Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه

۵ مقاله اخیر

۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است

آموزش گام به گام تعویض گلدان گیاه

آموزش گام به گام تعویض گلدان گیاه، تراریوم و بونسای و انتخاب انواع گلدان

همان‌طور که خانه محل زندگی و آرامش ما انسان‌ها است، انواع گلدان نیز محل آسایش و زندگی گیاهان مختلف است. گیاهان نیز همانند ما انسان‌ها نسبت به کیفیت و ویژگی‌های محل زندگی خود حساس هستند. در صورتی که گیاه بیش از اندازه فضای گلدان رشد کند، یا خاک دیگر مغذی نباشد و یا فاسد شده باشد، یا در صورتی که گیاه مبتلا به آفات یا بیماری شده باشد، باید نسبت به تعویض گلدان گیاه اقدام کنیم.

 برای انتخاب گلدان مناسب لازم است به مواردی از جمله اندازه، شکل، ارتفاع و زهکشی گلدان دقت کنیم. برای تغییر گلدان بعد از خرید نیز باید ابتدا نحوه صحیح تعویض گلدان را مطالعه کرد. از دیگر موارد مهم می‌توان به زمان تغییر گلدان اشاره کرد.

همان‌طور که در میان انسان‌ها، فصل‌های بهار و تابستان مناسب اسباب‌کشی و تغییر منزل هستند، فصل تابستان نیز مناسب تغییر گلدان است.  به علاوه که گل‌ها در فصل‌های گرم و معتدل سال سرزنده هستند پس باید نسبت به تعویض گلدان در تابستان اقدام کرد. بالعکس تعویض گلدان در زمستان، به دلیل خواب بودن گیاه، هرگز توصیه نمی‌شود.

سولینت

در این مقاله از مجموعه مقالات سولینت، مجله سولین بازار، به آموزش تعویض گلدان و معرفی ویژگی‌های گلدان مناسب، انتخاب رنگ گلدان پرداخته‌ایم. سپس تعویض گلدان بونسای و تعویض تراریوم را برای شما شرح داده‌ایم. در بخش آموزش مرحله به مرحله تغییر گلدان به نکاتی در مورد آموزش تعویض گلدان سانسوریا، آموزش تعویض گلدان بابا آدم و آموزش تعویض گلدان کاج مطبق نیز پرداخته‌ایم. همینطور اگر قصد تعویض گلدان گل رز، خرید یا تعویض گلدان‌ ارکیده، تعویض گلدان نخل ماداگاسکار و  را دارید، با ما همراه باشید.

repotting 3 copy

 

نکات مهم انتخاب بهترین گلدان برای گل و گیاه

هنگام انتخاب و خرید گلدان، علاوه‌بر زیبایی و شکل باید به ترکیب خاک و جنس آن نیز توجه کنید. اگر شما هم هنگام خرید انواع گلدان تنها به ظاهر آن توجه می‌کنید، از مطالعه روش انتخاب گلدان مناسب غافل نشوید.

pots 3 copy
  • اندازه: برای انتخاب سایز مناسب گلدان خود، به اندازه گلدان قبلی توجه کنید. قطر گلدان‌ جدید باید ۵ سانتی‌متر از گلدان قبلی باشد. زیرا با گذر زمان ریشه گیاه‌قوی‌تر شده و به تغذیه بیشتری نیاز خواهد داشت. به خاطر داشته باشید این نکته در مورد بونسای ژاپنی صدق نمی‌کند. زیرا اگر این گیاه را درون گلدان بزرگتری قرار دهید ریشه آن بیش از اندازه رشد می‌کند که باعث از بین رفتن گیاه می‌شود.
  • شکل و ارتفاع: گلدان‌های کوتاه و باریک، مناسب گیاهانی با بوته‌های کوچک و ساقه‌های کوتاه و گلدان‌های بلند و پهن مناسب گیاهانی با ساقه‌های بلند یا بوته‌های بزرگتر هستند. به عنوان مثال برای بونسای‌ها معمولا از گلدان‌هایی با ارتفاع کم استفاده می‌کنند.
pots 1 copy
  • زهکشی: زهکشی مناسب باعث گردش هوا و آب در گلدان می‌شود. برای اطمینان از این ویژگی، گلدان را بلند کرده و از زیر به کف آن نگاه کنید تا مطمئن شوید آب اضافی از آن خارج می‌شود. وجود آب بیش از اندازه منجر به پوسیده شدن ریشه گیاه و تولید انواع قارچ خواهد شد. اگر در کف گلدان دلخواه شما سوراخی وجود ندارد، می‌توانید به کمک ابزارهای مختلف مانند دریل منافذی برای خروج آب در کف گلدان ایجاد کنید.
  • جنس گلدان: گلدان باید در برابر شکستن مقاوم باشد و رطوبت خاک را حفظ کند. گلدان‌ سرامیکی، پلی‌استری، چوبی، فلزی، شیشه‌ای، سنگی یا بتنی از پرطرفدارترین گلدان‌ها به شمار می‌روند. بسته به نوع گیاه، جنس گلدان مناسب آن ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال برای کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها نباید از گلدان‌های سفالی استفاده کرد. زیرا این گلدان‌ها آب را درون خورد نگه می‌دارند و باعث از بین رفتن ریشه گیاه خواهد شد. یا می توانید در تعویض گلدان بابا آدم از گلدان سرامیکی استفاده کنید.
  • رنگ گلدان: گلدان‌هایی با رنگ‌های روشن و سرد مناسب مناطق گرم هستند؛ زیرا مانع جذب گرمای بیشتر می‌شوند. در مقابل، گلدان‌هایی با رنگ‌های تیره و گرم مناسب مناطق سرد هستند چرا که گرمای محیط را جذب می‌کنند و تا حدودی مانع سرمازدگی خاک و گیاه خواهند شد.

پس از انتخاب بهترین گلدان و خرید آن می‌توانید به تعویض گلدان گیاه اقدام کنید. در قسمت بعد این مراحل را به طور کامل شرح داده‌ایم.

pots 2 copy

آموزش مرحله به مرحله تعویض گلدان

بعد از خرید گیاه آپارتمانی، وقت تعویض گلدان گیاه می باشد. عوض کردن گلدان کاری ساده اما دقیق است و می‌توان آن را در منزل انجام داد. با دیدن نشانه‌های مختلف از جمله ریزش ناگهانی برگ‌ها، متوقف شدن رشد گیاه، خشک شدن زود هنگام گیاه و … باید نسبت به تغییر گلدان اقدام کرد. برای این کار لازم است پس از تهیه خاک و گلدان مناسب گیاه مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول، ریختن خاک تازه درون گلدان: پس از انتخاب سایز گلدان و خرید آن، باید خاک مناسب گیاه را تهیه کنید. مقداری از خاک حاوی سنگ ریزه را درون گلدان بریزید تا مانع خروج ریشه گیاه از سوراخ‌های انتهای گلدان شود و به زهکشی خاک کمک کند. برای تعویض گلدان دیفن باخیا، تعویض گلدان سانسوریا یا تعویض گلدان ارکیده حتما از خاک جدید و غنی استفاده کنید تا گیاه از مواد مغذی تازه تغذیه کند.

repotting 4 copy

مرحله دوم، در آوردن گیاه از خاک قبلی: به عنوان مثال، قبل از تعویض گلدان گل گندمی، تعویض گلدان گل قاشقی یا تعویض گلدان گل کاغذی ابتدا مقداری از خاک گلدان قبلی را برداشته و سپس گیاه را به آرامی از آن خارج کنید. خاک قبلی را  روی ریشه‌های گیاه تمیز کنید یا آن را بشویید.

از آنجایی که ریشه‌ برخی از گیاهان درون خاک بسیار به هم می‌پیچد برای بیرون آوردن آن می‌توانید با یک دست گلدان را پشت به رو کرده و با دست دیگر گیاه را در آورید. قبل از کاشت گیاه قسمت‌های سیاه،  اکسید شده و از بین رفته ریشه را از آن جدا کنید. برای راحت‌تر جدا کردن گیاه می‌توان روز قبل به آن آب داد.

مرحله سوم، کاشت گیاه درون گلدان جدید: در این مرحله از تعویض گلدان شفلرا و سایر گیاهان مقداری خاک (حدود یک سوم حجم گلدان) درون گلدان ریخته و گیاه را در وسط آن قرار دهید. سپس به اندازه‌ای که ریشه دیده نشود مقداری خاک روی آن بریزید.  برای کاشت برخی از گیاهان، مانند درختچه‌ها، می‌توانید گیاه را همراه با گلدان قدیمی درون گلدان جدید قرار داده و اطراف آن را با خاک پر کنید. در این مرحله فشار زیادی به خاک وارد نکنید تا هوا و آب به خوبی از منافذ موجود در خاک عبور کند. این روش مناسب تعویض گلدان نخل ماداگارسکار و تعویض گلدان گل سرخ است.

repotting 2 copy

پس از عوض کردن گلدان باید برنامه آبیاری جدیدی برای گیاه تعیین کنید، حداقل دو الی سه هفته به گیاه کود ندهید و به دمای محیط توجه کنید. این کارها مانع از پژمرده شدن گیاه پس از تعویض گلدان خواهد شد.

بهترین زمان برای تعویض گلدان، فصل‌های گرم و پرنور سال است. بتابراین اگر قصد جایه‌جایی گلدان و تغییر آن را دارید، توصیه می‌کنیم نسبت به تعویض گلدان در تابستان یا بهار اقدام کنید. فصل‌های سرد سال زمان استراحت گیاهان است، اگر قصد تعویض گلدان در زمستان یا پاییز را دارید، از این کار صرف نظر کنید. برای تعویض گلدان کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها هم باید در اوایل فصل بهار و اوایل فصل پاییز اقدام کرد.

نگهداری از گیاهان آپارتمانی سخت نیست، اما باید به نکته‌های مختلفی از جمله قرار دادن گلدان در محیط مناسب، تامین نور مناسب گیاه و بهترین زمان تعویض گلدان توجه کرد. در مقاله خرید و نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی به نکته‌های مختلفی اشاره کرده‌ایم.

repotting 6 copy

آموزش تعویض گلدان بونسای

با این‌که بونسای‌ها درختچه‌هایی کوچک هستند اما این گیاهان نیز برای رشد ریشه و جذب مواد مغذی به تغییر گلدان نیاز دارند. رشد بونسای و کوچک شدن گلدان، وجود انواع آفات و بیماری‌های گیاه و خاک از نشانه‌های ضرورت عوض کردن گلدان انواع بونسای از جمله گلدان بونسای ژاپنی و سایر انواع بونسای است. بهترین زمان تغییر دادن گلدان بونسای فصل بهار است. زیرا در این فصل گیاه انرژی بیشتری برای ترمیم بخش‌های آسیب دیده خود دارد. در این بخش به آموزش تعویض گلدان بنسای پرداخته‌ایم.

 

  • مشخص کردن زمان تعویض گلدان بونسای: بهترین زمان تعویض گلدان بونسای هنگامی است ریشه‌های آن رشد کرده و در هم پیچیده است. پیچیده شدن ریشه بونسای مانع رسیدن آب و غذای کافی به گیاه و مانع از رشد آن می‌شود. فصل بهار مناسب‌ترین زمان برای تعویض گلدان بونسای از جمله تعویض گلدان بونسای افرا و تعویض گلدان بونسای خرفه است.
  • تهیه گلدان و تجهیزات مناسب: اگر قصد تعویض گلدان بونسای شفلرا، تعویض گلدان بونسای شمشاد یا تعویض گلدان بونسای جنسینگ را دارید از تهیه انواع گلدان های ساده مانند گلدان سرامیکی، گلدان مدرن و گلدان حصیری غافل نشوید. سپس گلدان را شسته و نسبت به تعویض آن اقدام کنید. برای انجام این کار به قیجی، سیم‌چین و چنگک مخصوص ریشه نیاز دارید. برخی از گیاهان بونسای از طریق سیم به گلدان خود وصل شده‌اند، به همین دلیل به سیم‌چین نیاز دارید.
repotting bonsai copy
  • جدا کردن گیاه از گلدان قبلی: بونسای را از گلدان قبلی خود خارج کرده و ریشه‌های آن را به خوبی تمیز کنید تا اثری از خاک قبلی روی آن باقی نماند. سپس یک چهارم ریشه‌های بلند بونسای را هرس کنید.
  • قرار دادن بونسای درون گلدان: نکته مهم دیگر در آموزش تعویض گلدان بنسای استفاده از خاک مناسب گیاه است. خاک مناسب بونسای ترکیبی از خاک رس آتش‌فشانی، شن و کمپوست است. گیاه را درون خاک قرار دهید. می‌توانید در این مرحله برای ثابت نگه‌داشتن گیاه از سیم استفاده کنید. سپس به آن آب دهید.

برای عوض کردن گلدان بونسای از استفاده از گلدان قبلی، هرس بیش از حد و بریدن تمام ریشه‌های کوچک پرهیز کنید. در بسیاری از موارد توصیه می‌شود از عوض کردن گلدان بونسای ژاپنی پرهیز کنید. این کار به گیاه شما شوک وارد کرده و باعث رشد بیش از حد و از بین رفتن آن خواهد شد.

برای تهیه گلدان بونسای کوچک، گلدان بونسای بزرگ یا خاک مناسب این گیاه می‌توانید با کارشناسان گلفروشی آنلاین سولین بازار در تماس باشید.

repotting bonsai 1 copy

تعویض گلدان تراریوم

تراریوم ها به گلخانه‌های کوچک مینیاتوری معروف‌اند. نگهداری از تراریوم‌ها نسبت به سایر گلدان‌ها آسان‌تر است و در ظرف‌های سر بسته یا سر باز نگهداری می‌شود. برای نگهداری از این گلدان‌های زیبا باید به مواردی مانند نور و دمای مناسب، کوددهی، آبیاری و تمیزی این گلدان شیشه ای توجه کرد.

repotting terrarium 1 copy

قرار دادن گلدان تراریوم در محیط‌های بسیار گرم نیز باعث از بین رفتن گیاهان موجود درون این گلدان شیشه ای خواهد شد. در این بخش از مقاله، به این سوال پاسخ می دهیم که «آیا گلدان تراریوم را می توان عوض کرد؟» که جواب، بله است؛ اما برای این کار به این نکات توجه کنید. اگر قصد تعویض گلدان های تراریوم را دارید حتما گلدان تراریوم شیشه ای جدید را ضد عفونی کنید. هنگام تعویض گلدان تراریوم به زهکشی خاک و سالم بودن ریشه‌های گیاه توجه کنید.

اگر چند نوع گل درون گلدان تراریوم کوچک خود دارید، هنگام تعویض شیشه تراریوم هر یک از آن‌ها را درون گلدانی مجزا قرار دهید. از دیگر موارد مهم برای تعویض گلدان تراریوم باید به باز یا بسته بودن در ظرف اشاره کرد. گیاهانی که به رطوبت هستند را باید در گلدان شیشه ای قرار داد.

گیاهان مناطق گرمسیری و ارکیده از جمله گیاهانی هستند که باید در ظروف شیشه‌ای در بسته نگهداری شوند. برای نگهداری از تراریوم‌های در بسته باید هفته‌ای یک‌بار در این گلدان‌های فانتزی را باز گذاشت تا رطوبت اضافه درون گلدان از آن خارج و هوای درون آن تصفیه شود. گیاهانی مانند کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها را پس از تعویض گلدان درون گلدان‌های در باز قرار دهید. زیرا این گیاهان به نور زیاد یا نور مستقیم خورشید نیاز دارند.

repotting terrarium copy

خلاصه نکات مهم در مورد تعویض گلدان گیاه

شاید در نگاه اول تغییر گلدان کاری ساده به نظر برسد اما اگر آموزش تعویض گلدان را مطالعه نکرده باشید، ممکن است گیاهتان به سرعت از بین برود. اولین قدم برای تعویض گلدان گیاه انتخاب گلدان مناسب است که باید به مواردی مانند جنس، شکل و ارتفاع و انتخاب رنگ گلدان توجه کرد. علاوه‌بر این برای تعویض گلدان بعد از خرید باید با نحوه صحیح تعویض گلدان آشنا باشید.

از جمله این موارد می‌توان به استفاده از خاک جدید و تازه، جدا کردن خاک قدیمی از ریشه گیاه و کاشت گیاه درون گلدان جدید اشاره کرد. اگر قصد تعویض گلدان در تابستان را دارید باید بگوییم تصمیم درستی دارید. اما تعویض گلدان در زمستان توصیه نمی‌شود. زیرا در این فصل گیاهان خواب و بی‌انرژی هستند و این کار موجب از بین رفتن ‌آن‌ها خواهد شد.

pots 5 copy

تراریوم‌ها از جمله دیگر گلدان‌های زیبا و حساس هستند. اگر قصد تعویض تراریوم خود را دارید توجه کنید حتما از خاک مناسب و شیشه‌های ضد عفونی شده استفاده کنید. بعضی از تراریوم‌ها مقداری آب و ماهی دارند. برای تعویض آب تراریوم با ماهی و حفظ سلامتی این موجودات باید هر دو هفته یک‌بار یک پنجم آب ظرف یا آکواریوم را عوض کنید. برای انجام این کار لازم است از آبی استفاده کنید که حداقل ۲۴ ساعت در ظرف نگهداری شده و کلر آن از بین رفته است. همچنین باید ماهی‌ها و گیاهان مرده را در سریع‌ترین زمان ممکن از ظرف خارج کنید.

سولینت

امیدواریم پس از خواندن این مقاله با روش تعویض انواع گلدان از جمله روش تعویض گلدان بونسای آشنا شده باشید. شما می‌توانید سوالات و نظرهای خود درباره تعویض گلدان پتوس، تعویض گلدان گل سنگ، تعویض گلدان شفلرا، تعویض گلدان یوکا و آگلونما یا تعویض شیشه تراریوم و تعویض سایر گلدان‌ها را در بخش دیدگاه‌ها با کارشناسان گلفروشی آنلاین سولین بازار در میان بگذارید.

سوالات متداول

1. بعد از تعویض گلدان از چه کودی استفاده کنیم؟

بعد از تغییر انواع گلدان، برای کاهش شوک وارد شده به گیاه، بهتر است حداقل دو الی سه هفته به آن کود ندهید.

2. گلدان بونسای باید چگونه باشد؟

بسته به اندازه گیاه می‌توانید از گلدان بونسای کوچک یا گلدان بونسای بزرگ استفاده کنید. این گلدان‌ها با اَشکال مختلف دایره‌ای، شش ضلعی، مستطیل یا بیضی شکل در بازار موجود هستند.

3. نحوه صحیح تعویض گلدان چیست؟

انتخاب گلدان مناسب، بیرون آوردن گیاه از گلدان قبلی و تمیز کردن ریشه‌های آن، قرار دادن گیاه درون گلدان جدید و پر کردن گلدان با خاک مناسب روش صحیح تغییر گلدان است.

4. چگونه از پژمرده شدن گل بعد از تعویض گلدان جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از پژمرده شدن گیاه بعد از تغییر گلدان باید از کود دادن به آن خودداری کرده و گلدان را در محیطی با دما و نور مناسب قرار دهید.

5. مناسب‌ترین رنگ‌ها برای انتخاب گلدان گل کدام‌اند؟

رنگ‌های سفید، مشکی، خاکستری، سبز و طلایی از جمله مناسب‌ترین رنگ‌ها برای انتخاب بهترین گلدان هستند.

6. برای جلوگیری از پژمرده شدن گل بعد از تعویض گلدان سفالی یا سرامیکی چه کاری باید انجام داد؟

انتخاب گلدان با ابعاد مناسب، استفاده از کود و خاک مناسب گیاه از مهم‌ترین راه‌های جلوگیری از پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان سفالی یا تعویض گلدان سرامیکی است.

7. گلدان گیاهان بزرگ را چگونه عوض کنیم؟

اگر گلدان شما به قدری بزرگ است که نمی‌توان به راحتی ریشه گیاه را در آورد، ابتدا شاخ و برگ‌های اضافی را هرس کنید و سپس ۵ سانتی‌متر از خاک گلدان را جدا کرده و آن را با خاک جدید حاوی مقداری کود مناسب گیاه جایگزین کنید.

8. چه زمانی باید گلدان را عوض کرد؟

بسته به نوع گیاه و میزان رشد آن زمان تعویض گلدان متفاوت است. در گیاهان بزرگ و با رشد سریع معمولا هر یک یا دو سال یکبار باید گلدان را عوض کرد.

9. آبیاری بونسای ژاپنی چگونه است؟

آبیاری بونسای ژاپنی شرایط خاصی دارد که معمولا فروشندگان هنگام خرید به شما خواهند گفت. برای اطلاع از جزئیات شرایط آبیاری این گل با کارشناسان گلفروشی آنلاین سولین بازار در تماس باشید.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه
من از روزی که از رشته مدیریت کسب‌ و کار فارغ‌التحصیل شدم، تصمیم گرفتم دنیای خودم و اطرافم رو بهتر کنم. در کنار کار، ورزش و مطالعه مهم‌‌ترین بخش برنامه‌های روزانه من هستن و به عنوان یک کارشناس محتوا، تلاش می‌کنم با قلمم دنیای محتوای فارسی رو قشنگ‌تر کنم.
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟
دیدگاه شما بعد از تائید توسط پشتیبانی سولین بازار نمایش داده خواهد شد .