Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه

۵ مقاله اخیر

۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است

معرفی گل نرگس+ راهنمای خرید و نگهداری

معرفی گل نرگس+ راهنمای خرید گل نرگس+ انواع گل نرگس

درباره گل نرگس

فصل زمستان که می‌آید به یاد گل خوش عطر نرگس می‌افتم، احتمالا شما هم مثل من با شنیدن اسم گل نرگس، رایحه دل‌نشین و رنگ سفید و زرد آن در ذهنتان نقش می‌بندد. اما همان‌طور که می‌دانیم، نمی‌توان این گل را در تمام فصل‌ها تهیه کرد. بهترین زمان برای خرید گل نرگس فصل‌های پاییز و زمستان است. گل نرگس تنوع زیادی دارد و گل نرگس شیراز، گل نرگس بهبهان، گل نرگس هلندی از بهترین انواع گل نرگس هستند.

در معرفی گل نرگس، اول در مورد نماد آن صحبت می کنیم. نماد گل نرگس محبت و دوستی و شروعی دوباره است و می‌توان از نرگس زرد و سفید برای تهیه دسته گل هدیه استفاده کرد. ترکیب گل نرگس پرپر و گل رز قرمز در یک دسته گل تصویری بی‌نظیر می‌سازد. اگر پس از هدیه دادن یا هدیه گرفتن نرگس نگران ماندگاری آن هستید می‌توانید برای نگهداری گل نرگس ساقه آن را برش دهید یا در آب آن مقداری قند و شکر بریزید.

اگر می‌خواهید با قدم گذاشتن در فضای حیاط یا تراس خانه‌تان با گل نرگس روبه‌رو شوید، می‌توانید این گل را در باغچه یا گلدان بکارید. برای تکثیر گل نرگس باید پیازهای آن را در فاصله‌های ۱۵ الی ۲۰ سانتی‌متری در سطح زمین بکارید. به این ترتیب همیشه به گل نرگس ارزان دسترسی خواهید داشت. برای مراقبت از گل کاشته شده در گلدان یا باغچه می‌توانید از انواع کود مناسب گل نرگس استفاده کنید.

با ما همراه باشید. در این مقاله، در مورد معرفی گل نرگس، انواع، نمادها و شرایط نگهداری آن، صحبت خواهیم کرد و به شما در انتخاب و مراقبت از این گل زیبا و دلنشین کمک می کنیم.

سولینت 1

انواع گل نرگس

احتمالا شما هم هنگام خرید گل نرگس، متوجه تنوع در اندازه، شکل و رنگ‌های این گل شده‌اید. رنگ زرد و سفید تنها وجه اشتراک این گل‌ها است. اما هر یک از انواع نرگس در تعداد گل روی هر شاخه، ارتفاع ساقه‌ها و شکل گلبرگ‌ها متفاوت هستند. این بخش از مقاله معرفی گل نرگس برای آشنایی بیشتر شما با انواع مختلف این گل نوشته شده است.

 • معرفی گل نرگس شیراز:

در این بخش، به معرفی گل نرگس شیراز می پردازیم. این گل رایحه‌ای بی‌نظیر و آرامش‌بخش دارد و بیشتر در شهر کازرون کشت می‌شود. نرگس شیراز زرد و سفید با شپیپوری زرد رنگ است و گل‌برگ‌های آن سفید و نازکی دارد. ارتفاع پیاز نرگس شیراز ۳۰ الی ۴۵ سانتی‌متر است. این گل را در اواخر فصل تابستان یا اوایل پاییز می‌کارند و با سردشدن هوا شروع به گل‌دادن می‌کند. نرگس شیراز را به‌صورت شاخه‌ای استفاده می‌کنند. این گل نماد تولدی دوباره و آغازی جدید است.

 • معرفی گل نرگس زرد:

در این بخش به معرفی گل نرگس زرد می پردازیم. این گل با نام انگلیسی تازِتا (Tazetta) شیپوری کوتاه و رایحه‌ای تند و شیرین دارند. روی هر ساقه از نرگس زرد ۲ الی ۲۰ گل وجود دارد. ساقه‌های این گل، قوی و برگ‌های آن پهن است. گل نرگس زرد به صورت شاخه‌ای استفاده می‌شود و نماد محبت و دوستی است. ارتفاع برخی از گونه‌های نرگس زرد ۱۵ الی ۴۵ سانتی‌متر است اما برخی از انواع این گل در شرایط مساعد تا ۶۰ سانتی‌متر نیز می‌رسد. این نرگس برعکس سایر گونه‌های نرگس در آب‌وهوای مرطوب زمستانی و حتی آب‌وهوای گرم و خشک تابستانی رشد می‌کند.

narcissus flowers bouquet6 copy

 • معرفی گل نرگس هلندی:

در این بخش به معرفی گل نرگس هلندی می پردازیم. نرگس هلندی از دیگر انواع قابل معرفی گل نرگس است. این گل زرد رنگ است و در فصل بهار می‌توان آن را برداشت کرد. روی هر شاخه نرگس هلندی که به نرگس شهلا معروف است یک الی پنج گل وجود دارد. این گل رایحه‌ای شیرین دارد. نرگس هلندی از جمله گل‌هایی است که به صورت شاخه‌ای فروخته می‌شود. این گل نماد مهر و شروعی دوباره است.

narges copy

 • معرفی گل نرگس بهبهان:

در این بخش به معرفی گل نرگس بهبهان می پردازیم. ظاهر و رایحه این گل شبیه نرگس شیراز است. نرگس بهبهان از اوایل دی تا اواخر اسفند برداشت می‌شود. این گل به‌صورت شاخه‌ای به فروش می‌رسد. این نوع از نرگس نیز نماد صلح و دوستی است. همچنین مردم  خوزستان، نرگس را نماد امام زمان می‌دانند و برای آن ارزش ویژه‌ای قائل هستند.

 • معرفی گل نرگس پُرپَر:

در این بخش به معرفی گل نرگس پرپر می پردازیم. در مرکز این گل، به جای شیپور چند گلبرگ وجود دارد و بسیار شبیه به گل رز است. ارتفاع ساقه نرگس پرپر به ۳۰ الی ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد و روی هر ساقه از آن ممکن است تا ۲۰ عدد گل وجود داشته باشد.

narges copy
 • معرفی گل نرگس وحشی:

در این بخش به معرفی گل نرگس وحشی می پردازیم. این گل در هر محیطی رشد می‌کند و نسبت به آب‌وهوا حساس نیست. ارتفاع هر ساقه از نرگس وحشی ۲۰ الی ۴۵ سانتی‌متر است و حداقل ۳ گل کوچک روی ساقه آن رشد می‌کند. غنچه‌های این گل معمولا در فصل بهار باز می‌شوند.

 • معرفی گل نرگس شاعری:

این گل، گلبرگ‌های سفید با حاشیه قرمز و شیپوری زردرنگ و رایحه‌ای تند دارد. نرگس شاعری در مناطق سرد سیر رشد می‌کند و در اواخر فصل بهار گل می‌دهد. برخلاف سایر نرگس‌ها، روی هر ساقه از نرگس شاعری تنها یک گل وجود دارد.

narcissus flowers bouquet5 copy
 • معرفی گل نرگس شپیوری مینیاتوری:

این گل‌ها کوچک هستند، گلبرگ‌های سفید یا زرد نازکی دارند و حداکثر ارتفاع ساقه آن‌ها به ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر می‌رسد. گل نرگس شیپوری مینیاتوری را می‌توانید در باغچه یا گلدان بکارید.

 • معرفی گل نرگس تاج شکافته:

این گل ظاهری متفاوت با سایر گل‌های نرگس دارد و شاید در در نگاه اول آن را با گل ختمی اشتباه بگیرید. شیپورهای نرگس تاج شکافته باز و آزاد هستند. ارتفاع ساقه‌های این گل حداکثر ۶۰ سانتی‌متر است.

 • معرفی گل نرگس سه‌گانه:

از دیگر انواع قابل معرفی گل نرگس است. به گل اشک فرشته معروف است. روی هر ساقه آن حداقل ۲گل در هم پیچیده وجود دارد. ارتفاع ساقه نرگس سه‌گانه ۱۵ الی ۳۵ سانتی‌متر است. گلبرگ‌های آن به سمت پایین خم شده‌اند.

معرفی گل نرگس+ راهنمای خرید گل نرگس+ انواع گل نرگس+ نماد گل نرگس

نکات مهم خرید گل نرگس

برای خرید نرگس تازه، به گلفروشی که وارد شدید، به رنگ گل و ساقه یا دمای محیط گلفروشی توجه کنید. از گل‌فروش بخواهید که در مورد معرفی گل نرگس و نحوه مراقبت از آن توضیح دهد. اگر قصد خرید گل نرگس شیراز یا گل نرگس بهبهان را دارید، تاریخ برداشت گل‌ها از مزارع را از فروشنده بپرسید. پس از انتخاب گل مد نظر خود به پایین ساقه گل‌ها نگاه کنید، نباید ساقه گل به داخل جمع شده باشد، چرا که آب‌رسانی به گل، به درستی انجام نمی‌شود. رنگ گل‌برگ‌ها نباید تیره باشد یا به داخل جمع شده باشند. تیره بودن گلبرگ نشان‌دهنده تازه نبودن گل است.

به دمای گل‌فروشی دقت کنید. محیط‌های گرم عمر نرگس را کم می‌کنند. بنابراین بهتر است گل را از مکان‌های خنک تهیه کنید. زردبودن ساقه‌های نرگس نشان‌دهنده عمر زیاد گل است. آب‌رسانی در این گل‌ها به خوبی انجام نمی‌شود و به سرعت پژمرده می‌شوند. هنگام خرید گل نرگس به تعداد گل بازشده و تعداد غنچه‌های روی هر شاخه دقت کنید. بهتر است گلی که انتخاب می‌کنید نیمه باز باشد. برخی از گل‌های نرگس ممکن است هرگز باز نشوند.

narcissus flowers bouquet4 copy

چطور گل نرگس شاخه بریده را برای مدت‌ طولانی‌تری نگه‌ داریم؟

برای نگهداری نرگس در گلدان، پس از خرید این گل، باید نرگس را از سایر گل‌ها جدا نگهدارید. زیرا درون ساقه‌های نرگس شیره‌ای سمی وجود دارد که اگر وارد ساقه سایر گل‌ها شود عمرشان را کاهش می‌دهد. نرگس گلی سرمادوست و به دمای آب و محیط حساس است. بنابراین توصیه می‌شود نرگس را در اتاقی با دمای ۲۵درجه سانتی‌گراد و آب با دمای ۳۴درجه سانتی‌گراد نگه‌دارید. 

برای ماندگاری بیشتر گل‌های نرگس می‌توانید محلول مخصوص آن را از گل‌فروشی‌ها تهیه کنید یا هر دو روز یک‌بار پایین ساقه آن را کوتاه کنید تا آب به‌راحتی به گل‌ها برسد. زاویه برش ساقه گل‌ها باید ۴۵درجه باشد و به کمک قیچی باغبانی یا چاقویی تیز انجام شود تا ساقه نرگس له نشود. برای تغذیه بهتر گل می‌توانید از قند یا ترکیب سرکه و شکر استفاده کنید. اگر یکی از گل‌های نرگس شما پژمرده شود باید آن را از سایر شاخه‌ها دور نگه‌دارید. در مقاله راهنمای خرید گل تازه و تازه نگه‌داشتن گل برای مدت طولانی، روش‌های مختلفی برای حفظ تازگی گل‌ها به شما معرفی کرده‌ایم.

narges–3 copy

گل نرگس را در چه مناسبت هایی می‌ توان هدیه داد؟

بعد از معرفی گل نرگس، لازم است بدانیم، برای هدیه‌دادن در فصول سرد سال نرگس انتخاب مناسبی است. این گل با انتقال حس دوستی و محبت می‌تواند به رابطه شما و عزیزانتان انرژی خاصی منتقل کند. گل نرگس احساس غربت را از ذهن افراد دور می‌کند، به همین دلیل برای هدیه دادن به افرادی که دلتنگشان هستیم انتخاب مناسبی است. 

اگر می‌خواهید به کسی نرگس هدیه دهید، بهتر است دسته گل آن را تهیه کنید چرا که به باور برخی مردم، یک شاخه گل نرگس نماد تنهایی است و حس خوبی به افراد منتقل نمی‌کند. برای اطلاع از قیمت دسته گل نرگس و خرید آنلاین گل با کارشناسان گلفروشی آنلاین سولین بازار در تماس باشید. اگر قصد تهیه گل هدیه روز مادر یا گل هدیه روز پدر یا باکس گل هدیه را دارید  اما نمی‌دانید ترکیب کدام گل‌ها جذاب‌تر است مقاله راهنمای کامل انتخاب گل برای هر مناسبتی راهنمای کاملی برای شماست.

narcissus flowers bouqu1et copy

نحوه مراقبت از گل نرگس در خانه

اگر می‌خواهید نرگس را در باغچه یا گلدان بکارید، باید پیاز آن را تهیه کنید. توجه داشته باشید که نرگس گلی سرمادوست است و باید آن را در فصل‌های خنک سال کاشت. به همین دلیل باید پیازهای آن یک دوره سرما را تجربه کنند. برای کاشت و پرورش اصولی نرگس، در این بخش از مقاله معرفی گل نرگس به خاک، آب و نور مناسب این گل اشاره کرده‌ایم، همراه ما باشید.

narges–caring–1 copy

 • خاک مناسب گل نرگس: خاک مناسب نرگس باید سرشار از مواد آلی و کمپوست باشد و بافت متوسط و سبکی داشته باشد. وجود پتاسیم و نیتروژن در خاک به رشد این گل کمک می‌کند.
 • آب: آبیاری گل نرگس باید به طور منظم و در فصول بهار و پاییز انجام شود. اگر باغچه‌ یا گلدان‌هایتان در فصل زمستان از آب باران یا برف تغذیه نمی‌کنند، در این فصل نیز باید به نرگس‌های کاشته شده آب دهید. در فصل تابستان‌ پیاز گل نرگس به خواب می‌رود و نیازی به آبیاری نیست.
 • کود مناسب گل نرگس: اگر رشد نرگس شما کم است، از کودهایی با نیتروژن کم و پتاسیم زیاد استفاده کنید. بهترین زمان استفاده از کود زمان گل‌دهی و فصل پاییز است. برای تقویت نرگس، کودهای مایع که اوره کمی دارند را به خاک مرطوب اضافه کنید. حجم زیاد اوره در برخی از کودها باعث رشد بیش از حد ساقه‌های نرگس و کاهش تعداد گل‌ها روی هر شاخه می‌شود.
narges–caring–2 copy
 • نور مناسب گل نرگس: گل نرگس، روزانه به شش الی هشت ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارد. اما در نور کم هم می‌تواند رشدکند. اگر به نور خورشید دسترسی ندارید می‌توانید از لامپ‌های پرنور کمک بگیرید. به محض گل دادن، باید گیاه را از نور مستقیم خورشید دور کرد.
 • آفات و بیماری‌های گل نرگس: نرگس نیز مانند سایر گل و گیاهان از حمله آفات در امان نیست. مهم‌ترین آفت‌های این گل عبارت‌اند از برگ‌خوار، کنه فلس پیاز نرگس، شته و مگس پیاز. برای مقابله با این آفات می‌توان از سموم فسفردار، کنه‌کش‌ها و حشره‌کش‌ها استفاده کرد. دمای هوا و میزان آبیاری تاثیر مستقیمی بر بیمارشدن نرگس دارد.
 • کاشت گل نرگس: برای کاشت نرگس در گلدان، باید انتهای پیازها را دو ساعت در آب ولرم قرار دهید. گلدان انتخابی شما باید سنگین باشد. گلدان‌های سفالی که حداقل ۱۸ سانتی‌متر ارتفاع دارند انتخاب مناسبی هستند. درون نیمی از گلدان خاک بریزید و پیاز نرگس را درون آن قرار دهید. دو سوم پیاز را با خاک بپوشانید. توجه کنید که نوک پیاز به سمت بالا باشد. سپس روی آن مقداری آب بریزید و در مکانی گرم و زیر نور خورشید قرار دهید.
معرفی گل نرگس+ راهنمای خرید گل نرگس+ انواع گل نرگس+ نماد گل نرگس

نتیجه گیری درباره معرفی گل نرگس

در این مقاله به معرفی گل نرگس، انواع آن و شرایط نگهداری و پرورش آن پرداختیم. گل نرگس شیراز، گل نرگس هلندی، گل نرگس بهبهان و گل نرگس پرپر و گل نرگس زرد از جمله پرطرفدارترین گل‌های نرگس در ایران هستند. خرید گل نرگس انرژی‌بخش است به همین دلیل بسیاری از افراد برای مراسم‌های مختلف از انواع گل نرگس در دسته گل‌ هدیه خود استفاده می‌کنند.

 برای افزایش طول عمر و نگهداری نرگس در گلدان می‌توانید مقداری شکر یا نوشابه درون آبی که ساقه گل در آن قرار دارد حل کنید. اگر ساقه‌های گل شما بلند است و آب به راحتی به گل‌برگ‌ها نمی‌رسد می‌توانید ساقه گل را با قیچی باغبانی یا چاقویی تیز برش دهید. اگر می‌خواهید این گل را در خانه خود پرورش دهید، می‌توانید آن را در گلدان یا باغچه بکارید. زمان مناسب کاشت گل نرگس اواخر تابستان و اوایل فصل پاییز است. 

معرفی گل نرگس+ راهنمای خرید گل نرگس+ انواع گل نرگس+ نماد گل نرگس

گل نرگس بذر ندارد و باید پیاز آن را در خاک مناسب بکارید. برای مراقبت از گل نرگس باید توجه کنید نور و آب کافی به پیاز گل برسد. اگر گلی که درون باغچه یا گلدان کاشته‌اید با آفت‌های مانند تخم عنکبوت، کرم و حلزون یا کپک مواجه شود می‌توانید از انواع سم‌زداها، بسته به نوع آفت، استفاده کنید.

نرگس، گل مقاومی است و برای پرورش آن استفاده از کود الزامی نیست. درصورتی‌که مجبور به استفاده کردن از کود باشید، باید از کودهای بدون اوره و کودهایی با درصد کم نیتروژن و درصد پتاسیم بالا استفاده کنید. برای فراهم کردن شرایط دما و رطوبت مورد نیاز نرگس‌ می‌توانید از دماسنج استفاده کنید و هنگام مشاهده خاک نیمه خشک مقداری آب روی خاک بپاشید.

خرید انواع گل و گیاه ارزان قیمت از گلفروشی آنلاین سولین بازار

نرگس ماده‌ای سمی به نام اگزالیک اسید دارد که ممکن است هنگام تماس با پوست باعث حساسیت شود. همچنین این ماده برای حیوانات خانگی ضرر دارد و نباید این گل را در دسترس آن‌‌ها قرار داد. از دم‌نوش نرگس برای ضدعفونی کردن بدن، درمان مشکلات تنفسی و بهبود دردهای مفصلی استفاده می‌شود. بوییدن این گل نیز به تقویت مغز و کاهش سردرد و رفع گرفتگی بینی و متوقف کردن رشد سلول‌های سرطانی کمک می‌کند. استفاده از دم‌نوش نرگس برای افراد گرم مزاج مضر است و باعث بروز سردردهای شدید می‌شود.

بهترین نوع نرگس کدام است؟

نرگس شیراز و نرگس بهبهان از بهترین انواع گل نرگس هستند.

گل نرگس نماد چیست؟

این گل نماد مهر، محبت، دوستی و شروعی جدید است.

خاک مناسب نرگس چه خاکی است؟

خاک‌های سبک و حاوی مقداری نیتروژن و پتاسیم خاک مناسب نرگس هستند.

آیا می‌توان از کود برای نرگس استفاده کرد؟

بله، شما می‌توانید از کودهایی فسفردار، نیتروژن‌دار یا پتاسیم‌دار برای کاشت و نگهداری نرگس استفاده کنید.

چگونه پیاز نرگس بدون ریشه را بکاریم؟

برای کاشت پیاز گل نرگس که ریشه ندارد، باید آن را در خاک سبک بکارید.

زمان مناسب برای کاشت نرگس چه فصلی است؟

بهترین زمان برای کاشت گل نرگس اوایل آبان ماه و نیمه‌های پاییز است.

آیا نرگس سمی است؟

نرگس برای انسان‌ها سمی نیست اما اگزالیک اسید موجود در این گل می‌تواند به مسموم شدن حیوانات خانگی منجر شود.

پیاز نرگس را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

پیاز نرگس را می‌توان از گل‌فروشی‌ها یا مزارع نرگس تهیه کرد.

پیاز نرگس را چگونه بکاریم؟

پیاز این گل را در خاکی نیمه‌خشک و در دمای ۲۰ الی ۲۷درجه سانتی‌گراد بکارید. این پیاز باید یک دوره دو الی سه ماهه در تاریکی مطلق قرار بگیرد تا به خوبی گل دهد.

چه گلدانی برای کاشت گل نرگس مناسب است؟

برای کاشت نرگس گلدان شما باید سنگین باشد، مانند گلدان‌های سفالی. همچنین حداقل عمق گلدان باید ۱۸ سانتی‌متر باشد.

قیمت یک دسته نرگس چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت گل نرگس با کارشناسان مجموعه سولین بازار در ارتباط باشید.

پیاز گل نرگس را چگونه نگه‌داری کنیم؟

پیاز این گل باید در فضایی تاریک نگه‌داری شود. می‌توانید آن را در نایلون‌های مشکی قرار دهید.

آیا گل نرگس خاصیت درمانی دارد؟

بله، از دم‌نوش گل نرگس برای تقویت سینوس‌ها، جلوگیری از افسردگی و آرامش ذهن، بهبود عملکرد گوارش و تقویت بینایی استفاده می‌شود.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه
من از روزی که از رشته مدیریت کسب‌ و کار فارغ‌التحصیل شدم، تصمیم گرفتم دنیای خودم و اطرافم رو بهتر کنم. در کنار کار، ورزش و مطالعه مهم‌‌ترین بخش برنامه‌های روزانه من هستن و به عنوان یک کارشناس محتوا، تلاش می‌کنم با قلمم دنیای محتوای فارسی رو قشنگ‌تر کنم.
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟
دیدگاه شما بعد از تائید توسط پشتیبانی سولین بازار نمایش داده خواهد شد .

  علی اسلامی 1402-09-03 پاسخ

  سلام. مقاله بسیار مفیدی بود.

  شیدا 1402-10-11 پاسخ

  سلام و درود. آفات و بیماری های رایج گل نرگس چیه؟

  مریم بانو 1402-10-29 پاسخ

  بهتره گل نرگس رو کجای خونه قرار بدیم؟

  مهربانو کدیور 1402-12-21 پاسخ

  ممنون از مقاله آموزنده شما. من همیشه دوست داشتم گل نرگس را در خانه داشته باشم، اما اطلاعات کافی برای نگهداری از اون نداشتم.

  ساناز عراقی 1403-01-02 پاسخ

  عالی. یه سوال دارم: نرگس در برابر سرما مقاومه