را در نظر بگیرید.

۵. چه فصلی برای قلمه‌ گیری از گل رز مناسب است؟

فصل‌های بهار و تابستان برای قلمه گیری از این گل مناسب‌اند.

۶. بهترین روش برای تکثیر گل رز هلندی چیست؟

روش قلمه زدن بهترین روش برای تکثیر رز هلندی است.

۷. نور مورد نیاز گل رز را چگونه می‌توان تامین کرد؟

برای تامین نور مورد نیاز گل رز گلدان را به مدت ۶ الی ۸ ساعت در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.

۸. شرایط نگهداری از گل رز جاویدان چیست؟

روی گلبرگ‌های رز جاویدان گردهایی وجود دارد. برای نگهداری از این نباید گردهای آن را از بین برد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه
من از روزی که از رشته مدیریت کسب‌ و کار فارغ‌التحصیل شدم، تصمیم گرفتم دنیای خودم و اطرافم رو بهتر کنم. در کنار کار، ورزش و مطالعه مهم‌‌ترین بخش برنامه‌های روزانه من هستن و به عنوان یک کارشناس محتوا، تلاش می‌کنم با قلمم دنیای محتوای فارسی رو قشنگ‌تر کنم.
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟
دیدگاه شما بعد از تائید توسط پشتیبانی سولین بازار نمایش داده خواهد شد .

  امین 1402-12-16 پاسخ

  سلام. یک باکس گل رز هدیه گرفتم. چی کار کنم شاخ گل رزام، به مدت طولانی تری تازه بمونن؟

  مهرسا 1403-01-19 پاسخ

  خیلی ممنون، مقاله خوب و کاملیه

  شبنم 1403-01-20 پاسخ

  پیشنهاد می کنم حتما گلدون گل رز توی خونه نگهدارید، مخصوصا گل رز مینیاتوری همون ساناز. خیلی قشنگه!

  کرمی 1403-01-21 پاسخ

  درود و سپاس.

  سهیلا قادری 1403-01-28 پاسخ

  عااااالی

  نازی 1403-02-26 پاسخ

  سلام، چند تا گل رز تو گلدون دارم، چی کار کنم گلدهی بهتری داشته باشن؟