Picture of مریم صالحی
مریم صالحی

۵ مقاله اخیر

۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است

راهنمای خرید و نگهداری گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا | نکات مهم خرید، مراقبت و نگهداری از گیاه سانسوریا | سولینت

گیاه سانسوریا | نکات مهم خرید، مراقبت و نگهداری از گیاه سانسوریا | سولینت

آیا به دنبال یک گیاه خانگی هستید که هم زیبا باشد و هم نیاز به مراقبت زیادی نداشته باشد؟ گیاه سانسوریا یک گزینه عالی در میان انواع گیاهان آپارتمانی، برای خانه شماست! این گیاه زینتی، با برگ‌های شیک و خاص، در هر محیطی جلوه‌ای زیبا به وجود می‌آورد و به شما اجازه می‌دهد تا گوشه ای از طبیعت را به خانه خود بیاورید. به خصوص در دنیای امروز که زندگی به یک نوع استرس و فشار تبدیل شده چراکه در دنیای پر استرس امروز، هر کدام از ما به گوشه ای دنج و آرام در منزل خود نیازمندیم؛ و چه بهتر می شود که این گوشه ی دنج در کنار باغچه ی خانگی ما باشد.

انواع گیاه سانسوریا با زیبایی و مقاومت خود، محبوبیت فراوانی در بین علاقمندان به گیاهان زینتی دارد. با این حال، همانطور که زیبا و دلنشین به نظر می‌رسد، نگهداری از این گیاه نیز چالش‌های مختص خود را به همراه دارد.

در این مقاله، به بررسی این چالش‌ها خواهیم پرداخت. ابتدا نکات مربوط به خرید گیاه سانسوریا را توضیح می دهیم و در ادامه راه‌حل‌هایی را برای مواجهه با مسائل متداول در نگهداری از گیاه سانسوریا ارائه خواهیم کرد؛ مسائلی همچون نور، آبیاری، بیماری‌ها و آفات گرفته تا نکات مربوط به تعویض گلدان و مسائل گلدهی، همه جنبه‌های نگهداری از این گیاه زینتی را بررسی خواهیم کرد. در نهایت هم در مورد نحوه مراقبت و نگهداری گیاه سانسوریا در تابستان و زمستان را بررسی می کنیم. با اطلاعات و راهنمایی‌های ارائه شده، می‌توانید به راحتی این چالش‌ها را مهار کرده و از زیبایی گیاه سانسوریا به طور کامل لذت ببرید.

سفارش و خرید اینترنتی انواع گیاهان آپارتمانی گلدار و بدون گل از گلفروشی آنلاین سولین بازار

هنگام خرید گیاه آپارتمانی سانسوریا به چه نکاتی توجه کنیم؟

در خرید انواع گیاهان چه گلدار و چه بدون گل، نکاتی را باید در نظر داشته باشید. تنها در این صورت است که گیاهی سالم و با کیفیت را به خانه خود می آورید. چرا که یک گیاه آلوده نه تنها بعد از مدتی خود از بین می رود، بلکه باعث آلوده شدن و ازبین رفتن گیاهان نزدیک خود هم می شود. پس در هنگام خرید گل سانسوریا برای آپارتمان، به موارد زیر توجه کنید تا با اطمینان یک گیاه سالم و با کیفیت بخرید.

 •  وضعیت برگ‌ها:

گیاه سانسوریا از نظر سایز به دو نوع بزرگ یا همان پابلند و پاکوتاه تقسیم می شود که باید در خرید نوع بزرگ آن، نکاتی را رعایت کنید. اولین نکته‌ای که هنگام خرید گل سانسوریا بزرگ باید به آن توجه کنید، برگ‌ها هستند. برگ‌ها باید در نگاه اول سالم و بدون نشانه‌های خوردگی، زخم‌های زیاد یا نقصان باشند. همچنین هیچ نشانی از زردی، خشکی یا پژمردگی نباید روی برگ‌ها وجود داشته باشد.

 • ریشه‌ها:

اگر ممکن است گیاه را از گلدان خارج کنید (اگر ممکن است، خاک گیاه را کمی کنار بزنید که بتوانید ریشه را ببینید و بررسی کنید) و ریشه‌ها را بررسی کنید. ریشه‌ها باید سفید یا قهوه‌ای، سالم و بدون نشانه‌های پوسیدگی باشند. توجه کنید که برای تقویت ریشه‌ها باید از کود گیاه سانسوریا (NPK) استفاده کنید.

گیاه سانسوریا | نکات مهم خرید، مراقبت و نگهداری از گیاه سانسوریا | سولینت
 • رشد فعال:

اگر ممکن است، به دنبال گیاهی با برگ‌های جدید یا رشد فعال باشید. این موضوع نشان‌دهنده سلامت گیاه است و احتمال بیشتری وجود دارد تا در یک محیط جدید دیگر به خوبی رشد کند که در کوتاه مدت و با مراقبت معمولی رشد خوبی در گیاه می ببینید و این موضوع حس خوشایندی به شما می دهد.

 • تغییر گلدان:

برای خرید گیاه سانسوریا با گلدان زیبا، حتما گلدان را جدا تهیه نموده و گل را با دقت به آن انتقال دهید. گلدانی که انتخاب می‌کنید باید متناسب با ریشه گل شما باشد. زیرا همانطور که در ابتدا نیز گفتیم، گلدان باید فضای کافی برای رشد ریشه گیاه داشته باشد.

 • خاک:

خاک گل سانسوریا باید نباید خشک باشد نه غرقاب. اگر خاک خیلی خشک یا خیلی مرطوب باشد ، ممکن است نشانه‌ای از مشکلات آبی باشد. در هر صورت، به شما این هشدار را می دهد که مشکلی وجود دارد. اگر خاک بسیار خشک بود، ممکن است ریشه گیاه از تشنگی آسیب دیده باشد؛ اگر خاک غرقاب بود، دو علت وجود دارد. یکی اینکه، خاک زهکشی خوبی نداشته و یا گلدان مناسب نبوده است. در هر دو صورت، آب در اطراف ریشه گیاه باقی می ماند و باعث پوسیدگی آن می شود.

 • مناسب بودن با محیط زندگی شما:

هنگام خرید گل سانسوریا پاکوتاه مطمئن شوید که سانسوریا با شرایط محیطی مانند نور، دما و رطوبت آپارتمان شما سازگاری دارد.

با این نکات، شما می‌توانید یک گیاه سانسوریا با کیفیت انتخاب کنید و از حضور آن در آپارتمان خود لذت ببرید.

انواع سانسوریا

سانسوریا انواع مختلفی دارد و هر نوع دارای ویژگی‌ها و شکل‌های متفاوتی است. بنابراین می‌توانید گل مورد نظر خود را متناسب با سلیقه و دکوراسیون خانه، انتخاب کنید اما قبل از آن باید با انواع آنها آشنا شوید. در ادامه انواع سانسوریا را به شما معرفی خواهیم کرد:

گیاه سانسوریا | نکات مهم خرید، مراقبت و نگهداری از گیاه سانسوریا | سولینت

۱. سانسوریا تریفاسکیاتا (Sansevieria trifasciata): 

سانسوریا تریفاسکیاتا (Sansevieria trifasciata) یکی از گیاهان پرطرفدار و محبوب است و نام دیگر آن شمشیری یا نیزه‌ای می‌باشد. این گیاه، بومی کشور چین است و برگ‌هایی بزرگ، ضخیم و شمشیری شکل با رنگ سبز و طرح خطوط مایل به خاکستری دارد.

ویژگیتوضیحات
نام علمیSansevieria trifasciata
طول برگ‌هاکوتاه
رنگ برگ‌هاسبز با خطوط مایل به خاکستری
نورمتوسط تا کم
دماحدود 20 درجه سانتیگراد
آبیاریمتوسط
خاکخاک سبک

۲. سانسوریا سیلندریکا (Sansevieria cylindrica):

سانسوریا سیلندریکا  (Sansevieria cylindrica)بومی آفریقای جنوبی است و نام دیگر آن مدادی می‌باشد. این گیاه برگ‌هایی بلند و استوانه‌ای به رنگ سبز دارد و نشان بارز آن طرح خطوط عمودی است که جذابیت آن را چندین برابر می‌کند.

ویژگیتوضیحات
نام علمیSansevieria cylindrica
طول برگ‌هاتا 100 سانتیمتر، استوانه‌ای
رنگ برگ‌هاسبز با طرح خطوط عمودی
نورزیاد
دماحدود 20 درجه سانتیگراد
آبیاریمتوسط
خاکخاک سبک

3. سانسوریا باکولاریس (Sansevieria bacularis):

سانسوریا باکولاریس (Sansevieria bacularis) به عنوان یک گیاه زینتی محبوب شناخته می‌شود. این گیاه دارای برگ‌های بلند و استوانه‌ای است که ارتفاع آن تا 170 سانتی‌متر می‌رسد و همین باعث می‌شود به درختچه شباهت داشته باشد.

ویژگیتوضیحات
نام علمیSansevieria bacularis
طول برگ‌هاتا 170 سانتیمتر
رنگ برگ‌هاسبز تیره با طرح خطوط روشن
نورمتوسط
دماحدود 20 درجه سانتیگراد
آبیاریکم

4. سانسویریا بورمانیکا (Sansevieria burmanica):

این گونه از سانسوریا دارای برگ‌هایی به طول 45 تا 75 سانتیمتر می‌باشد. برگ‌های آن به رنگ سبز چمنی با نوارهای روشن است. سانسویریا بورمانیکا به دلیل ویژگی‌های زینتی، مقاومت در برابر نور کم و نیاز به آبیاری متوسط، گزینه‌ای مناسب برای نگهداری در آپارتمان می باشد. همچنین مراقبت مرتب و توجه به شرایط نگهداری آن موجب رشد و پویایی بهتر این گیاه خواهد شد.

ویژگیتوضیحات
نام علمیSansevieria burmanica
طول برگ‌ها45 تا 75 سانتیمتر
رنگ برگ‌هاسبز با نوارهای روشن‌تر
نورمتوسط
دماحدود 20 درجه سانتیگراد
آبیاریمتوسط
خاکخاک سبک

5. سانسوریا پاکوتاه ابلق (Sansevieria Trifasciata Hahni):

گیاه سانسوریا پاکوتاه نوعی از سانسوریا تریفاسکیاتا و یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی می باشد. از مزایای این گیاه این است که به عنوان یک گیاه تصفیه کننده هوا شناخته می‌شود، نیاز به نور خیلی کمی دارد و نگهداری آن بسیار ساده است. برگ‌های بزرگ با قد کوتاه دارد و همین عامل باعث می‌شود نیاز به آبیاری کمی داشته باشد. سانسوریا پاکوتاه ابلق می‌تواند یک انتخاب مناسب برای آپارتمان شما و یا حتی برای میز کار شما باشد.

گیاه سانسوریا | نکات مهم خرید، مراقبت و نگهداری از گیاه سانسوریا | سولینت

هرکدام از این انواع سانسوریا، ممکن است به شرایط محیطی و نگهداری متفاوتی برای رشد و سالم ماندن نیاز داشته باشند. پس نیاز است که هنگام خرید هر یک از آنها اطلاعات کافی را از فروشنده بگیرید. همچنین می‌توانید به گلفروشی آنلاین سولین بازار سر بزنید و در بخش توضیحات هر محصول، اطلاعات تکمیلی مربوط به هر گیاهی که مد نظر دارید را بخوانید و در صورتی که در مورد نحوه خرید یا قیمت گل آپارتمانی سانسوریا سوالی داشتید، کارشناسان گلفروشی آنلاین سولین بازار، شما را راهنمایی می کنند، فقط کافیست در قسمت دیدگاه سوال خود را مطرح کنید.

نحوه مراقبت از سانسوریا چگونه است؟

مراقبت از سانسوریا کار سختی نیست اما نکاتی دارد که باید به آنها توجه کنید. با در نظر گرفتن این نکات و دقت به آنها می‌توانید گیاهی شاداب، سرزنده و زیبا داشته باشید. اگر شما هم مشتاقید که این نکات را بدانید با ما همراه باشید.

گیاه سانسوریا | نکات مهم خرید، مراقبت و نگهداری از گیاه سانسوریا | سولینت

 • نور مناسب سانسوریا: اولین نکته در نگهداری از این گیاه توجه به نور آن است. در واقع می‌توان گفت یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی با نور کم گیاه سانسوریاست. پس اگر خانه شما نورگیری کمتری دارد و به دنبال نگهداری از یک گیاه زیبا هستید، حتما سانسوریا را در لیست خرید خود قرار دهید.
 • دما مناسب سانسوریا: درست است که سانسوریا گیاه مقاومی است اما باید در نگهداری آن دقت کافی را داشته باشید. دمای ایده‌آل برای رشد انواع سانسوریا از جمله سانسوریا پاکوتاه بین 15-24 درجه سانتیگراد است. پس نکته مهم این است که نباید در تابستان و زمستان از آن غافل شویم و تصور کنیم که این گیاه در روزهای سرد زمستان و روزهای گرم تابستان نیز به خوبی دوام می‌آورد.

در فصل سردتر، از تماس مستقیم با هوای سرد جلوگیری کنید و مطمئن شوید که گیاه در جای مناسبی قرار داده شده است تا سرما نخورد. در فصل گرم‌تر نیز آن را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید تا در دمای ایده آل خود باقی بماند. اگر شرایط مراقبت از سانسوریا را رعایت کنید، نگهداری از این گیاه آپارتمانی مقاوم آسان و لذت‌بخش خواهد بود.

 • آبیاری مناسب سانسوریا:  سانسوریا توانایی تحمل خشکی خاک و آبیاری نامنظم را دارد. پس اگر شما نیز از آن دسته افراد هستید که آبیاری گیاه یادتان می‌رود و ممکن است به موقع این کار را انجام ندهید، این گیاه برایتان مناسب است. تنها نکته مهم در نحوه آبیاری گیاه سانسوریا این است که خاک گل سانسوریا قبل از هر بار آبیاری تا حدی خشک باشد. بنابراین در فصل گرم‌تر آبیاری مرتب‌تر و در فصل سردتر آبیاری کمتر، می‌تواند مناسب باشد.

گیاه سانسوریا | نکات مهم خرید، مراقبت و نگهداری از گیاه سانسوریا | سولینت

 • رطوبت مناسب سانسوریا: رطوبت خانه رطوبت مناسبی برای نگهداری سانسوریاست و نیازی به رطوبت بیشتر نیست پس از نگهداری آن، در محیط‌های با رطوبت بالا خودداری کنید. اما به این نکته هم توجه داشته باشید که رطوبت محیط نباید کمتر از ۴۰ درصد شود، چون باعث زرد شدن برگ‌های سانسوریا خواهد شد.
 • گلدان مناسب سانسوریا: این گیاه ممکن است به اندازه‌ای رشد کند که گلدان فعلی‌اش را پر کند. در این صورت به ریشه گیاه فشار زیادی می‌آید، پس حتما در صورت مواجهه با این شرایط گلدان را تعویض کنید. گلدان سانسوریا باید دارای یک خروجی باشد تا آب اضافی خارج شود. توجه کنید که گلدانی که برای این گیاه تهیه می‌کنید حتما مطابق با اندازه ریشه آن باشد تا به ریشه فشار نیاید و نیازی به تعویض مجدد گلدان نباشد.
 • آفات و بیماری ها سانسوریا: درست است که این گیاه به عنوان یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی مقاوم شهرت دارد اما حشراتی نظیر پشه، کنه و مورچه ممکن است به گیاه آسیب برسانند. در صورتی که گیاه شما بیمار شد یا آفات به جان آن افتادند حتما برای مقابله با آفات، از حشره‌کش‌های آلی یا شیمیایی مطابق با دستورالعمل استفاده کنید. اگر سریعا این موارد را برطرف کنید مشکل حادی به وجود نخواهد آمد اما در صورتی که این مورد را به تاخیر بیندازید، ممکن است دیگر نتوانید گیاه خود را سالم و سرحال ببینید.
 • دفع آفات و بیماری های سانسوریا: در صورتی که با آفات و حشرات در گیاه خود روبرو شدید، از حشره‌کش‌های آلی یا شیمیایی به صورت منظم و مطابق با دستورالعمل استفاده کنید. چرا که این حشره کش‌ها به کنترل آنها کمک می‌کنند. در صورت بروز بیماری‌های دیگر نیز از مواد ضد قارچ یا افزودنی‌های محلول در خاک استفاده کنید. یکی دیگر از بیماری‌هایی که ممکن با آن مواجه شوید پوسیدگی ریشه است. این بیماری یکی از مشکلات رایج در گیاه سانسوریاست. برای پیشگیری از این نوع بیماری از آبیاری اضافی جلوگیری کنید و از خاک با خواص خوب استفاده کنید.
 • تکثیر: یکی از نقاط قوت گیاه آپارتمانی سانسوریا، نحوه تکثیر آسان و راحت این گیاه می باشد، روش‌های تکثیر سانسوریا به روش‌های ابلق و پاجوش معروفند. برای تکثیر سانسوریا با برگ که به تکثیر سانسوریا ابلق نیز معروف است گیاه را از گلدان خارج و ریزوم ها را با چاقو یا ابزارهای دیگر تقسیم کنید و در گلدانی دیگر بکارید. همانطور که می دانید، ریزوم یا زمین ساقه، به ساقه های زیرزمینی گیاه گفته می شود که به صورت افقی رشد می کند. در تکثیر سانسوریا پاجوش، نیز پاجوش‌ها را جدا کنید و به صورت ایستاده در گلدانی دیگر بکارید. با این دو روش به راحتی می‌توانید یک گیاه جدید و سالم داشته باشید.

فقط کافیست هنگام انجام این فرایند نهایت دقت را به کار ببرید و با حساسیت بیشتری از گیاه جدید مراقبت کنید تا به عبارتی از آب و گل درآمده و روی پای خودش بایستد.

گیاه سانسوریا | نکات مهم خرید، مراقبت و نگهداری از گیاه سانسوریا | سولینت

«اگر درباره تکثیر ابلق و پاجوش سوالی دارید، می‌توانید سوالات خودتان را در انتهای همین مقاله برای ما کامنت کنید. کارشناسان ما در کنار شما هستند تا هر سوالی دارید با صبر و حوصله پاسخ بدهند.»

 • گلدهی: یکی دیگر از نقاط قوت سانسوریا گلدهی می باشد. این گیاه به طور طبیعی گل نمی‌دهد اما اگر گل دهد گل‌هایش معمولاً به شکل خنده رو، به سمت آسمان است. گل‌ها زیبایی منحصر به فردی به این گیاه می‌دهند. پس اگر می‌خواهید گیاهی با گل‌های زیبا داشته باشید، مراقبت از آن را جدی بگیرید و زمان آبیاری و دمای محل نگهداری آن را به طور منظم کنترل کنید.
 • کود: کودها مواد غذایی مورد نیاز گیاهان را تامین می‌کنند، از کودهای مناسب برای گیاهان خانگی استفاده کنید. آبیاری و کوددهی باید در فصول رشد فعال (بهار و تابستان) انجام شود. از کودهای آلی یا کودهای مخصوص گیاهان خانگی به عنوان کود گیاه سانسوریا استفاده کنید و با این کار خیالتان از بابت رشد آن راحت باشد. در ادامه تعدادی از کودهای عمومی که می‌توانید برای تقویت رشد و سلامتی سانسوریا استفاده کنید به شما معرفی می‌کنیم:

۱. کودهای گیاهان خانگی عمومی با نسبت متوازن از عناصر غذایی از جمله نیتروژن (N)، فسفر (P)، و پتاسیم (K) که به کود NPK معروف هستند، برای سانسوریا مناسبند.

۲. اگر گیاه سانسوریا در فضای باز قرار دارد، ممکن است به نسبت کمی، کود اضافی نیاز داشته باشد. در این صورت، می‌توانید از کودهای طراحی شده برای گیاهان خارج از خانه استفاده کنید.

۳. کودهای آلی مانند کود کمپوست یا کود گیاهان آلی می‌توانند به عنوان یک گزینه طبیعی و مناسب برای سانسوریا باشند.

دقت داشته باشید که استفاده از مقدار مناسب کود بسیار اهمیت دارد و استفاده از مقدار زیاد ممکن است به گیاه آسیب برساند. پس در استفاده از هر چیزی، حد بهینه را نگه دارید.

در این دو قسمت از مقاله، در مورد نکات مهم در خرید گیاه آپارتمانی سانسوریا و همینطور، نحوه مراقبت از این گیاه آپارتمانی مقاوم صحبت کردیم. اما هنوز دو چالش دیگر در مورد گل سانسوریا باقی مانده است، چالش هایی مهمی به نام های نحوه نگهداری گیاه آپارتمانی در زمستان و در تابستان. با ما همراه باشید که در مورد این چالش ها، هم توضیح دهیم.

اگر گل‌های متنوعی دارید و درباره نحوه نگهداری آن‌ها سوال دارید، پیشنهاد می‌کنیم همین الان مقاله خرید و نگهداری از گیاهان آپارتمانی را بخوانید. در این مقاله توضیحات کامل درباره جزئیات نگهداری از انواع گیاهان داده شده است که می‌تواند در نگهداری از گل و گیاه شما به مقدار زیادی تاثیر گذار باشد.

نحوه نگهداری از گیاه سانسوریا در زمستان

همانطور که می‌دانید در فصل زمستان دما پایین می‌آید و هوا سردتر از همیشه است. پس نگهداری از گیاه سانسوریا در زمستان اهمیت بیشتری دارد. بنابراین ما باید بدانیم که در هوای سرد چه پارامترهایی را در نظر بگیریم تا به گیاه‌مان آسیب نرسد.

پس نکات مهمی که باید در نگهداری از گل سانسوریا جدی بگیریم را در ادامه شرح می دهیم؛ اگر می‌خواهید در فصل بهار گلی سرحال و شاداب داشته باشید و همه از شما رمز موفقیتتان را بپرسند، نکاتی که در ادامه گفته می‌شود را حتما جدی بگیرید:

گیاه سانسوریا | نکات مهم خرید، مراقبت و نگهداری از گیاه سانسوریا | سولینت

دمای مناسب سانسوریا در زمستان: 

همانطور که گفتیم تفاوت اصلی زمستان با سایر فصل‌ها تغییر دماست. سانسوریا به دماهای معتدل و گرم علاقه دارد. پس در زمستان سعی کنید گیاه را در محیطی با دماهای 15-24 درجه سانتیگراد نگه دارید. علاوه بر آن سعی کنید گیاه را در معرض تغییرات غیرمنتظره دما و همچنین در معرض بادهای شدید قرار ندهید. به طور کلی گیاه را در یک دمای معتدل و ثابت قرار دهید که به عبارت خودمونی گرم و سرد نشه و ترک برنداره.

نور مناسب سانسوریا در زمستان:

نور خورشید در فصل زمستان نسبت به سایر فصل‌ها کمتر می‌تابد و هوا در اکثر شهرها و در بیشتر مواقع ابری است. بنابراین ما باید حواسمان به نور گیاه سانسوریا باشد تا این گیاه نور کافی را دریافت کند. پس تاکید می‌کنیم، سعی کنید گیاه را در نزدیکی یک پنجره به سمت شمال یا شمال غرب قرار دهید تا از نور ملایم آفتاب بهره‌مند شود. همچنین در صورتی که در شهر شما هوا همواره ابری است می‌توانید از لامپ‌های LED برای رشد گیاه آپارتمانی خود استفاده کنید.

آبیاری و رطوبت مناسب سانسوریا در زمستان:

نحوه آبیاری گیاه سانسوریا در زمستان باید طوری باشد که از پوسیدگی ریشه و مشکلات مرتبط با آبیاری زیاد جلوگیری کند. در زمستان به دلیل سرما و رطوبت هوا، نیاز به آبیاری کمتر می‌شود و آبیاری زیاد می‌تواند به ریشه‌ها اسیب برساند.

آبیاری و رطوبت گیاه کاملا به محل نگهداری آن بستگی دارد، فقط کافیست قبل از هر بار آبیاری سانسوریا به خاک آن توجه کنید که کاملاً خشک باشد. رطوبت هوا را نیز چک کنید که در شرایط متعادل قرار داشته باشد. هر چیزی کم یا زیادش برای گیاه ضرر دارد، پس فقط لازم است که اجازه ندهیم تغییر شرایط دما و رطوبت بر گیاه ما تاثیر بذارد تا با گلدان‌های خشک‌شده و افسرده روبه‌رو نشویم.

با رعایت این نکات، می‌توانید از سانسوریا در زمستان به خوبی نگهداری کنید و مطمئن باشید که گیاهی سالم و با رشدی خوب دارید. 

نحوه نگهداری از گیاه سانسوریا در تابستان

همانطور که گفتیم تعادل دمایی برای گیاهی مانند سانسوریا آن هم در فصل گرما مهم است. در فصل تابستان برعکس زمستان هوا گرم‌تر از همیشه است، پس نحوه نگهداری از گیاه سانسوریا باید با توجه به شرایط گرم و آفتابی این فصل تنظیم شود. پس نکاتی که بر نحوه نگهداری از گیاه سانسوریا در تابستان اثر می گذارد و باید به آنها توجه شود را در ادامه آورده‌ایم، با در نظر گرفتن این نکات می‌توانید از گیاه خود در مقابل آسیب گرمای بیش از حد هوا، جلوگیری کنید.

گیاه سانسوریا | نکات مهم خرید، مراقبت و نگهداری از گیاه سانسوریا | سولینت

نور مناسب برای سانسوریا در تابستان:

از آنجاییکه در فصل تابستان در اکثر شهرها نور آفتاب به صورت مستقیم می‌تابد، اولین نکته‌ای که باید حواستان به آن باشد نور است. گیاه سانسوریا به نور غیرمستقیم آفتاب علاقه دارد. بنابراین در تابستان، تلاش کنید که گیاه را در مکانی که نور آفتاب به طور غیرمستقیم به آنجا می‌تابد قرار دهید.

دما مناسب برای گیاه سانسوریا در تابستان:

دمای مناسب برای گیاه سانسوریا دمای گرم و معتدل است. پس دمای تابستان می‌تواند دمای مناسبی برای این گیاه باشد و جای نگرانی نیست. تنها نکته حائز اهمیت این است که در فصل تابستان از سیستم‌های سرمایشی استفاده می‌کنیم که باعث سرد شدن محیط می‌شود. باید توجه داشته باشیم که دمای محل نگهداری در محدوده 15-24 درجه سانتیگراد تنظیم باشد.
 اگر گیاه سانسوریا را در فضای باز قرار داده‌اید حواستان به نور مستقیم خورشید در ساعات آتشین ظهر باشد. تابش نور مستقیم آفتاب به گیاه سانسوریا باعث می‌شود برگ‌های آن خشک شوند و این موضوع خیلی ناراحت کننده ست، پس حتما از پوشش‌های نسبتاً سبک مانند چتر یا سایبان‌ها برای محافظت گیاهان خود در مقابل تابش مستقیم آفتاب استفاده کنید.

آبیاری مناسب برای سانسوریا در تابستان:

آبیاری گیاه سانسوریا در تابستان باید به دفعات بیشتری انجام شود زیرا به دلیل گرمای زیاد، آب زودتر تبخیر شده و خاک زودتر خشک می‌شود؛ همانطور که خود ما نیز در تابستان به آب بیشتری نیاز داریم. به طور کلی نحوه آبیاری گیاه سانسوریا در تابستان باید بر اساس زمان خشک شدن خاک تنظیم شود. به زبان خودمونی نگذارید گیاه خیلی تشنه بماند؛ مخصوصا در تابستان

رطوبت مناسب برای سانسوریا در تابستان:

سانسوریا به میزان رطوبت کمی نیاز دارد. امروزه که استفاده از اسپیلت ها در تابستان محبوبیت زیادی پیدا کرده است می‌توان رطوبت هوا را در کنار سیستم خنک کننده تنظیم کرد. پس علاوه بر تنظیم دما سعی کنید از رطوبت زیاد جلوگیری کنید.

با رعایت این نکات، می‌توانید از گیاه خود در تابستان به خوبی مراقبت کنید و زیبایی منزل خود را چندین برابر کنید. 

گیاه سانسوریا | نکات مهم خرید، مراقبت و نگهداری از گیاه سانسوریا | سولینت

نتیجه گیری درباره خرید و نگهداری از گیاه سانسوریا

در این مقاله ابتدا با انواع سانسوریا و روش مراقبت از گیاه سانسوریا آشنا شدیم. حال باید به این موضوع بپردازیم که برای خرید گیاهان آپارتمانی از جمله خرید گل سانسوریا ارزان قیمت باید چه کارهای انجام داده و بهترین روش کدامست؟

هنگام خرید گیاه سانسوریا می‌توانید به یک گلفروشی آنلاین و معتبر مراجعه کنید تا با خیال راحت یک محصول عالی با قیمت مناسب بخرید. اطمینان از سالم بودن گیاه و مناسب بودن قیمت گل آپارتمانی سانسوریا از اهمیت بالایی برخوردار است. خرید اینترنتی از گلفروشی آنلاین سولین بازار به شما این امکان را می‌دهد تا با مقایسه قیمت‌های مختلف و مطالعه نظرات مشتریان بپردازید و خریدی خوب و عالی تجربه کنید.

«جهت اطمینان خاطر شما، کارشناسان ما به طور ۲۴ ساعته در کنار شما هستند تا هر سوالی درباره مدل گل، نحوه خرید گیاه سانسوریا، نحوه مراقبت، خرید گیاه سانسوریا ارزان یا حتی تکثیر سانسوریا دارید؛ شما را راهنمایی کنند.»

سفارش و خرید اینترنتی انواع گیاهان آپارتمانی گلدار و بدون گل از گلفروشی آنلاین سولین بازار

گیاه سانسوریا یکی از گیاهان آپارتمانی مقاوم است و نیاز به مراقبت کمی دارد. خاک خشک، نور کم و فاصله طولانی میان دو آبیاری برای رشد این گیاه کافی است. بنابراین روش مراقبت از گیاه سانسوریا پیچیدگی خاصی ندارد. انواع سانسوریا با برگ‌های متنوع و رنگ‌های جذاب طراحی شده‌اند و تکثیر سانسوریا به راحتی قابل انجام است. همین موضوع، این گیاه را به یک عنصر دکوراتیو زیبا و شیک برای آپارتمان‌ها و محیط‌های داخلی تبدیل کرده است. در نتیجه با خرید گیاه سانسوریا یکی از بهترین گیاه‌های آپارتمانی برای تصفیه هوا را در منزل خواهید داشت. حال به طور کامل با نحوه خرید گیاه سانسوریا آشنا شدیم. از اینکه وقت خود را به مطالعه این مقاله اختصاص دادید، سپاسگزاریم.

برای تقویت ریشه های سانسوریا از چه کودی باید استفاده کنیم؟

می توانید از کود متعادل مناسب گیاه سانسوریا استفاده کنید. این کود شامل فسفر، نیتروژن و پتاسیم می باشد.

در زمستان نور کافی برای گیاه سانسوریا را چگونه تامین کنیم؟

گیاه سانسوریا، جزو گیاهان کم نور دسته بندی می شود. اما شاید در زمستان نور بسیار کم هم برای گیاه مضر باشد. در این صورت شما می توانید چند ساعت در روز لامپ LED برای گیاه روشن کنید که سانسوریا بدون نور نماند.

تکثیر گیاه سانسوریا از چه طریقی امکان پذیر است؟

از طریق تکثیر پاجوش، تکثیر ریزوم و قلمه زدن برگ ها

برای خرید گیاه سانسوریا به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

۱. توجه کنید که برگ گیاه زرد نباشد و خوردگی هم نداشته باشد. ۲. ریشه سانسوریا باید قهوه ای روشن باشد و اثری از پوسیدگی روی ریشه نباشد. ۳. در نهایت اینکه رشد فعال گیاه را ببینید.

چه نوع سانسوریایی برای آپارتمان مناسب است؟

گیاه سانسوریا انواع زیادی دارد، ازجمله سانسوریا پاکوتاه، سانسوریا برگ بزرگ و سانسوریا ابلق. این که کدام سانسوریا را انتخاب کنید بستگی به سلیقه شما دارد.

دمای مناسب برای گیاه سانسوریا چه دماییست؟

دمای بین ۱۵ تا ۲۴ سانتی گراد

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

Picture of مریم صالحی
مریم صالحی
تولید محتوای فارسی و انگلیسی و سئو کار اصلی منه؛ اما عاشق عکاسی و سفر کردن هم هستم. گاهی کار و علاقه ام رو با هم ترکیب می کنم که از پس چالش ها و تجربیات جدید در زندگی بر بیام.
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟
دیدگاه شما بعد از تائید توسط پشتیبانی سولین بازار نمایش داده خواهد شد .

  مهرانه 1402-11-09 پاسخ

  سلام، دوتا از برگهای سانسوریای من، با اینکه رنگشون و حالشون خوبه، خمیده شدن و افتادگی پیدا کردن. علتش چیه؟

  محمدرضا 1402-11-14 پاسخ

  من برگ سانسوریام از بالا به جهت مخالف لوله شده. علتش چیه؟.

  شهرام 1402-12-02 پاسخ

  عالی

  زهرا کاشانی 1402-12-03 پاسخ

  ممنون از اطلاعات جامع و کاربردیتون.