Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه

۵ مقاله اخیر

۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است

معرفی گل آنتوریوم + نکات خرید و نگهداری

معرفی گل آنتوریوم+ راهنمای خرید و نگهداری از گل آنتوریوم

احتمالا اولین ویژگی‌ای که هنگام خرید گل به ذهنمان می‌رسد، خاص و جذاب بودن آن است. در چنین مواردی می‌توانیم گل آنتوریوم را انتخاب کنیم. این گل گلبرگ‌های قلبی شکل و براقی دارد که حس خوبی به شما منتقل می‌کند. نماد گل آنتوریوم محبت و قدردانی است.

بنابراین اگر قصد تهیه گل مراسم عقد یا خواستگاری را دارید می‌توانید از انواع گل آنتوریوم در دسته گل، باکس گل یا سبد گل خود استفاده کنید. شاید بخواهید گل خود را برای مدت طولانی‌تر نگهداری کنید، برای مراقبت از گل آنتوریوم و تامین شرایط گلدهی گل آنتوریوم، باید به موارد مهمی مانند آبیاری گل آنتوریوم و نور مناسب گل آنتوریوم توجه کنید.

خرید و سفارش انواع گل و گیاه در گلفروشی آنلاین سولین بازار

در این مقاله از مجموعه مقالات مجله سولینت، پس از معرفی گل آنتوریوم و اسامی انواع گل آنتریوم، به شرایط نگهداری از گل آنتوریوم پرداخته‌ایم. سپس برای افرادی که می‌خواهند اطلاعات بیشتری در مورد گل آنتوریوم داشته باشند و طرز تکثیر گل آنتوریوم، کاشت گل آنتوریوم در گلدان را شرح داده‌ایم. اگر برای شما هم سوال است که گل آنتوریوم نماد چیست؟ یا تکثیر گل آنتوریوم چگونه است؟ در این مقاله با ما همراه باشید.

2 copy

معرفی گل آنتوریوم

 آنتوریوم یا فلامینگو گلی با برگ‌های پهن و پرچمی زیباست که در انواع سبد گل مراسم‌های عقد و خواستگاری استفاده می‌شود. اگر قصد خرید این گل در خارج از کشور را دارید باید بگوییم گل آنتریوم به انگلیسی Anthurium نوشته می‌شود. خاستگاه این گل قاره آمریکا، نواحی شمالی مکزیک تا نواحی شمالی آرژانتین و بخش‌هایی از جزایر کارائیب است.

شاید با دیدن این گل از خود بپرسید معنی گل آنتوریوم چیست؟ نماد گل آنتوریوم مهمان‌نوازی، شادی و فراوانی است. ممکن است هنگام جستجو در اینترنت یا مراجعه به گلفروشی با اسامی آنتوریم، آنتوریوم یا آنتریوم مواجه شوید که همه آن‌ها درست است و به همین گل اشاره دارد. اما با توجه به املای انگلیسی آن با املاهای مختلفی خوانده و نوشته می‌شود. این گل به صورت شاخه بریده در انواع دسته گل، باکس گل و سبد گل استفاده می‌شود.

انواع گل آنتوریوم

بیش از ۱۰۰۰ نوع گل آنتریوم، با رنگ‌ها، شکل‌ها و نمادهای مختلف در جهان وجود دارد. هر یک از این گل‌ها در مناطق مختلفی کاشته می‌شوند. انواع گل آنتوریوم ارتفاع متفاوتی دارند و ارتفاع برخی از آن‌ها به ۶۰ الی ۱۰۰ سانتی‌متر می‌رسد. وجه اشتراک انواع گل آنتوریوم طبیعی وجود پرچمی محکم و زیباست. در این بخش از مقاله معرفی گل آنتوریوم، اسم انواع گل آنتوریوم، انواع رنگ گل آنتوریوم، نماد و مشخصات آن‌ها نوشته شده است.

معرفی گل آنتوریوم آندرانوم:

برگ‌های این گل قلبی شکل و محکم هستند و در میان آن‌ها پرچمی زرد رنگ قرار دارد. بعد از باز شدن این پرچم، گل شما تا یک ماه سرحال خواهد ماند. رنگ برگ‌های آنتوریوم آندرانوم اغلب قرمز، سفید، صورتی، نارنجی و یاسی هستند. اگر قصد تهیه دسته گل یا باکس گلی زیبا برای مراسم خواستگاری و عقد دارید، گل آنتریوم قرمز و گل آنتوریوم سفید مناسب شماست. رنگ سفید آن نماد پاکی و بی‌گناهی و رنگ قرمز آن نماد عشق است.

معرفی گل آنتوریوم کلارینرویوم:

در معرفی گل آنتوریوم قلبی یا کلارینرویوم گلبرگ‌ها و برگ‌های قلبی شکل و رگه‌های زرد و سفید، بافت سبز تیره و مخملی این گل مواردی هستند که باید به آن‌ها کرد. پرچم وسط این گل به رنگ گلبرگ‌های آن است. پهنای این گل در شرایط گوناگون به ۶ الی ۲۰ سانتی‌متر و ارتفاع آن، در زمان رشد به ۷۰ الی ۱۰۰ سانتی‌متر می‌رسد. کلارینرویوم به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. اگر قصد تهیه گلدان گل آنتوریوم را دارید، می‌توانید از ترکیب این گل و گل‌های رز قرمز و زرد استفاده کنید.

4 copy

معرفی گل آنتوریوم شرزریانوم:

فلامینگو یا شرزریانوم شاخ و برگ‌هایی با نوک مخروطی و فرفری دارد و شبیه قلب نیست. آنتوریوم شرزریانوم ۳۰ الی ۴۵ سانتی‌متر ارتفاع دارد و می‌توانید از آن به عنوان یک گیاه آپارتمانی جذاب استفاده کنید. برای نگهداری از گل آنتوریوم فلامینگو باید آن را در گلدان، نزدیک پنجره اما دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.

معرفی گل آنتوریوم وندلینگری:

آنتوریوم وندلینگری برگ‌هایی ظریف و کشیده دارد که از گلدان آویزان می‌شود. خاستگاه این گل آمریکای مرکزی است. اگر قصد نگهداری از گیاه آپارتمانی خاصی را دارید، می‌توانید گلدانی از آنتوریوم وندلینگری تهیه کرده و آن را درون سبدهای آویزان و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. از دیگر موارد مهم در معرفی گل آنتوریوم وندلینگری می‌توان به ارتفاع ساقه ۲.۵ الی ۸ سانتی‌متری آن اشاره کرد. اگر می‌خواهید به مادر یا همکار خود هدیه‌ای دهید، آنتوریوم وندلینگر انتخاب مناسبی است.

9 copy

معرفی گل آنتوریوم متالیکوم:

این گل، گیاهی کمیاب و گران قیمت است که برگ‌های بلند و جذابی دارد. گلبرگ‌های آنتوریوم متالیکوم در ابتدا سبز رنگ است و به مرور صورتی می‌شود و زیر نور خورشید می‌درخشد. هر چند که باید این گل را در نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.

معرفی گل آنتوریوم ملکه:

آنتوریوم ملکه یا دارک ماما، گلی با برگ‌های مخملی و قلبی شکل است که رگه‌های زرد رنگ دارد. ارتفاع این گل کمیاب و گران‌قیمت ۳۰ الی ۴۵ سانتی‌متر است. شاخ و برگ‌های جدید آنتوریوم ملکه قرمز رنگ هستند.

از نکته‌های تکمیلی بخش معرفی گل آنتوریوم، می‌توان به مناسبت‌های مختلف برای هدیه دادن این گل اشاره کرد. از آنجایی که نماد گل آنتریوم قدردانی است، می‌توانید گل آنتوریوم بنفش، گل آنتریوم قرمز و گل آنتوریوم صورتی را به مادر و گل آنتوریوم سفید و گل آنتوریوم  زرد را به کارمندان خود هدیه دهید. برای آشنایی بیشتر با گل‌های مناسب هر مناسبت، مقاله راهنمای کامل گل هدیه برای هر مناسبتی را مطالعه کنید.

copy

نکات مهم خرید گل آنتوریوم سالم و تازه

آنتوریوم از جمله گل‌های آپارتمانی زیبا و شیک است که احساس خوبی به افراد منتقل می‌کند. اگر قصد معرفی گل آنتوریوم به افراد مختلف یا خرید گل آنتوریوم را دارید باید قبل از هرکاری به مواردی مانند سلامتی گل و گلدان، غنچه، زمان کاشت آن و … توجه کرد. در این بخش از مقاله معرفی گل آنتوریوم به نکات مختلف خرید این گل اشاره کرده‌ایم. امیدواریم پس از مطالعه این بخش، گلی تازه و شاداب تهیه کنید.

 • توجه به دمای محیط: گل آنتوریوم باید در محیطی با دمای ۳۰ الی ۳۲ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود. دمای بیشتر باعث سوختن و از بین رفتن برگ‌های گیاه خواهد شد. همچنین دمای کمتر از ۸ الی ۱۰ درجه سانتی‌گراد باعث زرد شدن و ریختن برگ‌های گیاه می‌شود.
 • توجه به سلامت برگ‌ها و ساقه: آنتوریوم برگ‌های سبز نسبتا روشن و ساقه‌ای بلند دارد.
 • توجه به وجود داشتن یا عدم وجود حشرات: قبل از خرید گل به وجود حشره‌ها و آفات روی آن دقت کنید. برخی از این آفات ردی گرده‌ای از خود برجای می‌گذارند و برخی دیگر قابل تشخیص نیستند. برای اطمینان از وجود داشتن یا عدم وجود حشرات باید به رنگ گلبرگ‌ها، برگ و ساقه‌های گیاه، پژمرده نبودن آن‌ها و چسبنده نبودن آن‌ها توجه کنید.
 • توجه به خاک و گلدان: اگر قصد خرید آنتوریوم گلدانی را دارید، باید به زهکشی و اندازه ذرات خاک آن توجه کنید. هرچه خاک گلدان درشت‌تر باشد، گیاه شما سالم‌تر است. همچنین گلدانی که انتخاب می‌کنید، نباید تَرَک یا شکستگی‌ داشته باشد. شکستگی گلدان نشان‌دهنده آسیب‌دیده بودن ریشه گل است.
5 copy

از آنجایی که هر گل ویژگی‌ها و مشخصات منحصربه‌فردی دارد، باید هنگام خرید و نگهداری از هر کدام از آن‌ها به نکات مختلفی مانند نور و دمای محیط و … توجه کرد. در مقاله چطور گل تازه بخریم؟ و چطور گل خود را به مدت طولانی تری تازه نگهداریم به نکات مهم انتخاب، خرید و نگهداری گل تازه اشاره کرده‌ایم.

 

نگهداری از گل آنتوریوم

گل‌های آنتریوم بسته به نوعشان، شرایط نگهداری و نیازهای متفاوتی دارند. فراهم کردن شرایط نگهداری از گل آنتوریوم، مانند تامین نور مناسب گل آنتوریوم و آبیاری این گل، به تقویت گلدهی گل آنتوریوم کمک می‌کند. در این بخش از مقاله معرفی گل آنتوریوم، ابتدا به نحوه نگهداری از گل آنتوریوم و سپس به نکاتی درباره کاشت آنتوریوم می‌پردازیم.

معرفی گل آنتوریوم+ راهنمای خرید و نگهداری از گل آنتوریوم
 • نور مناسب آنتوریوم:

آنتریوم را باید در محیط‌های روشن اما دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کرد. بهترین مکان برای قرار دادن این گل، پشت پنجره است. اگر گل خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید برگ‌های آن به سرعت خواهند سوخت.

 •  آبیاری گل آنتوریوم:

خاک این گل باید همیشه مرطوب باشد. اما اگر تعداد دفعات آبدهی گل آنتوریوم زیاد باشد، برگ‌ها زرد و به مرور قهوه‌ای خواهند شد. قبل از آب دادن گل آنتریوم مقداری از خاک را با انگشت خود کنار بزنید و آن را بررسی کنید. میزان رطوبت خاک به شما نشان می‌دهد آیا زمان آب دادن گل آنتریوم است یا خیر. غبارپاشی در روزهای گرم تابستان و بهار، آب دادن هفته‌ای یک‌بار در زمستان و هفته‌ای دوبار در بهار و تابستان را نیز فراموش نکنید.

13 copy
 • خاک مناسب آنتوریوم:

اگر آنتریوم گلدانی تهیه می‌کنید، باید به اندازه دانه‌های آن توجه کنید. برای مراقبت از آنتوریوم، باید خاکی با دانه‌های درشت، مانند ترکیب شن و خزه زغال سنگ استفاده کنید. خاک موجود درون گلدان ارکیده نیز برای این گل مناسب است. اگر قصد معرفی گل آنتوریوم به افراد مختلف را دارید، می‌توانید مقداری از خاک مناسب این گل را نیز به آن‌ها تقدیم کنید.

 • دما و رطوبت مناسب آنتوریوم:

این گل در درمای ۱۸ الی ۳۰ درجه رشد خواهد کرد. اگر در مناطق گرم‌ و خشک زندگی می‌کنید برای نگهداری گل آنتوریم در خانه باید از دستگاه‌های مرطوب کننده هوا استفاده کنید. اما اگر در مناطق معتدل و مرطوب مانند شمال ایران زندگی می‌کنید، می‌توانید بدون دغدغه‌ آنتریوم خود را بیرون از منزل نگه دارید.

گلدن مناسب آنتریوم:

از دیگر نکات مهم معرفی گل آنتوریوم و نحوه نگهداری گل آنتوریوم در خانه، جنس گلدان است. برای نگهداری این گل باید گلدانی سفالی و با زهکشی مناسب تهیه کنید. گلدان باید بتواند رطوبت را تاحدودی در خود حفظ کند و مانع از خشک شدن زودهنگام خاک شود. بیرون زدن ریشه‌ها از خاک، از جمله نشانه‌های فرارسیدن زمان تعویض گلدان گل آنتوریوم است.

 • کوددهی گل آنتوریوم:

تهیه کود مناسب گل آنتوریوم، از دیگر نکات مهم در طرز نگهداری از گل آنتوریوم است. کودهای شامل آهن، مس، کبالت، روی و منگنز، نتیروژن، فسفر و پتاسیم برای تقویت گل آنتریوم مناسب هستند. کود گاوی تازه و کود NPK بهترین کود برای گل آنتوریوم است.

 • تکثیر و کاشت گل آنتوریم:

 برای کاشت و تکثیر گل آنتریوم روش‌های مختلفی وجود دارد. کاشت آنتریوم با بذر، تکثیر گل آنتریوم از طریق برگ و قلمه زدن و تکثیر پیاز گل آنتوریوم از روش‌های مختلف تکثیر گل آنتوریوم است. در این قسمت به آموزش تکثیر گل آنتوریوم پرداخته‌ایم. برای آشنایی با طریقه تکثیر گل آنتوریوم مطالعه این بخش از مقاله معرفی گل آنتوریوم را از دست ندهید.

  • تکثیر آنتریوم با قلمه زدن:

برای استفاده  از این روش ابتدا با چاقو یا قیچی‌ای تیز و ضدعفونی شده قسمتی از ساقه گیاه که ۲ الی ۳ بند دارد را جدا کنید. سپس آن را درون خاکی با زهکشی مناسب و مرطوب که ترکیبی از ماسه و پیت ماس است قرار دهید.

  • تکثیر گل آنتوریوم با بذر:

ظرفی با عمق کم و مقداری ورمیکولیت تهیه کنید. بذر را به آرامی عمق ۲ سانتی‌متری ورمیکولیت مرطوب قرار دهید و روی بذر را با خاک بپوشانید. سپس پلاستیکی سوراخ را روی ظرف کشیده و آن را در محیطی با دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد قرار دهید. بعد از جوانه زدن بذرها باید آن‌ها را به گلدان‌هایی جدید منتقل کنید.

10 copy
 • آفات و بیماری‌های گل آنتوریوم:

آنتریوم نیز مانند سایر گیاهان آپارتمانی دچار آفات و بیماری‌های مختلفی می‌شود. به همین دلیل پس از معرفی گل آنتوریوم به معرفی انواع آفات آن پرداخته‌ایم. زردن شدن برگ‌ها و سوختن و قهوه‌ای شدن آن‌ها یا حمله شپشک‌های آردی و کنه‌های عنکبوتی از جمله رایج‌ترین بیمار‌ی‌های این گل است.

 محیط‌های خیلی گرم و تاریک باعث رشد شپشک‌های آردی می‌شوند. این آفات سفید و پودری هستند و از شیره موجود درون ساقه و برگ‌های آنتریوم تغذیه می‌کنند. برای درمان شپشک آردی می‌توانید ۱ قاشق غذاخوری را با نیم‌لیتر آب ترکیب کرده و روی برگ‌های و ساقه‌های گیاه خود اسپری کنید.

کنه تارعنکبوتی نیز مانند شپشک آردی از شیره آنتریوم تغذیه می‌کند. این حشره باعث به وجود آمدن لکه‌های سفید یا زرد روی برگ‌ها و ساقه‌های گیاه می‌شود. برای درمان این آفت می‌توانید از انواع آفت‌کش‌ها یا ترکیبی از مایع ظرفیشویی و آب استفاده کنید.

گل‌های آپارتمانی نماد مقاومت، سرحالی و پر انرژی بودن هستند. به همین دلیل این روزها افراد بسیاری از این گیاهان در منزل خود نگهداری می‌کنند. اگر قصد تهیه گیاهی آپارتمانی و نگهداری از آن را دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای جامع خرید و نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی را از دست ندهید.

معرفی گل آنتوریوم+ راهنمای خرید و نگهداری از گل آنتوریوم

نحوه تازه نگهداشتن گل آنتوریوم برای مدت طولانی تر

آنتریوم شاخه‌ای گلی پرکاربرد و پرطرفدار در دسته گل، باکس یا سبد گل است. برای مراقبت از آنتوریوم های شاخه‌ای روش‌های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

 • استفاده از نوشابه یا حبه قند: قندها باعث تقویت گل و ماندگاری بیشتر آن‌ها می‌شود.
 • برش ساقه گل: ساقه‌های آنتوریوم را به صورت مورب برش دهید. این کار باعث جذب بهتر آب و مواد مغذی می‌شود.
 • استفاده از سرکه یا سفیدکننده‌ها: سرکه و سفیدکننده‌های مختلف باعث از بین رفتن میکروب‌های موجود درون آب و سالم‌تر ماندن گل خواهد شد.
 • نگهداری از آنتوریوم در یخچال: نگهداری از آنتوریوم در یخچال باعث جلوگیری از پژمردگی زود هنگام و افزایش طول عمر گل شما خواهد شد.
8 copy

نتیجه گیری نکات مهم در مورد معرفی گل آنتوریوم

در معرفی گل آنتوریوم باید بگوییم اگر شما در انتخاب گل سخت‌پسند هستید، این گل مناسب شما است. نماد گل آنتوریوم قدردانی و محبت است، به همین دلیل از آن برای تبریک گفتن مناسبت‌هایی مانند روز معلم، روز مادر و روز کارمند استفاده می‌شود. از انواع گل آنتوریم می‌توان به گل‌های گلدانی و شاخه‌ای اشاره کرد که بسته به نیاز خود می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید.

عمر انواع این گل با یکدیگر متفاوت است اما توجه به شرایط نگهداری از گل آنتوریوم مانند تامین نور مناسب گل آنتوریوم و آبیاری گل آنتوریوم باعث اقزایش طول عمر و گلدهی گل آنتوریوم خواهد شد. پس از تامین خاک مناسب برای کاشت گل آنتوریوم می‌توانید نسبت به کاشت گل آنتوریم و تکثیر گل آنتریوم اقدام کنید. برای مراقبت از گل آنتوریوم شاخه‌ای و دسته گل آنتوریم نیز می‌توانید آن‌ها را درون یخچال قرار دهید.

خرید و سفارش انواع گل و گیاه در گلفروشی آنلاین سولین بازار

برای خرید گل آنتریوم و اطلاع از قیمت گل آنتوریوم، گل آنتریوم بنفش و قیمت گل آنتوریوم با گلدان با کارشناسان گلفروشی آنلاین سولین بازار در تماس باشید. با معرفی گل آنتوریوم به عزیزان خود آن‌ها را با گلی پر از حس خوب آشنا کنید. همچنین می‌توانید نظرات و سوال‌های خود درباره بخش های مختلف مانند معرفی گل آنتوریوم را در قسمت دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول شما

1. گل آنتوریوم نشانه چیست؟

نماد گل آنتریوم مهمان‌نوازی، شادی و فراوانی است.

2. آیا گل آنتوریوم سمی است؟

بله. وجود کلسیم اگزالات در بخش‌های مختلف گل آنتوریوم باعث سمی شدن این گل می‌شود.

3. چگونه گل آنتریوم را تکثیر کنیم؟

قلمه زدن و استفاده از دانه گل آنتوریوم از روش‌های مختلف کاشت گل آنتوریوم در گلدان و تکثیر آن است.

4. عمر گل آنتوریوم چقدر است؟

عمر گل آنتوریوم در انواع مختلف آن متفاوت است. به عنوان مثال دوام گل آنتوریوم قرمز دو هفته الی یک ماه و نیم است.

5. طریقه نگهداری از گل آنتریوم چیست؟

این گل در دمای بین ۱۸ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد و در محیط‌های نسبتا مرطوب به خوبی رشد می‌کند. برای مراقبت از گل آنتریوم باید آن را در پشت پنجره و با نور غیرمستقیم قرار دهید. گل آنتوریوم در زمستان باید در محیط منزل نگهداری شود. نحوه نگهداری گل آنتوریوم در تابستان نیز به محیط زندگی شما بستگی دارد. اگر هوای محیط خشک است باید از دستگاه‌های مرطوب‌کننده هوا استفاده کنید. همچنین باید هفته‌ای دو بار نسبت به آب دادن به گل آنتوریوم اقدام کنید.

6. کود مناسب برای گل آنتوریوم چیست؟

کودهای مایع سرشار از فسفر، کود مناسب گل آنتوریوم هستند. کودهای پوکون و گرین گروث نیز کود تقویتی گل آنتوریوم محسوب می‌شوند. Protect plant نیز تقویت‌کننده گل آنتوریوم است.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه
من از روزی که از رشته مدیریت کسب‌ و کار فارغ‌التحصیل شدم، تصمیم گرفتم دنیای خودم و اطرافم رو بهتر کنم. در کنار کار، ورزش و مطالعه مهم‌‌ترین بخش برنامه‌های روزانه من هستن و به عنوان یک کارشناس محتوا، تلاش می‌کنم با قلمم دنیای محتوای فارسی رو قشنگ‌تر کنم.
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟
دیدگاه شما بعد از تائید توسط پشتیبانی سولین بازار نمایش داده خواهد شد .