Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه

۵ مقاله اخیر

۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است

معرفی گیاه پتوس+ راهنمای خرید و نگهداری

معرفی گیاه پتوس+ راهنمای خرید و نگهداری از گل پتوس| سولینت

اگر عبارت «گیاهی با برگ‌های قلبی شکل و سبز رنگ» را بشنوید یاد چه گیاهی می‌افتید؟ احتمالا تصویر انواع پتوس در ذهنتان نقش می‌بندد. پتوس یکی از انواع گیاهان آپارتمانی پر طرفدار و مقاوم در برابر کم آبی و نور کم است. در صورت تامین بودن نور پتوس، برگ پتوس بسته به نوع آن دو رنگ خواهد شد. اگر قصد خرید گیاهان آپارتمانی و هدیه دادن به عزیزی را دارید و او، فردی پر تلاش می باشد، توصیه می‌کنیم خرید پتوس را در اولویت قرار دهید زیرا این گل نماد سرسختی و مقاومت است.

 قیمت گیاه پتوس به نوع آن بستگی دارد. به همین دلیل شناخت  انواع گیاه پتوس مانند پتوس برگ حصیری یا پتوس ارتشی می‌تواند به شما کمک کند. هنگام نگهداری پتوس به مواردی مانند سرعت رشد گیاه پتوس، آبیاری پتوس و تامین خاک گل پتوس توجه کنید. زیرا عدم توجه به هر یک از این موارد باعث به وجود آمدن انواع بیماری پتوس خواهد شد.

سولینت 1

 

در این مقاله از مجموعه مقالات سولینت، مجله سولین بازار، به معرفی گیاه پتوس، روش‌های تکثیر پتوس و در نهایت به انواع آفت پتوس اشاره کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

 

pothos 13 copy

 

نکات مهم در خرید گیاه آپارتمانی پتوس 

 

وقتی صحبت از خرید گیاهان آپارتمانی به میان می‌آید، پتوس یکی از پرطرفدارترین انواع این گیاهان است. شرایط نگهداری از این گیاه چندان سخت نیست. اگر برای اولین بار می‌خواهید گیاهی بخرید می‌توانید انواع گل پتوس قلبی را تهیه کنید. اما قبل از خرید گیاه لازم است به نکات زیر توجه کنید:

 • شناخت انواع گل پتوس آپارتمانی: در بخش‌های قبلی به انواع این گل اشاره کرده‌ایم.
 • آگاهی از خاصیت گل پتوس: از جمله خواص این گیاه می‌توان به تصفیه هوا و انتقال انرژی مثبت اشاره کرد.
 • داشتن اطلاعاتی درباره نور لازم برای پتوس، دلایل زرد شدن پتوس، خاک مناسب پتوس و استفاده از کود خانگی برای پتوس قبل از خرید این گیاه الزامی است.
 • آگاهی از شرایط تکثیر پتوس در آب و تکثیر پتوس در خاک
 • توجه به سرعت رشد گیاه: علی‌رغم این که نگهداری از گیاه پتوس کار سختی نیست، اما با توجه به بالا بودن سرعت رشد این گیاه باید قبل از خرید به فکر تعویض گلدان و شرایط تامین نور مورد نیاز پتوس باشید.

 

pothos 5 copy

 

معرفی انواع پتوس  

 

پتوس‌ها یا پوتوس‌ها بی‌شک از جمله محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی می باشد؛ و از آنجایی که مانند بسیاری از گیاهان دیگر، شرایط نگهداری آسانی دارد، خرید گیاه پتوس بین مردم بسیار رایج شده است. این گیاه انواع مختلفی دارد که می‌توان آنها را را در گلدان و روی میز نگهداری کرد یا می‌توان گلدان ها را از سقف آویزان کرد.

ظاهر اکثر انواع پتوس به یکدیگر شبیه است و تنها ممکن است در رنگ‌بندی با یکدیگر تفاوت داشته باشند. قیمت گیاه پتوس به نوع آن بستگی دارد. در این بخش به معرفی انواع گل پتوس و ویژگی‌های هر یک پرداخته‌ایم.

 

pothos 2 copy

 

 • پتوس طلایی:

رایج‌ترین انواع پتوس، پتوس طلایی است. این گیاه برگ‌های سبز و قلبی شکل با هاله‌ای زرد رنگ دارد. سرعت رشد گیاه پتوس طلایی در محیط‌های کم نور و پر نور نسبتا زیاد است. اندازه برگ‌های این گیاه متوسط است و به نور غیر مستقیم و متوسط نیاز دارد. نام این پتوس به انگلیسی Golden Pothos  است. در فصل تابستان می‌توانید پتوس طلایی را در حیاط و فضای باز نگهداری کنید.

 • انواع پتوس حصیری:

بین انواع گیاهان آپارتمانی، پتوس حصیری گیاهی جالب می باشد، برگ‌هایی با سوراخ‌های مختلفی دارد و شبیه پنیر تام و جری است. رد زبان انگلیسی به این گیاه هیولا می‌گویند. از مهم‌ترین انواع پتوس حصیری می‌توان به پتوس ابلق اشاره کرد. این گیاه به هفته‌ای یک‌بار آبیاری نیاز دارد.

 

 

 • معرفی گیاه پتوس ملکه مرمر:

این گل بسیار شبیه به پتوس طلایی است اما لکه های روی برگ‌های آن سفید یا کرمی رنگ هستند وهر چقدر نور محیط کمتر باشد رگه‌های روی برگ پتوس ملکه مرمر پررنگ‌تر می‌شوند. اندازه برگ‌های این گل متوسط است. بهتر است پتوس ملکه مرمر را در محیطی روشن با نور غیر مستقیم نگهداری کنید. نام انگلیسی این گل Marble Queen pothos است.

 • پتوس بلک یا پتوس جید:

 از دیگر انواع گیاهان  آپارتمانی می‌توان به پتوس جید یا بلک اشاره کرد. این گیاه برگ‌های  سبز یشمی دارد و مناسب نگهداری در مناطقی است که نور محدودی دارند (مانند مناطق شمالی ایران). بر‌گ‌های پتوس جید‌ نسبت از دو گیاه قلبی باریک‌تر است اما مانند آنها قلبی شکل است. این گل به نور غیر مستقیم برای رشد نیاز دارد.

 

pothos 3 copy

 

 • پتوس نئون:

پتوس نئون یا پتوس آهک برگ‌های سبز و زرد روشنی دارد و در بسیاری از موارد با فیلو دندرون لیمویی اشتباه گرفته می‌شود. بهتر است این نوع از پتوس را در محیط‌های با نور غیر مستقیم نگهداری کنید تا حالت نئونی  آن حفظ شود. برگ‌های این گیاه برخلاف موارد قبل، قلبی شکل نیست.

 • پتوس منجولا:

برگ‌های قلبی این نوع از پتوس نوک خمیده دارند و صاف نیستند. تنوع برگ‌های پتوس منجولا بسیار زیاد است و می‌توان آن‌ها را در رنگ‌های سبز تیره یا روشن، ترکیب سبز نقره‌ای و کرم یا سفید تهیه کرد. از آنجایی که پتوس منجولا جزو گیاهان کمیاب است، قیمت بالاتری نسبت به سایر گیاهان پتوس دارد. کمبود نور محیط تاثیر مستقیمی در رنگ این گیاه دارد.

 

 

 • پتوس ملکه برفی:

 رنگ اصلی برگ‌های این گیاه سفید است و تنها لکه‌هایی به رنگ سبز دارد. برای این که پتوس ملکه برفی شما سالم بماند باید آن را در محیطی پر نور و با نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.

 • پتوس هاوایی:

 اگر به دنبال گیاهی عجیب و خاص می‌گردید از پتوس هاوایی غافل نشوید. این گیاه برخلاف سایر پتوس‌ها برگ‌هایی پهن دارد که ثابت می‌کنند پتوس هاوایی گیاهی بومی مناطق استوایی است. اگر می‌خواهید محیطی شبیه به جنگل‌های استوایی داشته باشید می‌توانید برگ‌های پتوس هاوایی خود را هرس نکنید. برگ‌های این گیاه زمردی و براق هستند و در برخی از قسمت‌ها به رنگ سبز مایل به زرد هستند.

 

pothos 12 copy

 

 • پتوس یخچالی:

 این گیاه کمی به گل سنگ شبیه است با این تفاوت که برگ‌های سبز و سفید دارد. اندازه پتوس یخچالی به قدری کوچک است که می‌توان گلدان آن را روی میز قرار داد. برگ‌های این گیاه پهن هستند. اگر رنگ برگ‌های پتوس یخچالی برایتان مهم است باید آن را در محیط کم نور قرار دهید. زیرا نور زیاد باعث سبز‌تر شدن آن‌ها می‌شود.

 • پتوس نقره‌ای یا پتوس ساتن:

 این نوع از پتوس برگ‌های ضخیم خاکستری و سبز دارد و به دلیل وجود رنگ خاکستری به پتوس نقره‌ای معروف است. پتوس نقره‌ای از جمله مقاوم‌ترین پتوس‌ها است و در نور کم و آب کم به خوبی دوام می‌آورد.

 

pothos 1 copy

 

نحوه مراقبت و نگهداری از پتوس

قبل از این که بخواهید از گیاه آپارتمانی خود نگهداری کنید باید به رشد سریع پتوس توجه کنید. این گیاه ماهانه ۳۰ الی ۴۵ سانتی‌متر رشد می‌کند. پتوس‌ها به طور متوسط ۵ الی ۱۰ سانتی‌متر عمر می‌کند اما اگر شرایط نگهداری پتوس را فراهم کنید بیشتر نیز عمر می‌کند. در این بخش طرز نگهداری پتوس را به صورت کامل شرح داده‌ایم.

 • نور پتوس: گیاه پتوس آفتاب غیر مستقیم را دوست دارد و در مناطقی که با نورفلورسنت دارند نیز رشد می‌کند. سایه زیاد باعث می‌شود رنگی بودن برگ‌های گیاه از بین برود و تماما سبز شوند. زردی برگ پتوس نیز به دلیل نور بیشتر از حد خورشید است. برای تامین نور مناسب پتوس می‌توانید از انواع لامپ استفاده کنید.
 • آبیاری پتوس: هر هفته یا هر دو هفته یکبار به گیاه خود آب دهید. اگر خاک گیاه دائما مرطوب باشد، ریشه‌های آن می‌پوسند.

 

pothos 14 copy

 

 • دمای مناسب پتوس: از دیگر نکات مهم در افزایش رشد پتوس و نگهداری از آن می‌توان به قرار دادن این گیاه در محیطی با حداقل دمای ۱۰ درجه سانتی‌گراد اشاره کرد. گل پتوس را می‌توان در محیط‌های مرطوبی مانند حمام نگه‌داری کرد.
 • تعویض گلدان پتوس: با گذشت زمان و رشد پتوس باید گلدان آن را عوض کرد. از نشانه‌های فرا رسیدن زمان تعویض گلدان می‌توان به ریزش برگ‌ها اشاره کرد. قطر گلدان پتوس جدیدی که انتخاب می‌کنید باید یک الی دو سانت از گلدان قبلی بیشتر باشد.

بهتر است تعویض گلدان را در زمان استراحت گیاه انجام ندهید. برای پتوس حصیری، پتوس ارتشی پتوس مروی و … می‌توان از انواع گلدان‌های پلاستیکی، سرامیکی، فلزی یا سفالی با زهکشی مناسب استفاده کنید. اگر نور محیط شما کم است بهتر است از گلدان‌های سفالی استفاده کنید تا رطوبت اضافه خاک را جذب کند.

 

 

 • کود مناسب پتوس: بهترین فصل برای کود دادن به پتوس بهار و تابستان است. برای این‌ کار مقداری کود مایع را با آب مخلوط کنید و سپس به خاک گیاه اضافه کنید. رقیق کردن کود احتمال سوختن ریشه‌های گیاه را به صفر می‌رساند.
 • آفت پتوس: پتوس نیز مانند سایر گیاهان آپارتمانی ممکن است به آفات و بیماری‌های مختلفی مبتلا شود. در این بخش به معرفی انواع بیماری پتوس و روش‌های درمان آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 

 

  • کنه عنکبوتی: این حشرات به برگ‌ها می‌چسبند و از آن‌ها تغذیه می‌کنند. در صورتی که سرعت رشد این حشرات زیاد باشد، برگ‌های تغییر رنگ می‌دهند و می‌افتند. با استفاده از مخلوط آب و مایع صابون می‌توانید این آفت را از بین ببرید.
  • مگس سفید: این حشرات زیر برگ‌های گیاه مخفی می‌شوند. مگس سفید از شیره گیاهان تغذیه می‌کند و باعث رشد کپک می‌شود. برای درمان این آفت می‌توان از مخلوط آب و مایع ظرفشویی استفاده کرد.
  • پوسیدگی ریشه: برای مراقبت از پتوس در برابر این بیماری باید به میزان آبی که به گیاه خود می‌دهید توجه کنید. اما اگر ریشه گیاه پتوس شما دچار آسیب شود، باید در سریع‌ترین زمان ممکن گلدان آن را عوض کنید.

 

pothos 10 copy

 

 • تکثیر پتوس: تنها با داشتن یک شاخه پتوس می‌توانید آن را تکثیر کنید. روش‌های مختلفی برای تکثیر گیاه پتوس وجود دارد از جمله قلمه زدن پتوس، که عبارتند از:
  • تکثیر پتوس در آب: اگر تجربه خرید پتوس در آب را دارید می‌توانید قلمه‌هایی از گیاه خود تهیه کرده، آن‌ها را در گلدان آب دیگری قرار دهید تا رشد کنند.

برای تقویت پتوس، قبل از قرار دادن قلمه‌ها در آب، حتما چند قطره کود به آب اضافه کنید. در این روش لازم است برای جلوگیری از رشد انواع جلبک و خزه آب گلدان یک روز در میان عوض شود. سپس می‌توانید آن را در گلدان حاوی خاک بکارید. توجه کنید ریشه‌های گیاه بیرون از آب نباشد.

 •  
pothos 15 copy

 

  • تکثیر پتوس در خاک: در فصل بهار یا تابستان با استفاده از یک قیچی تیز قلمه‌هایی به طول ۸ الی ۱۰ سانتی متر از گیاه خود جدا کنید. این روش، روشی مناسب برای تکثیر پتوس حصیری است. برگ‌های پایین قلمه را از آن جدا کرده و سپس آن را درون خاکی حاوی ماسه و پرلیت یا کمپوست قرار دهید.

تکثیر پتوس از طریق برگ نیز مانند همین روش است. برای این که قلمه‌های شما بهتر ریشه‌زایی کنند می‌توانید از هورمون‌های ریشه‌زایی استفاده کنید. برای این کار تنها کافی است انتهای قلمه را به این هورمون آغشته کرده و آن را در خاک بکارید. پس از کاشت قلمه باید آن را آبیاری کنید.

توجه کنید که آب روی برگ‌ها نریزد وگرنه گیاه به سرعت می‌پوسد. برای حفظ رطوبت مناسب قلمه‌ها، پس از کاشتن روی آن‌ها را با نایلون بپوشانید و در محیطی خنک و نورانی قرار دهید.

گیاهان آپارتمانی معمولا در برابر شرایطی مانند نور کم، کم آبی و … به راحتی دوام می‌آورند. اما گاهی ممکن است به خود بیایید و با گیاه پژمرده مواجه شوید. برای جلوگیری از این شوکه شدن توصیه می‌کنیم مقاله خرید و نگهداری گل و گیاه آپارتمانی را مطالعه کنید.

 

نحوه نگهداری از گیاه پتوس در زمستان

از آنجایی که گیاهان آپارتمانی می‌توانند در شرایط سخت دوام بیاورند، در زمستان به آب کمتری نیاز دارند. اما برای جلوگیری از آسیب دیدن این گیاهان باید برنامه آبیاری منظمی داشته باشد. آب دادن بیش از حد نه تنها باعث تقویت پتوس نمی‌شود بلکه باعث پوسیدن ریشه‌های گیاه خواهد شد. اگر پتوس را در محیط‌های باز قرار می‌دهید آن‌ها را داخل محیط‌های بسته نگهداری کنید یا از نایلون‌هایی مانند انواع کاور برای جلوگیری از سرمازدگی این گیاه استفاده کنید.

 

pothos 16 copy

 

نحوه نگهداری از گیاه پتوس در تابستان 

فصل تابستان زمان گلدهی گیاه پتوس است. برای نگهداری از گل پتوس ارتشی، پتوس بلک، گل پتوس بنفش و … لازم است هفته‌ای دو الی سه بار به گیاه خود آب دهید. اگر محیطی که گیاه در آن قرار دارد خشک است، ممکن است در تابستان به آبیاری بیشتری نیاز داشته باشد.

هنگام خرید پتوس بلک، خرید پتوس رونده، خرید پتوس ببری، خرید پتوس بلند و خرید پتوس نئون در مورد شرایط نگهداری هر یک از آن‌ها در تابستان از فروشنده سوالاتی بپرسید. اگر قصد نگهداری پتوس در آب در فصل تابستان را دارید، حتما آب گلدان را زود به زود عوض کنید. گرمای محیط باعث افزایش سرعت تبخیر آب و ته‌نشین شدن مواد موجود درون آن خواهد شد.

 

pothos 6 copy

 

خلاصه نکات مهم در مورد گیاه پتوس

افراد بسیاری این روزها از انواع گیاهان آپارتمانی در منزل خود نگهداری می‌کنند. یکی از پرطرفدارترین این گیاهان گیاه پتوس است که تنوع بسیاری دارد. از جذاب‌ترین انواع گیاه پتوس می‌توان به پتوس بلک، گل پتوس ارتشی و گل پتوس بنفش اشاره کرد. .قیمت گیاه پتوس کاملا به نوع آن بستگی دارد.

انواع کمیاب این گیاه طبیعتا قیمت بالاتری دارند. نگهداری پتوس کار چندان سختی نیست قبل از خرید گیاهان آپارتمانی از فروشنده بخواهید به معرفی گیاه پتوس بپردازد تا راحت‌تر بتوانید برای خرید پتوس تصمیم بگیرید. برای مراقبت از پتوس در برابر آفت پتوس باید به نکاتی مانند آبیاری پتوس و نور پتوس توجه کنید.

 

سولینت 1

 

زرد شدن برگ پتوس رایج‌ترین بیماری پتوس است که با کنترل میزان آب گیاه می‌توانید از بروز آن جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید سرعت رشد گیاه پتوس زیاد است و ممکن است مجبور شوید در فواصل زمانی کوتاهی گلدان آن را عوض کنید.

اگر می‌خواهید تعداد بیشتری از انواع پتوس داشته باشید توصیه می‌کنیم از تکثیر پتوس غافل نشوید. توجه داشته باشید گیاه پتوس به هیچ وجه نباید در دسترس کودکان یا حیوانات خانگی قرار گیرد. زیرا در صورت خورده شدن باعث مسمویت آن‌ها خواهد شد.

 

سوالات متداول:

1. آیا برگ پتوس سمی است؟

بله.برگ های گیاه پتوس نباید توسط انسان ها یا حیوانات خانگی خورده شوند.

2. چرا پتوس زرد می‌شود؟

زرد شدن برگ پتوس دلایل مختلفی دارد از جمله آبیاری نامنظم، نور زیاد یا بسیار کم، دمای نامتعادل محیط، وجود بیماری‌های پتوس و ….‌.

3. چرا پتوس رشد نمی‌کند؟

از مهم‌ترین دلایل رشد نکردن این گیاه می‌توان به کم‌آبی، نور بیش از حد کم، آبیاری بیش از حد، کوچک بودن گلدان و کمبود مواد مغذی اشاره کرد.

4. چند نوع پتوس داریم؟

انواع پتوس ها حداقل به ۱۵ دسته تقسیم می‌شوند.

5. خواص گل پتوس چیست؟

از مهم‌ترین خواص گیاه پتوس می‌توان به تصفیه هوا، افزایش رطوبت محیط اشاره کرد. .همچنین انرژی گل پتوس، ،می‌تواند انرژی‌های منفی را از بین ببرد.

6. بهترین کود برای پتوس چیست؟

 بهترین کود برای پتوس کودهایی با  ترکیبات متناسب هستند. کود npk و کودهای حاوی آهن، روی و منگنز کود مناسب برای پتوس هستند.

7. نماد گل پتوس چیست؟

 این گل نماد ماندگاری و پشتکار است.اگر قصد هدیه دادن به فردی پرتلاش را دارید پیشنهاد می‌کنیم از خرید گیاه پتوس غافل نشوید.

8. طریقه نگهداری گیاه پتوس چیست؟

برای نگهداری از انواع گل های پتوس  بهتر است آن ها را در محیط های خنک و تاریک قرار دهید. برای تقویت گل پتوس نیز می‌توانید در فصل‌های بهار و تابستان از کود مخصوص پتوس استفاده کنید.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه
من از روزی که از رشته مدیریت کسب‌ و کار فارغ‌التحصیل شدم، تصمیم گرفتم دنیای خودم و اطرافم رو بهتر کنم. در کنار کار، ورزش و مطالعه مهم‌‌ترین بخش برنامه‌های روزانه من هستن و به عنوان یک کارشناس محتوا، تلاش می‌کنم با قلمم دنیای محتوای فارسی رو قشنگ‌تر کنم.
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟
دیدگاه شما بعد از تائید توسط پشتیبانی سولین بازار نمایش داده خواهد شد .