Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه

۵ مقاله اخیر

۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است

بهترین کود مناسب گیاهان+ مزایا و معایب

بررسی انواع کود مناسب گیاهان آپارتمانی: کود آلی، کود شیمیایی، کود زیستی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که علی‌رغم فراهم کردن تمام شرایط مناسب رشد و پرورش گیاهان آپارتمانی باز هم گیاه شما خشک، زرد یا پژمرده شود. احتمالا در چنین مواقعی هر متخصص گل و گیاهی به شما پیشنهاد می کند که از انواع کود ها استفاده کنید. کود ها تنوع زیادی دارند، کود های محصولات کشاورزی با کود های گیاهان آپارتمانی فرق می کند.

کود مناسب گیاهان آپارتمانی به دسته‌بندی‌های مختلف از جمله کود معدنی یا کود شیمیایی، کود آلی و بیولوژیک تقسیم می‌شوند. کود سه بیست، کود آهن، کود آهسته رهش، کود مایع و انواع کود NPK (کود کامل) از معروف‌ترین انواع کود محسوب می‌شوند. هر یک از این کودها ترکیبات، کاربرد، مزایا و معایب متفاوتی دارند که بسته به نوع گیاه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. به عنوان مثال از کودهای شیمیایی برای افزایش گلدهی گیاهان و از کودهای آلی برای تقویت ریشه گیاهان استفاده می‌شود.

سولینت | خرید و سفارش انواع گل و گیاه آپارتمانی در گلفروشی آنلاین سولین بازار

 در ادامه مقاله بررسی انواع کود مناسب گیاهان، هر کود، ساختار و انواع آن را توضیح داده‌ایم. برای آشنایی با انواع کود مناسب گیاهان آپارتمانی، انواع کود NPK، مزایا و معایب هر یک و شناسایی کود مناسب گیاه خود، با ما همراه باشید.

Fertilizer 3 copy

 

معرفی انواع کود مناسب گیاه

هر موجودی برای زنده مانند به مواد غذایی نیاز دارد. برخی از موجودات تنها با آب رشد می‌کنند و برخی برای رشد بهتر علاوه‌بر آب به مواد غذایی نیز نیاز دارند. برای پرورش گیاهانی مانند درخت‌ها، گل‌ها و گیاهان آپارتمانی می‌توان از انواع کود مناسب گیاهان استفاده کرد.

در صورتی که به خرید و نگهداری گیاهان آپارتمانی علاقمندید، باید در مورد روش تغذیه مناسب گیاه و خرید کود مناسب هم آگاهی داشته باشید؛ و باید بدانید که انواع کود مناسب گیاهان آپارتمانی در دسته‌بندی‌هایی از جمله کود آلی، کود شیمیایی (کود معدنی) و کود بیولوژیک قرار می‌گیرند.

کود گیاهی به انگلیسی Plant fertilizer نام دارد که ممکن است روی بسته‌بندی کودهای مختلف این عبارت را دیده باشید. در این بخش از مقاله بررسی انواع کود مناسب گیاهان، به معرفی انواع کود، مزایا و معایب و کاربرد هر یک پرداخته‌ایم.

 • کود مناسب گیاهان؛ کود ارگانیک یا آلی:

 یک نوع مهم کود مناسب گیاهان، کودهای آلی (Organic fertilizer) می باشد که هیچ افزودنی‌ای ندارند و از مواد کاملا طبیعی مانند فضله حیوانات، بقایای گیاهان یا ترکیب این دو ساخته شده‌اند. با توجه به این که این کود از مواد طبیعی تشکیل شده است، استفاده از آن برای گیاه و خاک ضرری ندارد. این کود باعث ذخیره شدن آب درون خاک می‌شود.

به همین دلیل در مناطق خشک و نیمه‌خشک برای تقویت خاک استفاده می‌شود. همچنین میکروب‌های سالم موجود در خاک را افزایش و نیاز به سم‌پاشی را کاهش می‌دهند. از این کود می‌توان در باغ‌ها، زمین‌های کشاورزی، بوستان و پارک‌های شهری استفاده کرد.

 • کود حیوانی یا کود دامی، کود سبز و کود جلبک دریایی جزو بهترین نوع ارگانیک کود مناسب گیاهان آپارتمانی  هستند. کود جلبک دریایی هم مواد مغذی مانند آهن، روی، فسفر و پتاسیم دارد، هم حاوی ویتامین‌های آ و ب می باشد.
 •  کود برگ از دیگر انواع کودهای ارگانیک است. این نوع کود از برگ‌ها، چوب‌های نرم، چمن‌های تراشیده شده و سایر مواد گیاهی پوسیده و تجزیه برگ‌ها تولید می‌شود که بسیار سبک و قابل نفوذ است. کود برگ را می‌توان کود مناسب زاموفیلیا، کود مناسب سانسوریا و کود مناسب پتوس دانست.

 • کود آمینو اسید نوعی از کودهای آلی سازگار با محیط زیست و تشکیل شده از پروتئین‌های مفید است. از این کود برای رشد گیاهان، افزایش جذب مواد مغذی، افزایش محصول، افزایش جذب آب و میوه گیاه و تقویت ریشه آن‌ها استفاده می‌شود. کود آمینو اسید یکی از بهترین کودها برای پرورش درختان میوه‌دار است.
Fertilizer 3 copy
 • ورمی کمپوست نوع دیگری از کودهای آلی و به کود کرم خاکی معروف است. این کود از زباله‌ها، اجساد کرم‌ها و … تشکیل شده است. ورمی کمپوست‌ها بوی بسیار کمی دارند و از آن‌ها می‌توان در محیط خانه و برای پرورش گل و گیاه مختلف استفاده کرد. این کود از فضولات گاو و گوسفند، زباله‌های شهری یا خاک برگ به دست می‌آید. اگر قصد استفاده از بهترین کود برای رشد گیاهان آپارتمانی خود را دارید، استفاده از این کود را در برنامه خود قرار دهید.

اما قبل از استفاده از این کود، با کارشناسان مربوطه در مورد درصد و نحوه استفاده از ورمی کمپوست را بپرسید و حتی بپرسید که بهتر است از گلدان سرامیکی استفاده کنید یا پلاستیکی. از آنجایی که گلدان ها تنوع زیادی دارند، قبل از خرید گلدان مناسب حتما باید آگاهی لازم را پیدا کنید.

از آنجایی که نوع گاو و گوسفندی این کود مقداری رطوبت دارد و ممکن است کپک بزند یا قارچ‌های سمی در میان آن‌ها رشد کنند، باید در بازه زمانی ۵۰ الی ۶۰ روزه استفاده شوند. از ورمی کمپوست‌ها در فرایند میکروب‌کشی خاک، احیای زمین‌های کشاورزی، تقویت و چمن‌ها استفاده می‌شود. قبل از تهیه این کود توجه کنید که استریل و ضد عفونی شده و بدون بو باشد. این از جمله بهترین کود برای درخت انار و بهترین کود برای درخت گردو به شمار می رود.

Fertilizer 1 copy
 • در میان انواع کود کود جلبک دریایی بهترین کود برای زاموفیلیا است. توجه داشته باشید استفاده بیش از حد از کودهای آلی مانند کود پرندگان باعث سوختن و از بین رفتن گیاه می‌شود.
Fertilizer 9 copy

مزایا و معایب کودهای آلی

کودهای آلی به دلیل مزایای بسیاری که دارند از انواع کود تقویتی گل‌ های آپارتمانی محسوب می‌شوند. از جمله مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقویت ریشه گیاهان: مواد موجود در این کود به راحتی با خاک ترکیب می‌شود. و به سبز و محکم‌تر بودن برگ‌ها و ساقه‌ گیاهان کمک می‌کنند.
 • سازگاری با محیط زیست: از آنجایی که کودهای ارگانیک از مواد طبیعی تشکیل شده‌اند ضرری برای خاک و محیط زیست ندارند.
 • اکسیژن‌رسانی: کودهای آلی با جدا کردن اجزای به هم پیوسته خاک، گردش اکسیژن در آن و ریشه گیاه را تقویت می‌کنند.

Fertilizer 7 copy

علاوه‌بر مزایای کود مناسب گیاهان، این کودها معایبی نیز دارند، که عبارتند از:

 • استفاده از حجم زیاد: برای این که هنگام استفاده از کودهای آلی گیاه شما تقویت شود، حجم زیادی از این کود را استفاده کنید.
 • متناسب نبودن مواد مغذی درون کود: با توجه به این که میزان مواد مغذی موجود در فضولات جانوران یا باقی‌مانده گیاهان متناسب نیست، ممکن است گیاه شما به خوبی تقویت نشود. اندازه هیچ‌کدام از مواد مغذی در کودهای آلی مشخص نیست.
 • کپک زدن: این کود از مواد طبیعی تازه یا خشک تهیه می‌شود. به دلیل وجود رطوبت در برگ‌های تازه و نیمه‌خشک ممکن است کودی که تهیه می‌کنید کپک زده باشد.
 • وجود قارچ: قارچ‌های در محیط‌های گرم و مرطوب رشد می‌کنند. کودهای ارگانیک با مقدار رطوبتی که دارند در معرض رشد قارچ‌های سمی هستند.
Fertilizer 8 copy
 • کود مناسب گیاهان؛ کود شیمیایی:

از دیگر انواع کود مناسب گیاهان آپارتمانی می‌توان به کودهای معدنی یا همان کود شیمیایی اشاره کرد. کود شیمیایی ترکیبی از یک یا چند مواد معدنی مورد نیاز گیاه است. این نوع کود گیاهی نسبت به سایر کود مناسب گیاهان آپارتمانی قیمت پایین‌تری دارد و به راحتی می‌توان آن را تهیه کرد. کودهای معدنی را می‌توان به صورت جامد یا مایع استفاده کرد.

 • در میان انواع کود شیمیایی، نوع مایع آن و کود گرانوله (کود آهسته رهش یا کود ۱۰ ۱۰ ۱۰)، به دلیل راحت‌تر ترکیب شدن با خاک، جزو پر طرفدارترین کودهای مناسب گیاهان آپارتمانی است و در صورتی که قصد خرید گیاهان آپارتمانی را دارید، فرقی نمی کند سانسوریا، زاموفیلیا یا پتوس باشد این نوع کود را مد نظر داشته باشید. کودهای گرانوله ترکیب یکسانی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند. برای استفاده از کود مایع کافی است مقداری از آن را در مقداری آب حل کرده و بسته به نوع گیاه روی برگ‌های آن اسپری کنید.
 • از دیگر انواع کود معدنی می‌توان به کودهای NPK (شامل نیتروژن، فسفر، پتاسیم)،  کود گوگرد مایع و کود اوره اشاره کرد. کود شیمیایی اوره بهترین کود برای مرکبات است که باعث تقویت ریشه و افزایش میوه‌دهی آن‌ها می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با انواع کود NPK یا کود کامل از مطالعه این بخش از مقاله غافل نشوید.
 • کود سه بیست شامل ۲۰% ازت، ۲۰% فسفر و ۲۰% پتاسیم است. کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ بهترین کود برای بابا آدم، بهترین کود برای پتوس، کود مناسب فیکوس، کود مناسب شفلرا و کود مناسب برگ انجیری محسوب می‌شود. البته اگر قصد دارید از این کود برای گیاه پتوس خود استفاده کنید بهتر است مقداری کود آهن نیز با آن ترکیب کنید.  استفاده از کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ برای گیاه زاموفیلیا توصیه نمی‌شود.
 • از دیگر انواع کود مناسب گیاهان و گل آپارتمانی می‌توان به کود ۱۲ ۱۲ ۳۶ اشاره کرد که بهترین کود برای یوکا است. کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ نوع دیگری از کود گیاهی است که فسفر زیادی دارد. فسفر موجود درون این کود  ریشه گیاهان، رشد و گلدهی را تقویت می‌کند به همین دلیل از آن می‌توان به عنوان کود گلدهی یاد کرد.

Fertilizer 6 copy

 • کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ کود مناسب دیفن باخیا و کود مناسب گیاهانی مثل کاکتوس و کود ۱۰ ۱۰ ۱۰ به نوعی هورمون رشد سریع گیاهان محسوب می‌شود. کود مونو پتاسیم فسفات نیز جزو این دسته از انواع کود مناسب گیاهان است. این کود معمولا برای پرورش درخت‌هایی که میوه‌های شیرین دارند استفاده می‌شود و از جمله کود برای درخت انجیر به شمار می‌رود.عنصر آهن از جمله مواد مفید برای تقویت ریشه گیاه است.
 • استفاده از کود آهن برای گیاهان آپارتمانی توصیه می‌شود. این کود به تقویت پاجوش‌های گیاه و سبزتر ماندن برگ‌ها آنان کمک می‌کند. به همین دلیل کود آهن برای سانسوریا و زاموفیلیا استفاده می‌شود.

قبل از استفاده از انواع کود شیمیایی مانند کود شیمیایی اوره، کود شیمیایی سفید و کود ۱۲ ۱۲ ۳۶ و … بهتر است به مزایا و معایب این نوع از انواع کود مناسب گیاهان توجه کنید.

Fertilizer 10 copy

مزایای کودهای شیمایی

 • قیمت پایین: کودهای شیمیایی قیمت نسبتا کمی دارند.
 • داشتن مواد مغذی: ترکیب مواد مغذی موجود درون کودهای شیمایی باعث تقویت ریشه، سریع‌تر شدن رشد و افزایش گلدهی گیاهانی مانند آنتوریوم، سینره، کالانکوئه، آگلونما و یا حتی ارکیده و لاله می‌شود.
 • کاربرد آسان: این نوع از کودها به راحتی با خاک یا آب ترکیب می‌شوند و به ریشه گیاهان می‌رسند.

معایب کودهای شیمایی

 • وجود مواد سمی: برخی از مواد موجود درون این نوع از کودها سمی است و استنشاق آن‌ها یا برخورد آن‌ها با پوست دست باعث بروز مشکلات تنفسی و حساسیت‌های پوستی می‌شوند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی لازم است هنگام استفاده از این کود از ماسک‌های تنفسی و دستکش‌ داشته باشید. همچنین مواد سمی موجود درون کودهای شیمیایی می‌توانند باعث آسیب رسیدن به تجهیزات و ماشین آلات شما شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود بعد از استفاده از این کودها، دستگاه‌های خود را با دقت تمیز کنید.
 • دقت اندازه‌گیری: با توجه به این که مواد شیمیایی مختلفی درون این نوع از کودها وجود دارد، باید در میزان استفاده از این کود دقت بسیاری داشت. چرا که استفاده کم و زیاد از این کود منجر به سوختن برگ‌های گیاه یا خشک شدن آن‌ها خواهد شد. استفاده زیاد از این کود برای گیاهان جوان باعث شکننده شدن ساقه‌های گیاه خواهد شد.
 • شرایط نگهداری خاص: بسیاری از کودهای شیمیایی نسبت به دما و نور محیط حساس‌اند و با کوچک‌ترین حرارتی مشتعل و منفجر می‌شوند. باید این کودها را در محیط‌هایی تاریک و نسبتا خنک قرار دهید.

تهیه کود مناسب گیاهان به دانش دقیق درباره نیازهای گیاه و شناخت انواع کود نیاز دارد. برای تهیه و اطلاع از قیمت کود معدنی با کارشناسان گلفروشی آنلاین سولین بازار در تماس باشید.

Fertilizer 5 copy
 • کود مناسب گیاهان؛ کود بیولوژیک (کود زیستی):

کودهای بیولوژیک از میکروب‌ها، قارچ‌ها و باکتری‌های مفید تشکیل شده‌اند. این نوع از کود مناسب گیاهان آپارتمانی از بیوکمپوست، فسفر، تریکو کارت و ازتوباکتر تشکیل شده است که خاک را در برابر ابتلا به انواع بیماری مقاوم می‌کند.

کود زیستی را در مراحل مختلفی از کاشت و نگهداری گیاهان می‌توان به خاک یا آب گیاه اضافه کرد. شما می‌توانید این کود را مستقیم روی خاک بریزید یا ریشه گیاهان خود را درون محلولی از این کود قرار دهید. به همین دلیل کود بیولوژیک کود مناسب گیاهان داخل آب نیز است.

مزایای کود زیستی:

 • بهبود خاک و عملکرد گیاه: متنوع بودن میکروب‌های موجود درون کود‌های زیستی باعث بهبود ساختار خاک و افزایش ظرفیت آب درون خاک خواهد شد.
 • سازگاری با محیط زیست و قیمت مقرون به‌صرفه: کود بیولوژیکی به عنوان نوعی از کود مناسب گیاهان، به دلیل تشکیل شدن از مواد طبیعی با محیط زیست سازگارتر است و قیمت پایین‌تری نسبت به برخی از انواع کود برای گل آپارتمانی دارد.
 • تثبیت نیتروژن: وجود نیتروژن در خاک، نیاز گیاه به کودهای مصنوعی را کاهش می‌دهد.
 • فراهم کردن مواد مغذی گیاه: این کود به آسانی با خاک ترکیب می‌شود و مواد مغذی را به ریشه گیاهان می‌رساند.

کودهای زیستی نیز مانند سایر کودها، علاوه‌بر داشتن مزیت، معایبی نیز دارند. بهتر است قبل از تهیه این نوع کود مناسب گیاهان آپارتمانی به معایبی که در ادامه نوشته شده است توجه کنید:

Fertilizer copy

معایب کود زیستی:

 • زمان‌بر بودن اثربخشی: کودهای زیستی، نسبت به سایر انواع کود تقویتی، برای تاثیر گذاشتن بر گیاهان به زمان بیشتری نیاز دارند.
 • مواد مغذی محدود: اگر چه کود بیولوژیک از جمله بهترین کود برای رشد گیاهان آپارتمانی است اما نسبت به کود معدنی مواد مغذی محدودتری دارد.
 • ماندگاری محدود: با توجه به این‌ که کودهای زیستی از مواد طبیعی تشکیل شده‌اند، در مقایسه با کودهای شیمیایی زودتر فاسد می‌شوند و خاصیت خود را از دست می‌دهند.

نگهداری از گیاهان، نه تنها به استفاده از کودهای مناسب گیاهان بلکه به شرایط دیگری مانند نور، میزان آب و رطوبت و خاک بستگی دارد. برای تهیه گیاهان آپارتمانی سالم و نگهداری از آن‌ها مطالعه نکته‌های موجود در مقاله راهنمای کامل خرید و نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی را به شما توصیه می‌کنیم.

growing plants home ecofriendly composition generative ai 1038838 37645 copy

خلاصه نکات مهم بررسی انواع کود مناسب گیاهان

برای داشتن گیاهانی سالم و سرحال نباید از استفاده از انواع کود مناسب گیاهان مختلف غافل شد. اگر قصد استفاده از کود مناسب گیاهان آپارتمانی را دارید لازم است بدانید این کودها به دسته‌بندی‌های مختلف از جمله کود آلی، کود معدنی (کود شیمیایی) و کود بیولوژیک تقسیم می‌شوند. هر کدام از این کودها ساختار و ترکیبات و کاربرد متفاوتی دارند.

از بهترین نوع کودهای آلی می‌توان به کود حیوانی و کود جلبک دریایی و از بهترین نوع کودهای معدنی می‌توان به انواع کود NKP، کود سه بیست و کود آهن اشاره کرد. کودهای NPK (کود کامل) که اکثرا از فسفر، نیتروژن و پتاسیم تشکیل شده‌اند منجر به تقویت ریشه و افزایش گلدهی می‌شوند.

به همین دلیل از آن‌ها به عنوان کود گلدهی نیز یاد می‌شود. هنگام استفاده از کودهای شیمیایی توجه داشته باشید که ترکیبات موجود درون این کودها به ویژه کود مایع، کود شیمیایی سفید و کود شیمایی اوره سمی است و در صورت استنشاق یا تماس با پوست ممکن است باعث بروز مشکلات تنفسی یا حساسیت‌های پوستی شود.

سولینت | خرید و سفارش انواع گل و گیاه آپارتمانی در گلفروشی آنلاین سولین بازار

شما می‌توانید نظرات و سوال‌های خود در مورد أنواع کود مناسب گیاهان آپارتمانی را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسنان گلفروشی آنلاین سولین بازار در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود.

سوالات متداول

۱. کود شیمیایی چیست؟

کود شیمیایی ترکیبی از یک یا چند مواد معدنی مختلف مورد نیاز رشد گیاه است؛ مانند کود گوگرد مایع.

۲. کود آلی چیست؟

کود آلی ترکیبی از فضولات جانوران و کودهای گیاهی است؛ مانند کود حیوانی.

۳. کود گرانوله چیست؟

کود گرانوله نوعی کود مصنوعی خشک است که مواد غذایی مورد نیاز گیاه را تامین می‌کند.

۴. بهترین کود برای درختان میوه کدام است؟

کودهای NPK، کود آلی و کودهای میکروبیولوژیکی از جمله بهترین کودها برای درختان میوه هستند.

۵. بهترین کود ارگانیک برای گیاهان آپارتمانی چه کودی است؟

از بهترین کود تقویتی گل های آپارتمانی می‌توان به کودهای مرغی و کمپوست‌ها اشاره کرد.

۶. استفاده از کودهای شیمایی چه ضرری دارد؟

استفاده بیش از حد از این نوع از کودها باعث آسیب رسیدن به محیط زیست و انتقال مواد شیمیایی به مواد غذایی و بروز بیماری‌های مختلف در میان انسان‌ها خواهد شد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه
من از روزی که از رشته مدیریت کسب‌ و کار فارغ‌التحصیل شدم، تصمیم گرفتم دنیای خودم و اطرافم رو بهتر کنم. در کنار کار، ورزش و مطالعه مهم‌‌ترین بخش برنامه‌های روزانه من هستن و به عنوان یک کارشناس محتوا، تلاش می‌کنم با قلمم دنیای محتوای فارسی رو قشنگ‌تر کنم.
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟
دیدگاه شما بعد از تائید توسط پشتیبانی سولین بازار نمایش داده خواهد شد .