Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه

۵ مقاله اخیر

۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است

معرفی انواع خاک مناسب گیاهان+ مزایا و معایب

معرفی انواع خاک مناسب گیاهان آپارتمانی در سولینت: پرلیت، کوکوپیت، ورمیکولیت، رسی، ماسه، شنی، پیت ماس در سولینت

شاید شما هم با مشکل زرد شدن برگ‌های گیاه یا خشک شدن آن مواجه شده باشید. یکی از دلایل این اتفاق عدم استفاده از خاک مناسب گیاهان آپارتمانی است. خاک‌ مناسب گیاهان خانگی باید زهکشی مناسبی داشته باشد تا آب را به خوبی به ریشه گیاه منتقل کند و آب اضافه از گلدان خارج شود. خاکی که انتخاب می‌کنید باید با نوع گیاه شما متناسب باشد.

به عنوان مثال خاک رسی که آب را درون خود نگه می‌دارد مناسب ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها نیست. برای نگهداری از آنتوریوم می‌توانید از خاک کوکوپیت استفاده کنید. خاک پرلیت نیز مناسب پرورش و نگهداری از گیاه یشم است. اگر قصد نگهداری از گیاهان رطوبت‌دوست را دارید می‌توانید از خاک پیت ماس استفاده کنید. از دیگر نکات مهم هنگام استفاده از خاک مناسب گیاهان توجه به مواد آلی، مانند روی (زینک)، موجود در آن‌ها است. خاک روی، به دلیل زهکشی خوب و داشتن مقداری اسید خاک مناسب ارکیده است.

 

خرید انواع گل تازه و ارزان قیمت از گلفروشی آنلاین سولین بازار

 

در این مقاله از مجموعه مقالات سولینت، مجله سولین بازار، به معرفی انواع خاک مانند خاک گیاهی، کود برگ، خاک پیت ماس و … پرداخته‌ایم. در ادامه ویژگی‌های خاک مناسب گیاهان مختلف مانند خاک گیاه سانسوریا، خاک مناسب گل پتوس و خاک مناسب گل یشم را توضیح داده‌ایم. با ما همراه باشید.

 

Soil 12 copy

 

معرفی انواع خاک مناسب گیاهان آپارتمانی

قبل از خرید گیاه آپارتمانی خود، حتما این سوال به ذهنتان خطور کرده است «خاک مناسب این گیاه چیه؟». باید بدانید که خاکی که گیاهان آپارتمانی در آن کاشته و نگهداری می‌شوند، با خاک گیاهانی که در فضای باز رشد می‌کنند، متفاوت است. این خاک‌ها بسته به نوع گیاه pH متفاوتی دارند. معمولا خاک مناسب گیاهان آپارتمانی بافت سبک‌تر و نرم‌تری دارد. مواد مختلفی مانند کوکوپیت و پرلیت، کوکوپیت و پیت ماس و ورمیکولیت درون این خاک‌ها قرار دارند. در این بخش به معرفی انواع خاک مناسب گیاهان آپارتمانی پرداخته‌ایم.

 

نوع خاکمزایامعایبگیاهان قابل کاشت
پیت ماسحفظ آب
حفظ مواد مغذی
جلوگیری از فشرده شدن خاک
اثرات زیست محیطی
غرقابی کردن گیاه
متراکم شدن با گذشت زمان
بلوبری
افرای ژاپنی
سرخس
ورمیکولیتهوادهی خاک
حفظ آب
وزن کم
حفظ مواد مغذی
ایجاد گرد و غبار
مواد غذایی محدود
غرقابی شدن خاک
رز
پتوس
آلوئه‌ورا
فیلودندرون
پرلیتبهبود زهکشی خاک
وزن کم
استریل بودن
سرعت بالای تجزیه شدن
غرقابی شدن خاک
اثرات زیست محیطی مانند فرسایش خاک
گیاه یشم
انواع ساکولنت و کاکتوس
سانسوریا
کوکوپیتحفظ آب
دوست‌دار محیط زیست
طبیعی و ارگانیک
مقاوم در برابر آفات و بیماری‌ها
فشرده شدن با گذر زمان
هزینه بالا
جذب نمک
آنتوریوم
دیفن باخیا
پتوس
لومیترکیب متعادل از انواع خاک
زهشکی عالی
سرشار از مواد مغذی
کمک به فرسایش خاک
هزینه بالا
شرایط سخت نگهداری
سانسوریا
پتوس
فیلودندرون
مانسترا
یشم
آگلونما
رسیحفظ آب
جلوگیری از فرسایش خاک
مناسب گیاهان خاص
زهکشی ضعیف
به تاخیر انداختن کاشت گیاه
مشکلات pH
سانسوریا
زاموفیلیا
فیلودندرون
فیکوس
ماسهزهکشی خوب
کاربری آسان
تراکم کم
مناسب ریشه گیاه
نیاز به آبیاری مکرر
مواد مغذی کم
خطر فرسایش
مشکلات pH
نخل دم اسبی
آگلونما
فیلودندرون
پتوس
عنکبوتی
پلنتتصفیه آب
افزایش اکسیژن
تزیین آکواریوم
پوشاندن سطح آب
جلوگیری از رسیدن نور به آب و ماهی‌ها
مناسب استفاده در آکواریوم
انواع خاک+ مزایا و معایب

 

 

 

 • خاک پیت ماس یا خاک پیت:

پیت ماس خاک مناسب گیاهان خانگی است که از مواد گیاهی نیمه پوسیده تشکیل می‌شود. pH این خاک معمولا اسیدی است. این نوع از خاک مناسب گیاهان، بافتی فیبری دارد و می‌تواند آب و مواد مغذی مورد نیاز گیاه را در خود نگهداری کند. پیت ماس را می‌توان با دیگر خاک مناسب گیاهان ترکیب کرد.

این کار از فشرده شدن خاک مناسب گلدان جلوگیری می‌کند. از مهم‌ترین مزایای پیت ماس می‌توان به بهبود هوادهی خاک و جلوگیری از تراکم آن اشاره کرد. این خاک مناسب گیاهان، به دلیل داشتن مقدار زیادی کربن باعث آسیب رسیدن به محیط زیست می‌شود.

از آنجایی‌ که این خاک آب را در خود نگه می‌دارد، ممکن است ریشه گیاه شما بپوسد یا باعث ریزش برگ‌های گیاه شما شود. پیت ماس به عنوان خاک گیاهان آپارتمانی، برای گیاهانی که باید در محیط‌های بازی یا قلیایی رشد کنند نامناسب است. بلوبری، افرای ژاپنی و سرخس از جمله گیاهانی هستند که می‌توان آن‌ها را در پیت ماس کاشت.

 

Soil 5 copy

 

 • خاک ورمیکولیت:

ورمیکولیت نوعی از خاک مناسب گیاهان است که وزن کمی دارد. این خاک متخلخل است و می‌تواند آب، هوا و مواد مغذی را درون خود نگه دارد. از ورمیکولیت می‌توان به عنوان یک مکمل در انواع خاک گلدان و برای کاشت بذرهای مختلف استفاده کرد.

از مهم‌ترین معایب ورمیکولیت می‌توان به وجود مقادیر کم مواد مغذی اشاره کرد. پس از کاشت گیاه در این خاک ممکن است مجبور به استفاده از کودهای مختلف برای تقویت رشد گیاه خود شوید. ورمیکولیت خاک مناسب رز، خاک مناسب پتوس و خاک مناسب آلوئه ورا است.

اگر قصد کاشت سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی، فلفل دلمه، هویج، کاهو، ریحان، جعفری و گشنیز را دارید می‌توانید از ورمیکولیت استفاده کنید. فراموش نکنید این خاک را می‌توان به عنوان ماده‌ای اصلاح‌کننده خاک‌های دیگر استفاده کرد. بهتر است ورمیکولیت را با مواد دیگیری مانند انواع خاک گلدان یا کمپوست مخلوط کنید تا گیاه شما در محیطی متعادل رشد کند.

 

Soil 1 copy

 

 • خاک پرلیت:

پرلیت‌‌ها سنگ‌های سفید ریز آتشفشانی با بافتی متخلخل هستند. برای بهبود زهکشی خاک و هوادهی آن می‌توان از پرلیت به عنوان خاک مناسب گیاهان استفاده کرد. این خاک مانع از فشرده شدن خاک‌هایی مانند خاک رس شده و به راحتی خرد می‌شود.

بنابراین بهتر است هنگام استفاده از این خاک، از ماسک استفاده کنید. بهبود زهکشی خاک و استریل بودن پرلیت از مزایای آن و محدودیت در مقدار مواد مغذی و سرعت بالای تجزیه شدن از معایب پرلیت است. پرلیت، خاک مناسب گیاهانی مانند انواع ساکولنت و کاکتوس است.

 

Soil 15 copy

 

 • خاک کوکوپیت:

کوکوپیت یا کوکو، خاک مناسب گیاهان است که از الیاف پوست نارگیل تهیه می‌شود. این خاک جایگزین خوبی برای پیت ماس است. از مزایای کوکوپیت می‌توان به سازگار بودن با محیط زیست، داشتن pH خنثی و تجدیدپذیر بودن اشاره کرد. این خاک مناسب گیاهانی مانند دیفن باخیا، آنتوریوم و پتوس است.

خاک کوکوپیت آب را درون خود نگه می‌دارد و برای کاشت گیاهان مناسب است. طبیعی و ارگانیک بودن و مقاوم بودن در برابر آفات و بیماری‌ها از مزایای کوکوپیت و هزینه بالا و جذب نمک از معایب کوکوپیت است.

 

Soil 16 copy

 

 • خاک لومی:

خاک لومی ترکیب متناسبی از ذرات ماسه، سلیت و رس است. لومی علاوه‌بر این که خاک مناسب گیاهانی آپارتمانی است از آن می‌توان به عنوان خاک باغچه نیز استفاده کرد. ترکیبات موجود در خاک لومی به زهکشی بهتر، حفظ رطوبت و حفظ مواد مغذی موجود در انواع خاک مناسب گیاهان کمک می‌کند. از معایب این خاک می‌توان به هزینه بالا و شرایط سخت نگهداری آن اشاره کرد. خاک لومی، خاک مناسب گیاهانی مانند زاموفیلیا، سانسوریا، پتوس، عنکبوتی و یشم و خاک مناسب آگلونما است.

 

معرفی انواع خاک مناسب گیاهان آپارتمانی در سولینت: پرلیت، کوکوپیت، ورمیکولیت، رسی، ماسه، شنی، پیت ماس در سولینت

 

 • خاک رس:

این خاک از ذرات ریز و محکمی تشکیل شده است که در صورت مرطوب شدن متراکم شده و چسبناک می‌شود. خاک‌های رسی سرشار از مواد مغذی هستند و می‌توانند آن را درون خود نگه دارند. این فشردگی باعث زهکشی نامناسب خاک می‌شود که ممکن است منجر به آبیاری بیش از حد و پوسیدگی ریشه گیاه شود. برای تقویت خاک‌های رسی و بهبود زهکشی آن‌ها می‌توان از مواد آلی استفاده کرد. گیاه عنکبوتی، سانسوریا و زاموفیلیا از جمله گیاهانی هستند که می‌توانید در خاک‌های رسی بکارید. خاک رسی، خاک مناسب آگلونما برفی است.

 

Soil 10 copy

 

 • خاک ماسه:

خاک‌های ماسه‌‌ای ذرات بزرگتری نسبت به سایر خاک‌ها دارند. این خاک زهکشی بهتری نسبت به سایر خاک مناسب گیاهان دارد اما به سرعت خشک می‌شود. خاک‌های شنی از مواد مغذی نگهداری نمی‌کنند. بنابراین ممکن است به کوددهی مکرر نیاز داشته باشید. خاک‌های ماسه‌ای برای حفظ آب و گردش مواد مغذی درون خاک مناسب هستند. همچنین می‌توانید مواد آلی مانند کمپوست یا پیت ماس را به آن‌ها اضافه کنید. ماسه، خاک مناسب آلوورا، خاک مناسب سانسوریا، خاک مناسب پتوس، خاک مناسب زاموفیلیا بلک، خاک مناسب آگلونما سفید و … است.

 

Soil 11 copy 1

 

 • خاک پلنت:

اگر در منزل یا محل خود آکواریوم دارید باید از خاک پلنت یا خاک بستر آکواریوم استفاده کنید. خاک پلنت علاوه‌بر زیباتر کردن محیط آکواریوم به تصفیه آب و افزایش اسکیژن آن کمک می‌کند. سرعت رشد گیاهان در این خاک نسبتا زیاد است. بنابراین باید هر از گاهی گیاهان درون آکواریوم را هرس کنید. زیرا به مرور این گیاهان مانع رسیدن نور خورشید به سایر گیاهان و ماهی‌ها می‌شوند.

 

Soil 4 copy

 

خاک‌ها یکی از بخش‌های مهم در نگهداری از گیاهان هستند. تامین نور کافی، آبیاری منظم و کوددهی از دیگر موارد مهم نگهداری از گیاهان آپارتمانی است. توصیه می‌کنیم برای داشتن گیاهانی سالم و شاداب مقاله راهنمای کامل خرید و نگهداری گل و گیاه آپارتمانی را مطالعه کنید.

 

Soil 7 copy

 

 

چه گیاهانی به چه ترکیبات خاکی نیاز دارند؟

 

نام گل یا گیاه آپارتمانینوع خاک مناسب هر گیاه
گیاه سانسوریاترکیب ماسه، رس و مواد آلی
گیاه یشم یا کاکتوس کراسولاخاک‌های شنی و ماسه‌ای
آلوئه وراترکیبی از خاک گلدان، ماسه و پرلیت
کاکتوسترکیبی از شن، ماسه، پیت ماس و ورمی کمپوست
گندمی یا عنکبوتیترکیبی از خاک باغچه، ماسه و کمپوست
گل ارکیدهترکیبی از پوست درخت صنوبر، ذغال ریز و پرلیت
برگ انجیریترکیبی از خاک برگ، پرلیت و خاک باغچه
پتوس | پوتوسشن، پیت ماس، کمپوست، مقداری کود
زاموفیلیا| زامیفیلیاترکیبی از کود آماده و خاک کاکتوس
گل رزبدون محدودیت در استفاده از انواع خاک
گیاه فیکوسترکیبی از خاک معمولی، خاک برگ و ترکیبی از پیت ماس
گل آنتوریوم| آنتوریم| آنتریمترکیب شن، ذغال سنگ و خزه و خاک ارکیده
خاک مناسب برای هر گیاه چیست؟

 

 

 

 • خاک مناسب سانسوریا: گیاه سانسوریا بومی مناطق خشک است. این گیاه در خاک‌هایی حاوی رس، ماسه و مواد آلی، که زهکشی خوبی دارند، رشد می‌کند. ترکیب خاک مناسب گل سانسوریا باید از غرقابی شدن ریشه گیاه جلوگیری کند و باعث رسیدن هوا به ریشه گیاه شود. برای خرید خاک مناسب می توانید به بخش «کود، خاک و سم» فروشگاه مراجعه کنید.
 • خاک مناسب یا کراسولا یا یشم: این گیاه جزو ساکولنت‌ها است و در خاک‌های شنی با زهشکی خوب رشد می‌کند. زهکشی عالی این خاک‌ها از تجمع آب و رطوبت بیش از حد جلوگیری می‌کند و مانع پوسیده شدن ریشه گیاه می‌شود.

 

 

 • آلوئه ‌ورا: آلوئه‌ ورا آب را در برگ‌های خود ذخیره می‌کند. بنابراین باید در خاک‌هایی با ترکیبات شنی که زهکشی مناسبی دارند و رطوبت را درون خود نگه نمی‌دارند، کاشته شوند. ترکیب خاک مناسب گیاهان آلوئه ورا، شامل خاک گلدان، ماسه و پرلیت است.

 

 • خاک مناسب کاکتوس: خاک مناسب کاکتوس ترکیبی از شن، ماسه، پیت ماس و ورمی کمپوست است. این خاک آب را درون خود نگه نمی‌دارد و باعث سالم ماندن ریشه‌های گیاه می‌شود. کوکوپیت و پرلیت آب را درون خود نگه می‌دارند به همین دلیل نمی‌توان از این خاک‌ها برای پرورش کاکتوس استفاده کرد. از ترکیب کوکوپیت و پیت ماس نیز می‌توانید برای نگهداری از کاکتوس خود استفاده کنید. برای تنظیم تناسب این مواد با کارشناسان گلفروشی آنلاین سولین بازار در تماس باشید.

 

 

 • خاک مناسب گیاه گندمی یا عنکبوتی: خاک مناسب گیاهان گندمی باید زهکشی خوب و محیطی اسیدی داشته و حاوی مواد آلی باشند. این ترکیب خاک، رطوبت، مواد مغذی و هوادهی کافی را برای رشد گیاه تامین می‌کند. بهترین خاک برای پرورش این گیاه ترکیبی از خاک باغچه، ماسه و کمپوست است.

 

 • خاک مناسب ارکیده: ارکیده‌ها در خاک‌هایی نسبتا آهکی و حاوی مواد آلی رشد خوبی دارند. شما می‌توانید این گیاه را درون خاک روی نگهداری کنید. بهترین خاک برای نگهداری از گیاه ارکیده ترکیبی از پوست درخت صنوبر، ذغال ریز و پرلیت است.

 

 

 • خاک مناسب زاموفیلیا: زاموفیلیا گیاه مناطق آفریقای شرقی و یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی است. خاک مناسب زاموفیلیا باید سرشار از مواد آلی باشد. بهترین خاک برای نگهداری از این گیاه ترکیبی از کود آماده و خاک کاکتوس است. ریشه زاموفیلیا نسبت به آبیاری بیش از حد حساس است. به همین دلیل باید خاکی را انتخاب کنید که آب را درون خود نگه نمی‌دارد و زهکشی خوبی دارد.

 

 • خاک مناسب رز: گل رز گیاهی سازگار است و می‌تواند در هر نوع خاکی رشد کند. برای نگهداری از گل رز باید خاکی حاوی مواد آلی و با pH بین ۶ و ۷ که زهکشی خوبی دارد، تهیه کنید.

 

 

 • خاک مناسب فیکوس: فیکوس یکی از لوکس‌ترین گیاهان آپارتمانی است. خاکی که گیاه فیکوس را در آن نگهداری می‌کنید باید زهکشی خوبی داشته باشد. ریشه این گیاه حساس است و اگر آب درون خاک باقی بماند باعث از بین رفتن ریشه خواهد شد. خاک مناسب فیکوس ترکیبی از خاک معمولی، خاک برگ و ترکیبی از پیت ماس است.

 

 • خاک مناسب آنتوریوم: ریشه گیاه آنتوریوم به هوا و آب کافی نیاز دارد اما نباید غرق آب شود. به همین دلیل خاکی که برای این گیاه انتخاب می‌کنید باید زهکشی مناسبی داشته باشد. ترکیب شن، ذغال سنگ و خزه به همراه خاک ارکیده خاک مناسب آنتوریوم را تشکیل می‌دهد.

 

Soil 3 copy

 

نتیجه گیری در مورد خاک مناسب گیاهان آپارتمانی

نگهداری از گیاهان آپارتمانی کاری لذت‌بخش اما پر چالش است. یکی از مهم‌ترین چالش‌های نگهداری گیاهان آپارتمانی انتخاب و استفاده از انواع خاک مناسب آن‌ها است. زهکشی و داشتن مقادیری مواد آلی از دیگر ویژگی‌های خاک مناسب گیاهان خانگی است. برخی از انواع خاک مناسب گیاهان آپارتمانی، مانند خاک رس آب را درون خود نگه می‌دارند و به عنوان خاک مناسب فیکوس شناخته می‌شوند.

 

خرید انواع گل تازه و ارزان قیمت از گلفروشی آنلاین سولین بازار

 

برخی دیگر بافتی درشت دارند و آب را به خوبی از خود عبور می‌دهند و مانع غرقابی شدن ریشه گیاه می‌شوند. مانند ماسه. ترکیب کود برگ، خاک باغچه و خاک پرلیت، خاک مناسب برگ انجیری را تشکیل می‌دهد. اگر گلدانی از گیاه ارکیده در خانه دارید، باید از خاک روی در آن استفاده کنید.

از خاک کوکوپیت و خاک پیت ماس و کود برگ نیز می‌توانید به عنوان خاک پتوس استفاده کنید. از آنجایی که گیاهان آپارتمانی به خاک‌های مختلفی نیاز دارند، توصیه می‌کنیم، قبل از استفاده از خاک باغچه، خاک گیاهی و ماسه در گلدان‌های خود حتما با متخصصین پرورش گل و گیاه مشورت کنید.

 

Soil 6 copy

 

 

سوالات متداول:

1. خاک مناسب برای پتوس چیست؟

خاک گیاه پتوس ترکیبی از ۲ پیمانه کوکوپیت یا خاک برگ، ۲ پیمانه پیت ماس، ۱ پیمانه پرلیت و ۱ پیمانه ورمی کمپوست است.

2. انواع خاک مناسب برای گلدان کدام است؟

کوکوپیت، پیت ماس، خاک پیت، خاک رس و … از جمله انواع خاک مناسب گلدان و خاک گیاهان آپارتمانی هستند.

3. خاک و کود مناسب گیاهان آپارتمانی را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

برای تهیه خاک و کودهای مناسب انواع گیاهان آپارتمانی می‌توانید علاوه‌بر مراجعه حضوری به گلفروشی‌ها، آن‌ها را از گلفروشی آنلاین سولین بازار تهیه کنید.

4. خاک رس چیست؟

خاک‌های رسی خاک‌هایی با بافتی نرم هستند که به محض ترکیب شدن با آب بافتی چسبناک پیدا می‌کنند. خاک رس را با نام خاک کوزه‌ گری نیز می‌شناسند.

5. خاک پرلیت چه خاکی است؟

پرلیت‌ها سنگ‌های بسیار ریز آتشفشانی و سرشار از مواد آلی هستند. این خاک یکی از انواع خاک مناسب گیاهان است.

6. کوکوپیت و پیت ماس چیست؟

هم کوکوپیت و هم پیت ماس خاک‌هایی هستند که آب را درون خود نگه می‌دارند. کوکوپیت از الیاف پوست نارگیل به دست می‌آید. پیت ماس یا خاک پیت  نیز نوعی خاک با ظاهری شبیه به کود است.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه
من از روزی که از رشته مدیریت کسب‌ و کار فارغ‌التحصیل شدم، تصمیم گرفتم دنیای خودم و اطرافم رو بهتر کنم. در کنار کار، ورزش و مطالعه مهم‌‌ترین بخش برنامه‌های روزانه من هستن و به عنوان یک کارشناس محتوا، تلاش می‌کنم با قلمم دنیای محتوای فارسی رو قشنگ‌تر کنم.
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟
دیدگاه شما بعد از تائید توسط پشتیبانی سولین بازار نمایش داده خواهد شد .