Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه

۵ مقاله اخیر

۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است

تشخیص بیماری ها و آفات گیاهان آپارتمانی

انواع بیماری ها و آفات گیاهان آپارتمانی و راه های درمان خانگی

احتمالا شما هم گیاهانی در خانه دارید که به فکر تامین نور و آبیاری درست آن هستید. به میزان کوددهی و تعویض گلدان آن هم توجه می کنید که گیاه سالم و شادابی داشته باشید. اما در بعضی از مواقع همه اصول مراقبتی را به درستی رعایت کرده اید، اما گیاه شماحال خوبی ندارد، مثلا برگ آن زرد شده، ریشه ها می پوسد، برگ ها می ریزند؛ در این زمان به احتمال زیاد گیاه شما دچار آفت و یا بیماری شده است. شما هم سریع باید وارد عمل شوید. اگر اطلاعات زیادی در این مورد ندارید، مجله سولین بازار به کمک شما می آید.

همانطور که می دانید، گیاهان یکی از عوامل ایجاد حس خوب در محیط هستند. اما بروز انواع آفات گیاهان می‌تواند باعث از بین رفتن گیاه و انتقال انرژی منفی شود. از علائم مختلف بیماری های گیاهان آپارتمانی می‌توان به زرد شدن، لک شدن و ریختن برگ‌های گیاه اشاره کرد. وجود حشراتی مانند شته‌ها و کرم‌ها روی گیاه یا درون خاک گلدان از دیگر نشانه‌های وجود انواع آفت گل و گیاه است.

سولینت | خرید و سفارش انواع گل و گیاه آپارتمانی در گلفروشی آنلاین سولین بازار

برای جلوگیری از آفت گیاهان آپارتمانی باید به موارد مختلفی مانند نور مناسب گیاه، کود، خاک و آبیاری گیاه توجه کرد. برای درمان بیماری گیاه می‌توانید از انواع آفت کش هایی که در مقاله حاضر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم، استفاده کنید. اگر برایتان سوال است که آفت گیاهان خانگی چه نشانه‌هایی دارد یا چگونه می‌توان آن‌ها را درمان کرد یا می‌خواهید با آفت کش در گیاهان آشنا شوید، با ما همراه باشید.

yellow leaf

 

انواع آفات گیاهان آپارتمانی

بسیاری از گیاهان آپارتمانی در برابر انواع آفت گل و گیاه مقاوم هستند. اما در برخی از مواقع ممکن است گیاه شما با انواع آفات گیاهی مواجه شود. پس قبل از اینکه نسبت به خرید گیاهان آپارتمانی اقدامی کنید، باید در مورد انواع آفت گیاهان آپارتمانی و نحوه استفاده از درمان خانگی آفت گیاهان شناخت پیدا کنید و این  می‌تواند به رشد و سلامت گیاه شما کمک کند. در این بخش از مقاله بیماری‌ها و آفات گیاهان آپارتمانی هر یک از این موارد را برای شما شرح داده‌ایم.

 • آفات گیاهان آپارتمانی، کنه زنگار:

کنه زنگار، Rust Mite، نوعی از آفات شایع گیاهان آپارتمانی هستند که به صورت گروهی به گیاه حمله می‌کنند و مواد غذایی پایین برگ را می‌کند و سپس به سمت نوک برگ حرکت می‌کنند. برای جلوگیری از ابتلای گیاه به این آفت، بهتر است از خاک باغچه استفاده نکنید. تنظیم کردن میزان رطوبت و دمای محیط نیز مانع از بروز این آفت خواهد شد.

 برای درمان کنه زنگار می‌توانید عنکبوتی روی برگ‌های گیاه خود قرار دهید تا کنه‌ها را به دام بیاندازد. همچنین می‌توانید مقداری روغن کانولا روی برگ‌های گیاه خود اسپری کنید. این آفت روی گیاهانی از جمله فیکوس‌ها دیده می‌شود.

Rust Mite copy
 • آفات گیاهان آپارتمانی، عنکبوت قرمز خالدار:

اگر روی گیاه سرخس، کاکتوس یا شفلرای خود لکه‌های قهوه‌ای رنگ می‌بینید احتمال دارد عنکبوت قرمز خالدار، Spotted Spider، به گیاهتان حمله کرده باشد. این حشره از تارهای سفید و نازکی روی گیاه شما ایجاد می‌کند و به‌ سرعت آن را از بین می‌برد.

 برای جلوگیری از رشد انواع آفت گیاهی، به ویژه عنکبوت قرمز خالدار، هر چند روز یکبار برگ‌های گیاه خود را دستمال کرده و گرد و خاک روی آن را پاک کنید. تنظیم کردن دما و رطوبت محیط نیز برای جلوگیری از رشد این آفت مفید است. برای درمان خانگی آفت گیاهان آپارتمانی، برگ‌هایی که عنکبوت قرمز خالدار روی آن‌ها قرار دارد را جدا کنید. سپس مقداری اسپری کنه‌کش را روی گیاه بپاشید. این آفت به گیاهانی مانند سیکاس حمله می‌کند.

redspider copy
 • آفات گیاهان آپارتمانی، شته:

شته، Aphid ، از جمله رایج‌ترین انواع آفات گیاهان آپارتمانی است که به سطح گیاهانی مانند سانسوریا یا انواع بونسای می‌چسبد و شیره موجود در گیاه را می‌کند. با گذر زمان سطح برگ و ساقه‌های گیاه چسبناک خواهد شد. برای جلوگیری از رشد انواع آفات گیاهی، به ویژه شته‌ها، روزانه برگ‌های گیاه خود را بررسی کنید. اگر این نوع از حشرات را روی گیاه خود مشاهده کردید کافی است مقداری آب گرم و صابون را با یکدیگر ترکیب کرده و به برگ‌های خود اسپری کنید.

 • آفات گیاهان آپارتمانی، شپشک آردی:

از دیگر آفت گیاهان خانگی‌ای از جمله شمعدانی می‌توان به شپشک آردی، flour weevil، اشاره کرد. این نوع از آفت گیاهان آپارتمانی، نسبت به سایر آفات گیاهان آپارتمانی اندازه بزرگتری دارد و شیره گیاه را می‌مکند. از مهم‌ترین علائم حضور شپشک آردی می‌توان به زرد شدن برگ‌ها، وجود سفیدک روی برگ‌های گیاه یا ریختن برگ‌ها اشاره کرد.

برای درمان آفت گیاهان آپارتمانی به ویژه شپشک آردی مقداری آب روی گیاه اسپری کنید و حشرات را با دست جدا کنید. اگر تعداد شپشک‌ها زیاد است، باید از انواع آفت کش ها استفاده کنید.

flour weevil–1 copy
 • آفات گیاهان آپارتمانی، مگس سیاه و پشه قارچ:

 این حشره‌ها از شایع‌ترین انواع آفات گیاهان آپارتمانی است. مگس سیاه و پشه قارچ، Fungus Gnat، از مواد آلی و رطوبت موجود در خاک گیاه تغذیه می‌کنند. برای جلوگیری از رشد و گسترش این حشره‌ها روی گیاهانی مانند آگلونما باید سطح روی خاک را خشک نگه دارید. همچنین می‌توانید از پیرتروئید یا سموم حاوی پیرترین استفاده کنید.

Fungus Gnat copy

 • آفات گیاهان آپارتمانی، لیسک‌ها و حلزون‌ها:

لیسه، لیسک ها یا حلزون‌ها که به انگلیسی slug یا Snail نام دارند، سوراخ‌های بزرگی روی برگ‌های گیاهانی از جمله بابا آدم ایجاد می‌کنند. این حشره‌ها معمولا شب‌ها روی گیاه حرکت می‌کنند. بنابراین ممکن است روز اصلا آن‌ها را نبینید. اما اگر کمی دقت کنید رد ژله‌ای شکلی از آن‌ها خواهید دید. برای درمان این نوع از آفات گیاهان آپارتمانی لازم است حلزون‌ها را با دست جدا کنید و آن‌ها را به محیطی بیرون از گلدان منتقل کنید.

slug snail copy
 • آفات گیاهان آپارتمانی، حشرات فلسی:

حشره فلسی یا لاکزا، Order Hemiptera، حشره‌ای با پوسته سخت قهوه‌ای است که به ساقه و برگ‌های گیاه می‌چسبد. این حشره‌ها با تغذیه از شیره گیاه سطح گیاه را چسبناک می‌کند. برای از بین بردن لاکزاها می‌توانید با دست این حشره‌ها جدا کنید. سپس پنبه‌ای آغشته به الکل را روی سطح گیاه بکشید.

همچنین می‌توانید با استفاده از انواع آفت کش گیاهان آپارتمانی این حشره‌ها را از بین ببرید. سپس با یک دستمال مرطوب سطح گیاه را تمیز کنید. این نوع از آفات گیاهان آپارتمانی روی گیاهانی مانند گیاه آگلونما رشد می‌کند.

 • آفات گیاهان آپارتمانی، کرم‌های برگ‌خوار:

 این نوع از آفات گیاهان آپارتمانی با جویدن برگ‌ها و قسمت‌های هوایی گیاه باعث از بین رفتن آن می‌شوند. کرم‌های برگ‌خوار، Armyworm، از طریق خاک آلود یا تخم‌ریزی پروانه‌ها روی گیاه به وجود می‌آیند و رشد می‌کنند. در برخی از موافع اندازه این کرم‌ها به ۵ سانتی‌متر می‌رسد.

 برای کنترل آفات گیاهان آپارتمانی و  از بین بردن آن‌ها، به ویژه کرم برگ‌خوار می‌توانید آن‌ها را با دست از گیاه جدا کنید یا از آفت کش گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. از مهم‌ترین آفت کش در گیاهان برای نابود کردن کرم برگ‌خوار موجود روی گل آنتریوم، می‌توان به دیازینون اشاره کرد.

Armyworm copy
 • آفات گیاهان آپارتمانی، تریپس‌ها:

تریپس‌ها ، Thrips، حشره‌هایی ریز و بالدار هستند. این نوع از آفت گیاهان آپارتمانی روی گیاه می‌چرخند و از شیره آن تغذیه می‌کنند. اگر روی گیاه نخل ماداگاسکار خود نقاط ریز و نقره‌ای رنگی می‌بینید احتمال دارد تریپس‌ها روی گیاه شما رشد کرده باشند. این حشره باعث پیچیدگی برگ‌ها و بدشکل و کوچک شدن و ریزش آن‌ها می‌شود. برای درمان تریپس‌ها می‌توانید از انواع سموم آفت کش گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

Thrips copy
 • آفات گیاهان آپارتمانی، آفیدز:

آفیدزها،Aphids ، از جمله انواع آفت های گیاهان آپارتمانی و حشره‌های شبیه به شپش و با رنگ‌های قرمز، صورتی یا سیاه هستند. آفیدزها بیشتر روی نوک و ریشه گیاه رشد می‌‌کنند و شیره گیاه را می‌مکند. گیاهانی مانند دیفن باخیا، سرخس و پیچک هیلا در معرض حمله این آفت گیاهی هستند. برای درمان این نوع از بیماری های گیاهان، مقدار آب گرم و صابون را با یکدیگر مخلوط کرده و سپس روی گیاه اسپری کنید.

Aphids copy

بسیاری از گیاهان آپارتمانی هنگام خرید بیمار هستند اما علائم مشخصی ندارند و به مرور متوجه بیماری‌های آن‌ها می‌شوید. برای جلوگیری خرید گیاهان بیمار، از مطالعه نکته‌های مقاله راهنمای کامل خرید و نگهداری گل و گیاه آپارتمانی غافل نشوید.

انواع بیماری های گیاهان آپارتمانی

برای نگهداری از گیاهان در فضای بسته باید به نور، خاک، آب و کود مورد نیاز آن‌ها توجه کرد. در صورت عدم رعایت هر یک از این موارد گیاه شما بیمار خواهد شد. از مهم‌ترین علائم بیماری های گیاهان آپارتمانی می‌توان به کم‌پشت شدن یا پرپشت شدن غیر عادی گل‌ها، ریزش‌ برگ‌ها یا زرد شدن آن‌ها اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر با این بیماری‌ها و درمان بیماری گیاه از خواندن این بخش از مقاله غافل نشوید.

 • لکه برگی:

 لکه برگی از جمله بیماری‌های قارچی – باکتریایی گیاهان آپارتمانی است. در این بیماری، لکه‌های زرد یا قهوه‌ای رنگ روی برگ‌های گیاه ظاهر می‌شوند. علت به وجود آمدن این بیماری پاشیدن آب روی سطح برگ یا حمله کنه به گیاه است. برای درمان بیماری گیاهان ابتدا برگ‌های لکه‌دار را جدا کرده و سپس با استفاده از سم مانکوزب گیاه را ضدعفونی کنید.

natures vibrant palette closeup leaf with striking red spots 1099965 12085 copy
 • پوسیدگی ریشه:

از مهم‌ترین علل به وجود آمدن این بیماری می‌توان به آبیاری بیش از حد گیاه و وجود قارچ اشاره کرد. برای تشخیص این نوع از بیماری های گیاهان آپارتمانی پس از آبیاری به گیاه خود دقت کنید. اگر همچنان بعد از آبیاری پژمرده و بی‌حال به نظر می‌رسد ممکن است به بیماری پوسیدگی ریشه مبتلا شده باشد.

زرد شدن ناگهانی گیاه از دیگر علائم بیماری های رایج گیاهان آپارتمانی است. آبیاری منظم و زهکشی مناسب خاک از عوامل موثر در پیشگیری از بروز بیماری پوسیدگی ریشه است. برای درمان این بیماری کافی است گیاه از گلدان در آورده و قسمت‌های پوسیده ریشه آن را جدا کنید. سپس گیاه را درون خاک و گلدان جدید بکارید. اگر قصد استفاده از سموم شیمایی را دارید، از قارچ‌کشی مانند رورال تی‌ اس استفاده کنید.

root rot copy
 • افتادن برگ‌ها:

در برخی از موارد افتادن برگ‌های قدیمی‌تر گیاه طبیعی است. اما در برخی از موارد نشانه وجود بیماری است. اصلی‌ترین علت بروز این نوع از بیماری های فیزیولوژیک گیاهان، وارد شدن شوک به گیاه، کاهش رطوبت محیط و خاک، آسیب فیزیکی، وجود آفت و کم بودن نور است.

اگر گیاه خود را تازه خریده‌اید، افتادن برگ می‌تواند به دلیل تغییر محیط باشد. در غیر این صورت دما، رطوبت و نور محیط را متناسب با گیاه خود باید تغییر دهید. برای درمان بیماری گیاهان، خاک گیاه را در هر دوره از رشد عوض کنید. همچنین گیاه را، بسته به نوع آن، در محیط‌های خیلی گرم یا در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

falling leaf copy
 • سفیدک کرکی:

عامل ایجاد بیماری سفیدک کرکی وجود قارچ است. این بیماری باعث ایجاد لکه‌های سفید، زرد یا قهوه‌ای روی برگ‌های گیاه می‌شود. در صورتی که محیط نگهداری از گیاه شما مرطوب باشد، کرک‌های خاکستری رنگی پشت برگ‌های گیاه و درست در محل لکه‌ها به وجود می‌آید. با پیشرفت این بیماری برگ‌های گیاه به مرور تغییر رنگ می‌دهند و می‌ریزند.

برای درمان بیماری قارچی گیاهان ابتدا باید برگ آلوده را از گیاه جدا کرده و سپس با استفاده از قارچ‌کشی مانند مانکوزب گیاه را ضد عفونی کنید. با زهکشی و تامین رطوبت مورد نیاز گیاه، از گیاه آپارتمانی خود در برابر بروز این بیماری محافظت کنید.

closeup leaf with yellow spots possibly due fungal infection insect damage 1099965 11684 copy
 • سفیدک پودری:

ممکن است شما هم پودرهای سفید روی گیاه خود را دیده باشید. سفیدک پودری از جمله رایج‌ترین بیماری‌های قارچی گیاهان آپارتمانی است. وجود این پودر روی گیاه باعث زرد و خشک شدن برگ‌ها و کم شدن سرعت یا توقف رشد گیاه می‌شود. همچنین این بیماری با فر کردن برگ‌های گیاه مانع از رشد جوانه‌های آن خواهد شد.

برای درمان بیماری قارچی گیاهان یا سفیدک پودری ابتدا برگ‌های بیمار گیاه را جدا کرده، سپس با استفاده از قارچ‌کش‌هایی مانند بنومیل یا کاراتان آن را ضد عفونی کنید.

devastating impact phylloxera infestations commercial grapevines understanding galls 1034537 57160

 

درمان آفات و بیماری گیاه شفلرا

شفلرا گیاهی گرمسیری و سازگار با محیط خانه و آپارتمان است. علی‌رغم سازگار بودن این گیاه با محیط‌ها مختلف اگر از آن غافل شوید ممکن است به بیماری های رایج گیاهان آپارتمانی مبتلا شود. پس از خرید گل شفلرا به میزان آبیاری، میزان نور، خاک مناسب و تهویه هوای مناسب باید توجه کنید تا گیاه شما دچار آفات شایع گیاهان آپارتمانی نشود.

شفلرا به نور زیاد اما غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. نور بیش از حد باعث کج شدن گیاه و نور کم باعث توقف رشد گیاه می‌شود. خاک شفلرا باید غنی و سرشار از نیتروژن، فسفر و پتاسیم باشد. در غیر این صورت گیاه برگ نخواهد داد. در این بخش از مقاله آفات گیاهان آپارتمانی به آفات گیاه شفلرا و درمان بیماری گیاه اشاره کرده‌ایم. رایج‌ترین بیماری‌های این گیاه عبارتند از:

withered leaves fiddle figs ficus lyrata generative ai 21085 28381 copy 1
 • زرد شدن برگ‌های شفلرا: در برخی از مواقع زرد شدن برگ‌های گیاه از جمله بیماری های فیزیولوژیک گیاهان و به معنای تمام شدن عمر مفیدشان است. اما در برخی از مواقع آبیاری بیش از حد و نداشتن زهکشی مناسب، کوددهی بیش از حد یا کمبود مواد غذایی موجود در خاک باعث زرد شدن برگ‌های شفلرا می‌شود. برای جلوگیری از زرد شدن برگ گیاه به عنوان یکی از بیماری های رایج گیاهان آپارتمانی، باید آبیاری و کوددهی را با فاصله زمانی مشخصی انجام دهید.
 • از دیگر انواع آفات گیاهان زینتی، می‌توان به بیماری‌های قارچی گیاه شفلرا اشاره کرد. رطوبت بالای محیط و تهویه نامناسب از جمله علل به وجود آمدن قارچ روی گیاه شفلرا است. برای درمان قارچ گیاه شفلرا، برگ‌های آلوده را جدا کنید و سپس با استفاده از سموم قارچ‌کش گیاه خود را ضدعفونی کنید. یک قاشق چای‌خوری قارچ‌کش مانکوزب را در یک لیتر آب حل کنید. سپس مقداری از آن را پس از آبیاری خاک روی قسمت‌های آلوده گیاه اسپری کنید. هر ۷ روز یکبار این کار را تکرار کنید تا تمام قارچ‌ها و اثرشان از بین برود.

نکته: در این شرایط اگر امکانش بود، حتما گلدان گیاه را عوض کنید و با مشورت کارشناسان گل و گیاه، اقدام به خرید گلدان مناسب گیاه خود کنید.

 • چسبناک شدن گیاه شفلرا، به دلیل حمله انواع آفات مانند شته‌ها و شپشک آردی است. چسبناک شدن گیاه باعث از جذب شدن سایر حشره‌ها و از بین رفتن سریع‌تر شفلرا خواهد شد. مخلوط آب و صابون بهترین آفت کش در گیاهانی مانند شفلرا است.
neglected house plant with dry leaves 1128453 976 copy

 

نتیجه گیری درباره بیماری ها و آفات گیاهان آپارتمانی

حفاظت از گیاه در برابر انواع آفت گل و گیاه و بیماری های گیاهان آپارتمانی از دغدغه‌های مهم افرادی است که در منزل خود گیاهی دارند. شته‌ها، کرم‌های خاکی، عنکبوت قرمز خالدار و شپشک آردی از جمله رایج‌ترین انواع آفات گیاهان است. اگر برگ‌های گیاه شما می‌ریزد یا زرد می‌شود باید به وجود آفت گیاهان آپارتمانی شک کنید. برای درمان بیماری گیاه و آفات آن روش‌های مختلفی وجود دارد که بسته به نوع آفت و میزان گستردگی آن می‌توان از هر یک از این روش‌ها استفاده کرد.

از انواع آفت کش های خانگی می‌توان به مخلوط آب و صابون اشاره کرد. حشراتی مانند کرم‌‌ها را می‌توان ابتدا با دست روی گیاه جدا کرده و سپس گیاه را با مخلوطی از آب و الکل را ضد عفونی کنید. در برخی از موارد عوض کردن خاک گلدان نیز درمان خوبی برای بیماری‌های گیاهان آپارتمانی است. توجه داشته باشید که علائم بیماری در هر گیاه متفاوت است. برای آشنایی با روش‌های درمان بیماری گیاه خود به نکته‌های بیان شده در متن مقاله مراجعه کنید.

شما می‌توانید سوال‌ها و نظرات خود را درباره انواع آفت گیاه بابا آدم، آفات گیاه بنجامین، آفات گیاه یوکا و آفت گیاه پتوس و … با کارشناسان گلفروشی آنلاین سولین بازار به اشتراک بگذارید.

سولینت | خرید و سفارش انواع گل و گیاه آپارتمانی در گلفروشی آنلاین سولین بازار

سوالات متداول شما

انواع آفات گیاهان آپارتمانی کدام‌اند؟

کنه زنگار، عنکبوت قرمز، شپشک آردی و شته‌ها از جمله آفات گیاهان آپارتمانی هستند.

علائم آفات گیاهان آپارتمانی چیست؟

زردن شدن، چسبناک شدن و ریختن برگ‌های گیاه از شایع‌ترین علائم آفات گیاهان زینتی و آپارتمانی است.

راه‌های پیشگیری آفات گیاهان زراعی و آپارتمانی کدام است؟

تامین نور کافی، استفاده از کود و خاک مناسب و آبیاری منظم گیاهان از جمله راه‌های پیشگیری از آفت گیاهان زراعی و آپارتمانی است.

علائم بیماری های ویروسی گیاهان چیست؟

بروز لکه‌هایی شبیه به قارچ، پژمردگی و مرگ گیاه از علائم بیماری های ویروسی گیاهان است.

روش‌های درمان خانگی آفت گیاهان آپارتمانی چیست؟

برای درمان خانگی آفت گیاهان، بسته به نوع آفت می‌توانید از مخلوط آب و صابون یا انواع آفت کش در گیاهان استفاده کنید.

آیا باید برگ‌های گیاه آفت زده را جدا کرد؟

بله، برای جلوگیری از رشد آفت‌ها بهتر است برگ‌های گیاه آفت زده را جدا کنید.

از کجا می‌توان سموم مناسب درمان بیماری‌های گیاهان آپارتمانی را تهیه کرد؟

برای تهیه سموم مناسب درمان گیاهان آپارتمانی می‌توانید به وب‌سایت گلفروشی آنلاین سولین بازار مراجعه کنید.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

Picture of زهرا ناظریه
زهرا ناظریه
من از روزی که از رشته مدیریت کسب‌ و کار فارغ‌التحصیل شدم، تصمیم گرفتم دنیای خودم و اطرافم رو بهتر کنم. در کنار کار، ورزش و مطالعه مهم‌‌ترین بخش برنامه‌های روزانه من هستن و به عنوان یک کارشناس محتوا، تلاش می‌کنم با قلمم دنیای محتوای فارسی رو قشنگ‌تر کنم.
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟
دیدگاه شما بعد از تائید توسط پشتیبانی سولین بازار نمایش داده خواهد شد .